شنبه، ۲۴ خرداد ۹۳ - ۰۹:۴۳

به گزارش ایرنا، دکتر «سیدحسن هاشمی» روز شنبه به مناسبت فرارسیدن 14 ژوئن – 24 خرداد ماه – روز جهانی اهدا کنندگان خون،…

به گزارش ایرنا، دکتر «سیدحسن هاشمی» روز شنبه به مناسبت فرارسیدن 14 ژوئن – 24 خرداد ماه – روز جهانی اهدا کنندگان خون، در وب سایت شخصی خود نوشت: در جهان امروز و در هیاهوی زندگی مادی، اهدا کنندگان خون قهرمانانی هستند که بدون هیچ توقع و چشم داشتی، بخشی از وجودشان را در اختیار همنوعان خود قرار می دهند.

وی می افزاید: در زمان حاضر، با وجود پیشرفت های چشمگیر در زمینه علوم پزشکی هنوز هیچ جایگزین مصنوعی برای خون ساخته نشده است و فقط خونی که توسط انسان های نیکوکار اهدا می شود، می تواند جان انسان های دیگر را از مرگ نجات بخشد؛ به همین دلیل اهداکنندگان، همیشه از اهمیت و جایگاه ویژه ای برخوردارند.

هاشمی ادامه می دهد: از جمله بارزترین موقعیت هایی که افراد به خون بیشتری نیاز دارند، زمان بروز حوادث و سوانح گوناگونی نظیر تصادفات رانندگی و اعمال جراحی است، اما بیماران مبتلا به سرطان که تحت شیمی درمانی یا اشعه درمانی قرار دارند هم از مصرف کنندگان خون و فرآورده های آن هستند.

وزیر بهداشت می افزاید: بسیاری از بیماران، مانند مبتلایان به تالاسمی و هموفیلی نیز ناگزیرند برای بهره مندی از یک زندگی نسبتاً طبیعی برای تمام عمر به شکل منظم ،خون یا فرآورده های خونی دریافت کنند. همچنین خانم های باردار در حین زایمان، نوزادان و بخصوص نوزادان نارسی که به زردی دچار می شوند، نیازمند خون هستند.

** ایران و پیوستن به کشورهای دریافت کننده خون داوطلبانه

وزیر بهداشت در بخش دیگری از مطلب خود تصریح می کند: از زمان پیوستن جمهوری اسلامی ایران به کشورهایی که پیوسته خون مورد نیاز را کاملا داوطلبانه دریافت می کنند، هشت سال می گذرد.

وی با بیان اینکه ایران از کشورهایی است که خون مورد نیاز مراکز درمانی را بدون پرداخت پاداش به اهدا کنندگان دریافت می کند، می افزاید: خوشحالم که اعلام کنم در سال گذشته دو میلیون نفر از هموطنان مان خون خود را اهدا کردند.

** پیگیری حقوق کارکنان سازمان انتقال خون

وی به حقوق کارکنان سازمان انتقال خون اشاره کرده و ادامه می د هد: حقوق پرسنل – کارکنان – سازمان انتقال خون را هم پیگیری می کنم و می دانم وقتی که از کارکنان سازمان انتقال خون صحبت می شود، کارکنان اورژانس ها، پرستاران، آزمایشگاه ها، تکنیسین های رادیولوژی، همکاران اتاق های عمل و سایر مشاغل حوزه پزشکی نیز انتظار دارند که به آنها نیز فکر کنم.

وی خطاب به کارکنان بخش های یاد شده، می افزاید: همکاران عزیز، بدانید که قطعا این موضوع یکی از دغدغه های همیشگی من است. در این زمینه تلاشم را انجام می دهم و انتظار دارم مجلس و دولت هم این قشر زحمتکش را بیش از گذشته ببینند.

اجتمام(1) ** 1776 ** 1071

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.