دوشنبه، ۱۳ مرداد ۹۹ - ۰۲:۰۵
اولین راکتور هسته ای امارات

اولین راکتور هسته ای امارات چندی پیش راه اندازی شد. کشور امارات متحده عربی روز گذشته اعلام کرد که یک نیروگاه هسته ای…

اولین راکتور هسته ای امارات چندی پیش راه اندازی شد. کشور امارات متحده عربی روز گذشته اعلام کرد که یک نیروگاه هسته ای را با ۴ رآکتور راه اندازی کرده و بدین ترتیب این کشور به اولین کشور جهان عرب تبدیل می شود که دارای نیروگاه هسته ای است. واحد اول نیروگاه بَرَکه در منطقه الظفره در ابوظبی روز شنبه تولید گرما را آغاز کرد. این واحد اولین رآکتور از رآکتورهای چهارگانه نیروگاه هسته ای برکه است که کار خود را آغاز می کند. شرکت انرژی هسته ای امارات اعلام کرده است که ساخت واحد دوم این نیروگاه نیز به تازگی به پایان رسیده در حالی که ساخت دو واحد دیگر همچنان ادامه دارد. بر اساس برنامه ریزی ها قرار بود این نیروگاه در سال ۲۰۱۷ به طور کامل عملیاتی شود که این برنامه ریزی محقق نشد.

اولین راکتور هسته ای امارات

بعد از پایان ساخت و عملیاتی شدن این چهار رآکتور که توسط یک کمپانی متعلق به کره جنوبی ساخته شده اند، نیروگاه هسته ای برکه می تواند ۵٫۶ گیگاوات برق تولید کرده و تا حدود ۲۵ درصد از نیاز امارات به برق را تامین سازد. محمد ابراهیم الحمادی، مدیر اجرایی شرکت نیروی هسته ای امارات عملیاتی شدن رآکتور اول این نیروگاه را «یک لحظه واقعاً تاریخی برای امارات متحده عربی» توصیف کرده است: «ما اکنون یک گام دیگر به رسیدن به هدف تامین بیش از یک چهارم نیاز ملت مان به برق و تامین نیروی لازم برای رشد آینده کشورمان با نیروی برق ایمن، قابل اطمینان و بدون آلودگی نزدیک تر شده ایم».

این نیروگاه هسته ای جدید بخشی از برنامه درازمدت دولت امارات برای وابستگی کمتر به منابع نفتی و گازی است که اکنون بخش زیادی از انرژی مورد نیاز این کشور را تامین می کنند. امارات متحده عربی همچنین در زمره کشورهایی است که بیشترین سوخت های فسیلی را تامین می کنند. در دهه های اخیر امارات متحده با رشد سریعی در همه شاخه ها روبرو شده که بخش بزرگی از آن ناشی از استخراج منابع گازی و نفتی وسیع این کشور بوده است به نحوی که نفت و گاز تقریباً یک سوم تولید ناخالص داخلی این کشور را به خود اختصاص می دهد. امارات در سال ۲۰۱۹ بیش از ۵۰ میلیارد دلار نفت خام فروخته است.

اولین راکتور هسته ای امارات

اولین راکتور هسته ای امارات

رشد سریع اما به معنای افزایش شدید تقاضا برای انرژی در این کشور و نیاز به منابع جایگزین نیز بوده است. آژانس بین المللی انرژی اتمی که وظیفه آن نظارت بر استفاده از انرژی هسته ای در سراسر جهان است، راه اندازی نیروگاه هسته ای برکه در امارات را یک «اتفاق بسیار مهم» توصیف کرده است. با این وجود برخی کارشناسان تمایل این کشور برای توسعه نیروگاه هسته ای را به چالش کشیده اند زیرا امارات از پتانسیل بالایی برای تولید انرژی خورشیدی داشته و تنش های موجود بر سر برنامه های هسته ای در خاورمیانه نیز بر جنجالی بودن این پروژه افزوده است. علاوه بر امارات متحده عربی، ایران و اسرائیل نیز تنها بازیگران منطقه خاورمیانه هستند که انرژی هسته ای دارند.

اولین راکتور هسته ای امارات

اولین راکتور هسته ای امارات

جیم کرین، استاد مطالعات انرژی در موسسه بیکر دانشگاه رایس در این باره گفته است که تنها بر اساس هزینه ها، نیروگاه هسته ای «یک انتخاب غیررقابتی» برای امارات متحده عربی بوده است: «از لحاظ استراتژیک، انرژی هسته ای برای کشوری که به سرعت از دکترین بی طرفی غیرمداخله گرانه به یکی از شرکای فعال در درگیری های خاورمیانه، شمال آفریقا و فراتر از آن تبدیل شده بسیار مهم است» برنامه هسته ای امارات در سال ۲۰۰۹ آغاز شده و دولت این کشور بر صلح آمیز بودن آن تاکید دارد. نیروگاه هسته ای امارات در منطقه ساحلی غربیه قرار دارد که با کشورهای قطر و عربستان سعودی همسایه است. مصر نیز قصد دارد یک نیروگاه هسته ای با ۴ رآکتور بسازد و عربستان سعودی نیز در حال ساخت یک رآکتور هسته ای غیرنظامی در مشارکت با ایالات متحده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.