جمعه، ۰۹ خرداد ۹۳ - ۰۱:۴۰

به گزارش ایرنا اکنون در استان 867 هزار نفری خراسان شمالی تنها یک مرکز ثابت خونگیری در شهرستان بجنورد فعال است و حتی…

به گزارش ایرنا اکنون در استان 867 هزار نفری خراسان شمالی تنها یک مرکز ثابت خونگیری در شهرستان بجنورد فعال است و حتی سه شهرستان شیروان، اسفراین و مانه و سملقان که جمعیتی بالای 100 هزار نفر دارند از وجود چنین مرکزی بی بهره اند.

اداره کل انتقال خون خراسان شمالی یک دستگاه اتوبوس سیار خونگیری نیز در اختیار دارد که در مناسبت های مختلف برای خونگیری به شهرستان های مختلف می فرستد اما این پاسخگوی نیاز این مناطق نیست.

در استان خراسان شمالی شهرستان های گرمه و جاجرم 170 کیلومتر، راز و جرگلان 150 کیلومتر، فاروج 90 کیلومتر، شیروان و اسفراین 60 کیلومتر و مانه و سملقان 45 کیلومتر با تنها مرکز خونگیری ثابت استان در بجنورد فاصله دارند.

ساکنان شهرستان های خراسان شمالی به راحتی دسترسی به مرکز ثابت خونگیری شهر بجنورد ندارند و از مشارکت در اهدای خون به بیماران نیازمند محرومند.

مدیرکل پایگاه انتقال خون خراسان شمالی گفت: افزایش امکانات و تجهیزات انتقال خون در استان تنها با اعتبارات دولتی امکانپذیر نیست و نیازی مبرم به مشارکت خیرین در این بخش وجود دارد.

ˈاحسان روشن روانˈ در گفت و گو با خبرگزاری جمهوری اسلامی اظهار کرد: میزان مشارکت خیرین استان در حوزه انتقال خون نسبت به سایر استان ها بسیار کمرنگ است.

وی گفت: در سایر استانها خیرین بعضا منازل مسکونی خود را با قیمت های بسیار بالا وقف حوزه انتقال خون می کنند تا از این امکانات برای ارایه خدمات هرچه بهتر به نیازمندان استفاده شود.

وی از خیرین استان خواست این اداره کل را با کمک های خود در تامین ساختمان و تجهیزات مورد نیاز برای ارایه خدمات بهتر به هم استانی ها در مرکز استان و نیز شهرهای تابعه یاری دهند.

روشن روان گفت: اکنون این اداره کل با یک مرکز ثابت واقع در شهر بجنورد و یک دستگاه اتوبوس سیار، کار خونگیری و تامین خون موردنیاز مراکز درمانی سطح استان را انجام می دهد.

وی افزود: این در حالی است که فعالیت یک مرکز ثابت خون گیری در استان کافی نیست و نیاز مبرمی به راه اندازی یک مرکز ثابت خونگیری دیگر در شهر بجنورد و نیز هر یک از شهرستان های استان وجود دارد.

به گفته وی راه اندازی دومین مرکز ثابت خونگیری در شهر بجنورد جزو اولویت نخست این اداره است که به تصویب دولت قبل نیز رسیده بود.

روشن روان افزود: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز قول داده است در صورت تامین ساختمان مرکز ثابت در بجنورد، آن را تجهیز و راه اندازی کند.

وی در خصوص راه اندازی مرکز ثابت در مرکز شهرستان 127 هزار نفری اسفراین نیز گفت: در این شهرستان نیز این اداره زمین مورد نیاز برای ساخت مرکز ثابت خونگیری را تامین کرده ولی اعتباری برای ساخت آن ندارد.

وی افزود: در شیروان نیز به عنوان دومین شهرستان پرجمعیت خراسان شمالی، کار ساخت ساختمان مرکز ثابت خونگیری به اتمام رسیده است و به دلیل نبود اعتبارات دولتی تجهیز آن به تاخیر افتاده است.

روشن روان گفت: سال قبل استانداری برای راه اندازی مرکز ثابت خونگیری شیروان اعتبار خوبی ابلاغ کرد اما به دلیل وجود تنگناهای بودجه ای ملی، تاکنون اختصاص نیافته است.

وی افزود: اکنون استانداری خراسان شمالی پی گیر است تا مشکلات راه اندازی مرکز ثابت خونگیری شیروان در کوتاهترین زمان ممکن رفع شود.

ساخت مرکز ثابت انتقال خون در شهرستان 157 هزار نفری شیروان از سال 86 در زمینی به مساحت 140 متر مربع در زیربنای 150 متر مربع آغاز شد که تاکنون یک میلیارد و 160 میلیون ریال اعتبار از محل تملک دارایی ها برای آن هزینه شده است.

وی درخصوص اعزام گروه سیار خونگیری گفت: گروه سیار با درخواست اقشار مختلف به شهرستان های استان اعزام و اقدام به خونگیری از متقاضیان می کند که از سال قبل اعزام این گروه به علت کمبود شدید نیروی متخصص خونگیر، به مشکل خورده است.

براساس آمار ارایه شده توسط اداره کل انتقال خون خراسان شمالی، پارسال 20 هزار و 479 نفر داوطلب اهدای خون به مراکز ثابت و سیار خونگیری استان مراجعه داشتند و از این تعداد 15 هزار و 792 نفر موفق به اهدای خون شدند. ک/3

623/626

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.