سه شنبه، ۰۷ شهریور ۹۶ - ۱۰:۰۷
انفجار ستاره KIC 9832227

انفجار ستاره در صورت فلکی ماکیان را در سال ۲۰۲۲ در حالی توسط دانشمندان پیش بینی شده است که این رخداد جالب نجومی…

انفجار ستاره در صورت فلکی ماکیان را در سال ۲۰۲۲ در حالی توسط دانشمندان پیش بینی شده است که این رخداد جالب نجومی را میتوان با چشم غیر مسلح تماشا کرد. در این انفجار ستاره ای که برای دو ستاره نام مشترک KIC 9832227 در صورت فلکی ماکیان  صورت می گیرد ، به حدی است که آسمان شب را روشن می‌کند و جالب اینجاست که این رخداد جالب نجومی با چشم غیر مسلح نیز قابل مشاهده خواهد بود. در ادامه با میهن پست همراه شوید.

انفجار ستاره  اگر چه رصد آن چندان هم ساده و راحت نیست اما دانشمندان اعلام کرده اند که انفجار این دو ستاره در سال ۲۰۲۲ اتفاق خواهد افتاد به حدی شدید است که می‌توان این رخداد نجومی را حدود یک سال بعد ، یعنی زمانی که نور آن به زمین می‌رسد ، بدون تلسکوپ و با چشم غیرمسلح مشاهده کرد.

انفجار ستاره

محققان دانشگاه کالوین در خصوص انفجار ستاره های KIC 9832227 معتقدند:

این دو ستاره در حال حاضر به دور یکدیگر می‌چرخند و درست مانند دو بادام زمینی با یک پوسته واحد ، اتمسفر مشترکی دارند. آن ها پیش‌بینی کرده‌اند که این دو ستاره با نام مشترک KIC 9832227 ، در نهایت به یکدیگر برخورد می‌کنند. نور و روشنایی ساطع‌شده از انفجار این دو ستاره به حدی زیاد خواهد بود که بیشتر از نور تمام ستارگان در یک لحظه است. به پرنورترین ستاره، «نواختر قرمز» می‌گویند.

پژوهشگران، این دو ستاره را از سال ۲۰۱۳ زیر نظر دارند و متوجه شده‌اند که تناوب مداری آن در حال کاهش است. این دقیقا مشابه پدیده‌ای است که دانشمندان در سال ۲۰۰۸ در ستاره دیگری مشاهده کرده بودند. آنها به دنبال آزمایش‌هایی هستند که دریابند چه عاملی باعث تغییر این تناوب مداری می‌شود.

طبیعتا این رخداد، تغییر شگرفی را در آسمان ایجاد می‌کند و همه شاهد آن خواهند بود. محققان دانش کمی درباره فیزیک ستارگان دارند اما به درستی نمی‌دانند با ادغام و برخورد این دو ستاره دقیقا چه اتفاقی رخ می‌دهد. بنابراین، بروز این اتفاق، فرصت منحصر به فردی را در اختیار دانشمندان قرار می‌دهد که بتوانند چنین پدیده‌ای را مورد بررسی قرار دهند.

[highlight]منبع[/highlight]  npr

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *