پنجشنبه، ۱۶ فروردین ۹۷ - ۰۹:۲۵
انسان کرومانیون

انسان کرومانیون نسلی از انسان ها بوده اند که در عصر پارینه‌ سنگی زبرین در اروپا زندگی میکرده و آن ها حدود 40 هزار سال پیش –…

انسان کرومانیون نسلی از انسان ها بوده اند که در عصر پارینه‌ سنگی زبرین در اروپا زندگی میکرده و آن ها حدود 40 هزار سال پیش – همزمان با پایان عصر یخبندان – از آفریقا به اروپا مهاجرت کردند و با انسان نئاندرتال زندگی مشترکی را شروع کرده اند که الیته انسان کرومانیون در ابزار سازی و فن شکار از نئاندرتال ها پیشرو بوده و مهارت‌ های زبانی و فرهنگ پیشرفته‌ تری نیز داشته اند. در ادامه با میهن پست همراه شوید.

اگر چه دانشندان معتقدند که  مسبب اصلی نابودی نسل انسان نئاندرتال‌ ، انسان کرومانیون بوده است اما کرومانیون ها از نظر ظاهر و ریخت بسیار همانند مردم امروز بودند؛ از این رو دانشمندان ترجیح می‌دهند آن ها را انسان امروزین اولیه بنامند.

انسان کرومانیون

جمجمه 28 هزار ساله انسان کرومانیون

اما بازسازی اخیر‌ از جمجمه یک انسان کرومانیون نشان می‌‌دهد که صورت این مرد پوشیده از تومور بوده است این مرد 28 هزار ساله که «انسان کرومانیون» نام دارد، یک هومو ساپینس یا انسان هوشمند بوده است.

روی صورت این مرد که از نسل انسان کرومانیون است ، غده‌های زیادی وجود داشته که بزرگ‌ ترین آنها روی پیشانی او قرار داشته است. دانشمندان بر این باورند که این غده‌ها، تومورهای خوش‌ خیمی بودند و به دلیل بیماری ژنتیکی به نام «نوروفیبروماتوز» روی صورت این مرد ظاهر شد‌ه‌اند.

انسان کرومانیون

پناهگاه صخره‌ای انسان کرومانیون

ید نیست یدانید که جمجمه انسان کرومانیون که قدمتی 28 هزار سال قدمت دارد، در سال 1868 در غار «ایزیس» در جنوب غرب فرانسه کشف شده و حالا گروهی از دانشمندان شامل فیلیپ چارلیز، انسان‌‌شناس، به مناسبت 150 سالگرد کشف این اسکلت، به بررسی دوباره بقایای آن پرداختند.

انسان کرومانیون

باز سازی چهره انسان کرومانیون بر اساس جمجمه کشف شده

چارلیر یکی از پژوهشگران این پروژه در خصوص جمجمه این انسان کرومانیون می‌گوید:

در پایان تحقیقات به یک نتیجه جدید رسیدیم: این مرد از نوعی بیماری نوروفیبروماتوز رنج برده است . نوروفیبروماتوز نوعی بیماری ژنتیکی است که اعصاب و پوست را گرفتار می‌کند. در این بیماری تومورهای خوش‌خیم غیرسرطانی در مسیر سیستم عصبی رشد می‌کنند و این رشد موجب بروز مشکلاتی در پوست و استخوان‌ ها می‌شود. که در این میان جمجمه مرد کرومانیون دارای ضایعه‌ای روی پیشانی است که به دلیل نوروفیبروما (تومور خوش‌خیم عصبی) ایجاد شده و به ساختار استخوانی پیشانی آسیب وارد کرده و البته کانال گوش چپ جمجمه این انسان کرومانیون نیز آسیب دیده  که احتمالا به دلیل رشد یکی از این تومورها بوده است.

انسان کرومانیون

باز سازی قبلی چهره مرد کرومانیون بر اساس همین جمجمه

و حالا دانشمندان این بار با در نظر گرفتن این بیماری ژنتیکی، صورت مرد کرومانیون را به صورت واقع‌ بینانه‌تری بازسازی کردند.

بازسازی جدید نشان می‌دهد که صورت این مرد پوشیده از تومورهایی در اندازه‌های مختلف است. یک تومور بزرگ روی پیشانی این مرد وجود داشته است و تعدادی غده کوچک‌تر هم به شکل خوشه‌ای در اطراف دهان، بینی و چشم‌های مرد کرومانیون دیده می‌شود.

اسکلت این مرد میان‌ سال در کنار سه انسان کرومانیون دیگر در غاری در فرانسه کشف شد. بررسی‌ها نشان می‌دهد که مردمان کرومانیون بدن‌ هایی عضلانی و قدرتمند داشته‌ اند و قدشان ببین 166 تا 171 سانتی‌متر بوده است.

 

[highlight]منبع[/highlight]   DailyMail

5 دیدگاه برای “بازسازی صورت زخمی مرد 28 هزار ساله از نسل انسان کرومانیون + عکس”

 1. فخری گفت:

  این پست عالی بود از خوندنش لذت بردم

 2. بهاره گفت:

  چه عجیب و غریبه این آدم

 3. کوروش گفت:

  خیلی به انسان امروزی شبیه هست

 4. امین گفت:

  چه مطالعات دقیقی

 5. یاشایی گفت:

  احسنت به این پژوهشگران و اطلاعات دقیقشون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *