پنجشنبه، ۱۱ اردیبهشت ۹۳ - ۱۰:۱۵

به گزارش ایرنا، ˈسید حسن قاضی زاده هاشمیˈ چهارشنبه شب در بازدید از مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) و دیدار با آیت الله ˈمحمد…

به گزارش ایرنا، ˈسید حسن قاضی زاده هاشمیˈ چهارشنبه شب در بازدید از مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) و دیدار با آیت الله ˈمحمد جواد فاضل لنکرانیˈ رییس این مرکز، افزود: بخش سلامت، یکی از اولویت های دولت یازدهم است در حالی که در گذشته اولویت نهم تا دهم در اعتبارات بوده است و مجلس شورای اسلامی در پیش بینی اعتبارات سال 93 نسبت به سال قبل نگاه متفاوت تری داشته است.

وزیر بهداشت گفت: عقب ماندگی های بسیاری در حوزه بهداشت ودرمان داریم و یکی از عمده مشکلات مردم این است که در یک بیماری صعب العلاج شاهد بیمه موثری برای حمایت از مردم نیستیم و از آرزوهای همه ما آن است که یک بیمه یکپارچه و قوی داشته باشیم.

وی افزود: هر سال تعداد قابل توجهی از مردم به دلیل مشکلات در تامین هزینه های درمان زیر خط فقر می افتند و حتی باید 40 درصد درآمد خود را صرف هزینه های درمان کنند.

وی ابراز داشت: دولت اسلامی وظیفه حمایت از مردم در درمان را دارد و امیدواریم اجرای سیاست های کلی سلامت که توسط رهبر معظم انقلاب در ابتدای امسال اعلام شد طلیعه ای باشد که مردم در سختی ها و گرفتاری ها از حمایت های دولت بهره مند شوند.

هاشمی گفت: در استان قم انتظار آن است که با توجه به وجود بارگاه حضرت معصومه(س) و حوزه علمیه، از امکانات و خدمات ویژه ای برخوردار باشیم چرا که شهر قم می تواند تابلویی از توجه جمهوری اسلامی به مردم و مشکلات مردم در حوزه سلامت باشد.

وی بیان داشت: مشکلات در حوزه سلامت در قم کم نیست و امیدواریم با کمک و راهنمایی علما و مراجع تقلید در دولت یازدهم کمک های موثری به بهبود زیرساخت های بهداشت و درمان صورت گیرد.

وزیر بهداشت افزود: بسیاری از شیعیان جهان به قم می آیند و این شهر هم چنان که در علوم دینی نمونه است باید در پزشکی نیز بتواند افراد توانمندی را تربیت کند.

وی ادامه داد: فرصتی که در قم وجود دارد، بسیار مغتنم است و اگر در کشور بخواهد دانشگاه بین المللی در علوم پزشکی داشته باشد بهترین مکان برای احداث آن شهر قم است گرچه تا رسیدن به این آرزو کمی فاصله داریم.

** فرهنگ باروری با بخشنامه تغییر نمی کند

هاشمی افزود: طی بیش از 20 سال پرسنل درمانی کشور برای پیشگیری از بارداری تربیت شدند و در بحث جمعیت نیز هدف بازدارندگی وجود داشت به طوری که تعداد این پرسنل بالغ بر 35 هزار نفر در کل کشور بود.

وی بیان داشت: در دو دهه در کشور تلاش شد که به مردم آموزش های پیشگیری داده شود، اکنون با بخشنامه نمی شود فکر آن ها را تغییر داد و نیاز است بدون تبلیغات و بدون سر و صدا اقدام به فرهنگ سازی کنیم.

وی افزود: باید پیش از پایان دولت این مسیر را تغییر بدهیم و برکات آن حاصل شود. مردم کم کم به این باور می رسند که کنترل جمعیت امری ضد امنیتی و نادرست بوده است.

وزیر بهداشت ادامه داد: علاوه بر شرع از نظر منافع ملی ضرورت دارد که جمعیت کنترل نشود و روش های تشویقی پیش بینی شده است و در نظر داریم در دو سال آینده تسهیلات زایمانی در نقاط مختلف ایجاد کنیم.

وی تاکید کرد: حدود سه میلیون نفر نابارور در کشور داریم که از نظر پزشکی روش ها و فرصت هایی وجود دارد که می توان به آن ها کمک کرد که از فرزند بهره مند شوند.

وی افزود: یکی دیگر از برنامه های ما توجه به زوج های نابارور است که بی توجهی به آن ها آثار اجتماعی نامناسبی خواهد داشت.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی چهارشنبه شب وارد قم شد.

وی در این سفر که تا پنجشنبه شب ادامه می یابد با شماری از مراجع تقلید دیدار و گفت و گو خواهد کرد.

سید حسن قاضی زاده هاشمی هم چنین از برخی مراکز درمانی و آموزشی قم بازدید خواهد کرد و در جلسات مشترکی با اعضای هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی قم شرکت می کند. ک/3

7408 / 380/ 3404

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.