جمعه، ۲۱ شهریور ۹۳ - ۰۳:۱۲

استاندار آذربایجان‌غربی، صیانت و حمایت از تولیدکنندگان و کاهش فاصله بین نظام اجرایی و سرمایه‌گذاران را از مهمترین برنامه‌های اقتصادی در استان عنوان…

استاندار آذربایجان‌غربی، صیانت و حمایت از تولیدکنندگان و کاهش فاصله بین نظام اجرایی و سرمایه‌گذاران را از مهمترین برنامه‌های اقتصادی در استان عنوان کرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)منطقه آذربایجان‌غربی، مهندس سعادت در همایش روسای اتاق‌های بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سراسر کشور در ارومیه گفت: اولویت نخست ریاست جمهور و دولت یازدهم در استان آذربایجان‌غربی، احیا و بازگرداندن دریاچه ارومیه به تراز اکولوژیکی خود است و رئیس‌جمهور تاکید کرده که دریاچه ارومیه به هر قیمتی که شده احیا خواهد شد.

سعادت اضافه کرد: موضوع دریاچه ارومیه یک موضوع احساسی نیست، اگرچه عواطف و احساسات بسیاری از مردم و مسئولان را جریحه‌دار کرده، اما باید به این نکته اذعان داشت که معضل دریاچه ارومیه یک بحران فرا منطقه‌ای و ملی است که در صورت خشک شدن، تبعات منفی زیادی را در ابعاد مختلف بر ساکنان منطقه و استان‌های اطراف عارض خواهد کرد.

وی با تقدیر از نگاه ویژه ریاست جمهور به بحث نجات دریاچه ارومیه ادامه داد: ما نیز در استان آذربایجان‌غربی بصورت جدی اجرای سیاست‌ها و برنامه‌های احیای دریاچه ارومیه را پیگیری و تعقیب می‌کنیم و امیدواریم طی سه سال آینده نسبت به تثبیت وضعیت دریاچه و پس از آن نسبت به احیای آن، گام‌های مثبتی برداشته شود.

سعادت افزود: در طول سه سال آینده، سالانه حداقل 500 میلیون مترمکعب آب از جنوب استان روانه دریاچه ارومیه خواهد شد و پس از این سه سال، از طریق آب‌های حوزه‌های دیگر استان مثل زاب سردشت و ارس، احیای دریاچه را دنبال خواهیم کرد.

وی با تاکید بر تعامل و همکاری جدی دولت و مردم در اجرای برنامه‌های 25 گانه نجات دریاچه ارومیه نیز گفت: با همکاری کشاورزان، در 45 هزار هکتار از اراضی حوزه آبریز دریاچه ارومیه، طرح نکاشت در طول سه سال اجرا می‌شود تا از این طریق نیز نسبت به تقویت منابع آبی و تغذیه سفره‌های آبی زیرزمینی اقدام شود.

استاندار آذربایجان‌غربی ادامه داد: محوریت توسعه استان آذربایجان‌غربی در سال‌های گذشته بر مبنای کشاورزی تعریف شده بود که لازم است با توجه به وضعیت کنونی منابع آبی و خشک شدن دریاچه ارومیه، این مبنا از کشاورزی به سایر بخش‌ها شامل صنعت، معدن، بازرگانی خارجی و بهره گیری بهینه از ظرفیت‌های گردشگری تغییر کند که این طرح در شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان به تصویب رسیده و هم‌اکنون در حال اجراست.

سعادت، تغییر رژیم اشتغال استان را نیز مورد تاکید قرار داد و افزود: همچنین در صدد هستیم رژیم اشتغال مردم استان را کشاورزی سنتی به بخش‌های صنعتی، معدنی، تجارت خارجی و گردشگری تغییر دهیم چرا که کشاورزی سنتی، دیگر پاسخگوی نیازهای مردم در بحث درآمد و تولید نیست و لازم است این موضوع مورد اصلاح و بازبینی قرار گیرد.

وی تامین زیربناهای اشتغال را از دیگر اولویت‌های استان در دولت یازدهم عنوان کرد و گفت: متاسفانه در سال‌های گذشته برای تامین زیربناهای اشتغال در استان سرمایه‌گذاری صورت نگرفته و امروز باید برای رفع معضل بیکاری و اشتغالزایی جوانان استان، پیگیر رونق سرمایه‌گذاری و تقویت پایه‌های اقتصادی و صنعتی در استان باشیم.

استاندار آذربایجان‌غربی به تعطیلی 1245 واحد تولیدی و صنعتی در استان نیز اشاره کرد و افزود: با تعطیل‌شدن این تعداد واحد تولیدی، شاهد بیکارشدن 18 هزار نیروی کار در استان هستیم و لازم است برای حل این مشکل و فعال‌سازی دوباره این واحدها، تمام تلاش و توان خود را بکار گیریم.

سعادت اضافه کرد: تزریق 500 میلیارد تومان از محل اعتبارات فنی برای تامین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی و صنعتی راکد استان یکی از اقداماتی است که در حال پیگیری است و امیدواریم با نهایی‌شدن تفاهمنامه فیمابین استانداری و بانک‌های عامل، این موضوع محقق شود.

وی در ادامه با اعلام حمایت از فعالیت‌های شرکت‌های دانش‌بنیان در استان گفت: شرکت‌های دانش بنیان می‌توانند حلقه اتصال بین دانشگاه و بازار کار باشند و فارغ‌التحصیلان رشته‌های مختلف تحصیلی را برای ورود به بازار کار آماده کنند.

استاندار آذربایجان‌غربی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به بسته اقتصادی دولت برای خروج از رکود و رونق اقتصادی اظهارکرد: بسته اقتصادی دولت یقینا راهگشا خواهد بود اگرچه این بسته هنوز نهایی نشده و لازم است مجلس شورای اسلامی و فعالان و صاحبنظران اقتصادی مانند اعضا و روسای اتاق‌های بازرگانی کشور، دیدگاههای خود را برای جامع‌تر شدن آن ارائه کنند.

سعادت یکی از اهداف بسته اقتصادی دولت را اصلاح سیستم بانکی و صیانت از سرمایه‌گذاران و تولیدکنندگان دانست و افزود: اصلاح قراردادهای بانکی در خصوص شرایط ارائه تسهیلات اشتغال به متقاضیان و صاحبان واحدهای تولیدی و صنعتی و رفع مشکلات و تجدیدنظر در خصوص ملاک‌های تعیین سقف درآمدهای مالیاتی استان‌ها از موضوعاتی است که انتظار می‌رود با اجرای بسته اقتصادی دولت شاهد تحقق آن باشیم.

استاندار آذربایجان‌غربی همچنین به تدوین قانون برنامه ششم توسعه اشاره کرد و گفت: متاسفانه در پنج برنامه توسعه که در کشور اجرا شده، عدم توازن و تعادل و شکاف در توسعه یافتگی استان‌ها مرتفع نشده و امیدواریم در قانون برنامه ششم توسعه، میزان محرومیت، عقب‌ماندگی، نرخ بیکاری و سرمایه‌گذاری استان‌ها مورد توجه قرار گیرد و تخصیص اعتبارات نیز بر اساس آنها صورت پذیرد.

سعادت اضافه کرد: استان آذربایجان‌غربی در حال حاضر در شاخص‌های توسعه مانند درآمد سرانه و نرخ سواد جزو استان‌های محروم کشور است لذا انتظار داریم مسئولان ارشد کشور، این محرومیت‌ها را در تخصیص اعتبارات مد نظر قرار دهند.

وی، شرایط اقتصادی کشور را در حال خروج از رکود دانست و گفت: مهار تورم، تقویت اعتماد بین بخش خصوصی و دولت، تلاش برای تسهیل شرایط سرمایه‌گذاری در کشور و رسیدن به رونق اقتصادی از جمله اقدامات و برنامه‌هایی است که دولت یازدهم بصورت جدی آنها را دنبال می کند.

استاندار آذربایجان‌غربی در بخش دیگری از سخنان خود، تغییرات مدیریتی و جابجایی مدیران در استان را در راستای بهبود فضای کسب و کار عنوان کرد و گفت: یکی از مهمترین اهداف ما در تغییر و جابجایی مدیران استان، اجرای کامل سیاست‌های جدید دولت یازدهم، بهبود فضای کسب و کار و تقویت همگرایی و کاهش فاصله بین نظام اجرایی و تولیدکنندگان و سرمایه‌گذاران بوده است.

سعادت اظهار کرد: از تمامی راهکارها و پیشنهادات متعهدانه و سازنده صاحبنظران، فعالان اقتصادی و نخبگان و فرهیختگان جامعه برای پیشرفت و توسعه استان در تمام زمینه‌ها استقبال می‌کنیم.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.