پنجشنبه، ۱۹ تیر ۹۳ - ۰۹:۵۸

به گزارش خبرنگار مهر، احمد خراسانی ظهر پنجشنبه در نشست کارگروه بانوان در شورای شهرستان که با منظور بررسی مشکلات شهری و کمبود…

به گزارش خبرنگار مهر، احمد خراسانی ظهر پنجشنبه در نشست کارگروه بانوان در شورای شهرستان که با منظور بررسی مشکلات شهری و کمبود آب شرب با حضور رئیس اداره آبفای شهرستان قدس برگزار شد، اظهار داشت: یکی از راه های حل مشکل کمبود آب و مدیریت منابع آبی شهرستان قدس، تعامل بیشتر میان شهرداری با اداره آبفا است.

این مسئول ادامه داد: شورای اسلامی قدس به منظور حل این معضل در صدد ایجاد تعامل میان شهرداری و مسئولان آبفای منطقه است تا در هنگام صدور مجوز ساخت برای اطلاع از وضعیت آب منطقه از این دستگاه خدماتی استعلام شود.

وی افزود: اداره آبفای شهرستان قدس از گذشته دارای دو مشکل عمده است که یکی از آنها فرسودگی لوله های قدیمی آب گالوانیزه و ترکیدگی آنهاست که این امر موجب هدر روی آب فراوانی می شود؛ همچنین سرقت های شبانه آب و وارد آوردن خسارت به شبکه لوله کشی آب که بعضاً با اطلاع پیمانکاران طرف قرارداد با اداره آبفا صورت می گیرد، یکی دیگر از این معضلات است.

این مسئول مشکل انشعاب های غیرمجاز را چالشی بزرگ برای مسئولان آبفای شهرستان قدس دانست و افزود: شورای اسلامی شهر و شهرستان آمادگی کامل دارد تا در صورت نیاز آبفا و با همکاری دادستانی و نیروی انتظامی شهرستان نسبت به برخورد با این متخلفان اقدام جدی صورت دهد.

خراسانی از رئیس اداره آبفای شهرستان قدس درخواست کرد که بررسی های لازم در خصوص شناسایی انشعابات غیرمجاز صورت گیرد تا با همکاری دستگاه های ذی ربط و حتی اعمال جریمه از این اقدامات جلوگیری به عمل آید، همچنین شورای اسلامی شهر و شهرستان آماده است تا در صورت نیاز به صدور مجوز برای حفر چاه جدید و یا انتقال آب از محلی دیگری به شهرستان مساعدت لازم را داشته باشد.

رئیس شورای شهرستان قدس افزود: سعی می شود در هر جلسه با توجه به دستور آن با دعوت از مسئول مربوطه مشکلات مردم را به گوش آنها رسانده و تا حد امکان پاسخگویی به نیازشان فراهم شود.

گشت پلیس ویژه پلیس آب در قدس فعال می شود

سید محمد صادق بهشتی، رئیس آبفای شهرستان قدس در ادامه این نشست با اعلام خبر تشکیل گشت ویژه پلیس آب در اداره آبفای شهرستان قدس، اظهار داشت: از هفته آینده علاوه بر بازرسانی که تا کنون فعالیت داشته اند، دو تیم خودرویی به صورت 24 ساعته برای شناسایی و برخورد با تخلفات در زمینه آب فعالیت خود را در قدس آغاز می کنند.

وی با تأکید بر اینکه قدس منطقه کم آبی است، افزود: با وجود کاستی یاد شده توسعه جمعیت در این شهرستان فزاینده است و تولید آب منطقه در بهترین حالت خود از برابری میزان تولید و مصرف خبر می دهد.

بهشتی تصریح کرد: مقدار استاندارد آب مورد نیاز روزانه هر نفر 150 لیتر است، در شهر تهران حدود 280 لیتر و در قدس 200 لیتر به ازای هر نفر تولید می شود؛ در بیان ساده قدس باید 50 لیتر آب مازاد داشته باشد ولی با توجه به مصرف غیراصولی حتی با کمبود نیز مواجه است.

این مسئول از تأمین آب مورد نیاز شهرستان از طریق منابع آب زیرزمینی در منطقه خبر داد و گفت: سال گذشته از 33 حلقه چاه آب فعال، سه حلقه به خاطر افت کیفیت از مدار تولید خارج شد اما امسال چهار حلقه چاه جدید به مدار تولید اضافه شده که از این تعداد فقط آب دو حلقه چاه به شبکه آبرسانی افزوده شده است.

بهشتی تصریح کرد: به منظور حل مشکل کمبود آب شهروندان مجوز پنج حفر حلقه چاه جدید اخذ شده که کار حفاری یکی از آنها به اتمام رسیده و دومی آغاز شده، همچنین با پیمانکار مربوطه برای حفاری سه حلقه دیگر قراردادی به امضا رسیده است.

وی نبود فرهنگ مصرف صحیح استفاده از آب را به عنوان یکی از مشکلات اصلی شهر قدس دانست و گفت: با نصب بنرهایی در سطح شهر و تهیه 50 هزار بروشور به تعداد خانوارهای شهرستان تلاش شده تا نسبت به مصرف صحیح آب اطلاع رسانی شود.

وی با اشاره به قطعی آب برخی مناطق شهرستان طی روزهای گذشته گفت: تمام سعی کارکنان اداره آبفای شهر قدس جلوگیری از قطع شدن آب شرب است اما گاهی اوقات این امر اجتناب ناپذیر است و تلاش می شود این اقدام در طول روز نبوده و حتی الامکان با اطلاع قبلی صورت گیرد.

وی در پایان از رئیس شورای شهرستان درخواست کرد که شهرداری هنگام صدور مجوز با اداره آبفای شهرستان تعامل داشته و مجوزهای صادر شده را نیز به اطلاع این اداره برساند تا مسئولان ذی ربط بتوانند نسبت به تأمین آب آن مناطق برنامه ریزی و اقدام کنند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.