دوشنبه، ۰۵ آبان ۹۳ - ۱۱:۴۹

رییس اداره محیط زیست فومن گفت: هیچ کس نباید به پلنگ فومن و دو توله‌اش کوچکترین آسیبی بزند. علی اصغر روشنی در گفت‌وگو…

رییس اداره محیط زیست فومن گفت: هیچ کس نباید به پلنگ فومن و دو توله‌اش کوچکترین آسیبی بزند.

علی اصغر روشنی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه گیلان، با اشاره به مشاهده یک قلاده پلنگ به همراه 2 توله در مناطق ییلاقی آلیان فومن، توضیح داد: اکیپی از کارشناسان محیط زیست فومن تلاش می‌کنند تا زیباترین گربه سان جهان (پلنگ) را در منطقه مشاهده کنند. این منطقه دارای اکوتون بین اراضی جنگلی و مرتعی ییلاقی است و از جاده ماسوله قابلیت دسترسی دارد. پلنگ از جمله جانورانی است که نسل آن در کشور ما مورد تهدید است و مشاهده رد پای این حیوان بسیار مورد خوشحالی طبیعت دوستان استان شده است.

وی اضافه کرد: متاسفانه نسل پلنگ ایرانی طی سالهای اخیر در معرض خطر بوده و نابودی آن فاجعه‌ای بزرگ برای آینده محیط زیست کشور خواهد بود، بنابراین حفاظت از این گربه سان باشکوه باید در فرهنگ عامه مردم نهادینه شود.

رییس اداره محیط زیست فومن با بیان اینکه محیط بانان و کارشناسان محیط زیست به تنهایی نمی‌توانند از این پلنگ به همراه دو توله‌اش مراقبت کنند، خاطرنشان کرد: همه مردم و طبیعت دوستان گیلان باید به محض مشاهده حتی یک شکارچی که به فکر شکار این حیوان باشد مراتب را به اداره محیط زیست شهرستان اطلاع دهند. در همین راستا جستجو برای یافتن نشانه‌های بیشتر و برنامه‌ریزی برای تهیه عکس و فیلم از پلنگ مذکور در دستور کار قرار گرفته است.

روشنی با اشاره به اینکه پلنگی که ردپای آن در فومن مشاهده شده است پلنگ ایرانی نامیده می‌شود و بومی غرب آسیا است، تصریح کرد: روز گذشته گزارشهایی دریافت کردیم مبنی بر اینکه این پلنگ گوسفند چند چوپان را خورده است.هر چوپان و یا شکارچی که بخواهد کوچکترین صدمه‌ای به این پلنگ وارد کند متخلف است و با او برخوردهای قانونی انجام خواهد شد.

وی تصریح کرد: پلنگی که چند ماه پیش در رودبار کشته شد، بسیار تاسف بار بود. اجازه نمی دهیم این فاجعه در فومن تکرار شود.

وی بر فرهنگ سازی بیشتر در بین مردم برای ارتقای حفاظت از پلنگ ایرانی تاکید کرد و گفت: تعداد این گربه سانان در کشور محدود است و حفاظت از تک تک پلنگ‌های ایرانی وظیفه همه مردم کشور است.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *