یکشنبه، ۲۹ دی ۹۸ - ۰۵:۵۴
اولین سیارک در مدار زهره

اولین سیارک در مدار زهره در حالی به تازگی رصد شده که این سیارک دومین جرم کیهانی نزدیک به خورشید به شمار می…

اولین سیارک در مدار زهره در حالی به تازگی رصد شده که این سیارک دومین جرم کیهانی نزدیک به خورشید به شمار می آید. در این مطلب از میهن پست به بررسی این خبر می پردازیم.

اولین سیارک در مدار زهره توسط محققان موسسه فناوری کالیفرنیا (Caltech) کشف شده است. این محققان در حقیقت یک سیارک نادر را کشف کردند که در محدوده درونی منظومه شمسی قرار دارد.

 اولین سیارک در مدار زهره

این سیارک که در رصدخانه پالومار (Palomar) کالیفرنیا توسط دوربین “ZTF” رصد شده، ” ۲۰۲۰ AV۲” نام گرفته و اولین سیارکی است که به طور کامل در مدار سیاره زهره یا ونوس قرار دارد.

دوربین “ZTF” به طور ویژه برای یافتن سیارک‌ها استفاده می‌شود زیرا به سرعت کل آسمان را اسکن می‌کند و در نتیجه می‌تواند سیارک‌ها را در آسمان شب شکار کند.

“جرج هلو”(George Helou) از محققان موسسه فناوری کالیفرنیا اظهار کرد، عبور از مدار زهره چالش‌برانگیز بوده است. وی ادامه داد، احتمالا این سیارک از منطقه‌ای فراتر از منظومه شمسی به مدار زهره آمده است.

 اولین سیارک در مدار زهره

هلو افزود، تنها راهی که این سیارک از مدار خود خارج می‌شود این است که به دلیل یک برخورد گرانشی با عطارد یا زهره به بیرون پرت شود. ولی به احتمال زیاد این سیارک با برخورد با یکی از این دو سیاره، به پایان عمر خود خواهد رسید.

سیارک “۲۰۲۰ AV۲” که یک تا سه کیلومتر وسعت دارد، متعلق به دسته‌ای کوچک از سیارک‌ها به نام “Atiras” است.محققان موسسه فناوری کالیفرنیا برای این سیارک عنوان “Vatira” را به کار برده‌اند. این عنوان ترکیبی از حرف “V”(حرف اول ونوس) با “Atiras” است.

[highlight]منبع: universetoday[/highlight]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *