پنجشنبه، ۰۵ اسفند ۹۵ - ۰۸:۳۶
اندازه‌گیری حجم آب

برای بررسی میزان بارش ها و اندازه‌گیری حجم آب موجود در برف کوه‌ ها ناسا در نظر دارد تا طی برنامه ای  برف‌…

برای بررسی میزان بارش ها و اندازه‌گیری حجم آب موجود در برف کوه‌ ها ناسا در نظر دارد تا طی برنامه ای  برف‌ قله‌ کوهستان‌ها را مورد بررسی ویژه ای قرار دهد که در این میان از ماهواره‌ ها کمک می گیرد. در این میان حجم بسیار زیادی از آب شیرین جهان در برف‌های کوهستان‌ها و جنگل‌های انبوه قرار دارد و دسترسی به آن بسیار مشکل است. در ادامه با میهن پست همراه شوید.

در طرح جدید ناسا موسوم به «اسنو-ایکس» از ۱۰ ماهواره برای بررسی و اندازه‌گیری حجم آب موجود در برف کوهستان‌ها و جنگل‌های انبوه استفاده خواهد شد.

یکی از محققان تیم تحقیقاتی ناسا گفت: «این برنامه می‌تواند به ما برای دانستن وضعیت آب شرب موجود در جهان کمک کند و در صورتی که در آینده قرار باشد تغییری در این منابع ایجاد شود بسیار اهمیت دارد که بتوانیم آن را سریع‌تر پیش‌بینی کنیم».

وی افزود: «بیش از یک ششم جمعیت زمین آب شرب خود را از برف‌های ذوب‌شده که در رودها جریان پیدا می‌کنند به دست می‌آورند و این منابع از همیت بسیار زیادی برخوردارند».

اندازه‌گیری حجم آب

اندازه‌گیری حجم آب

نرخ تبدیل برف به آب در جهان به صورت میانگین حدود ۳۰ درصد است و از هر ۱۰ اینچ برف سه اینچ آب به دست می‌آید. حدود ۱۰ حسگر با قابلیت‌‌های مختلف برای این پروژه مورد استفاده قرار خواهند گرفت که دو مورد آنها با نام‌های رادار و لیدار، برای پیدا کردن نور و محاسبه عمق، چهار حسگر برای محاسبه چگالی، دو حسگر مادون قرمز برای محاسبه دما و یک حسگر برای محاسبه سرعت ذوب برف به کار خواهند رفت.

در آزمایش‌ های اولیه این سنسورها با استفاده از هواپیماهایی که در ارتفاع بالا پرواز می‌کنند مورد ارزیابی و آزمایش قرار خواهند گرفت. که در این میان هواشناسان امیدوارند تا بتوانند با استفاده از اطلاعات این پروژه به پیش‌بینی‌های دقیق‌تری در رابطه با وضعیت آب ‌و هوا، امکان بروز سیل و میزان ذخایر آب دست پیدا کنند.

[highlight]منبع[/highlight]  NASA

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *