یکشنبه، ۲۷ مهر ۹۳ - ۰۵:۵۲

به گزارش خبرنگار مهر، علی کردی دبیر همایش زنان کشاورز شهرستان بروجرد ظهر یکشنبه در این مراسم اظهار داشت: این همایش با هدف…

به گزارش خبرنگار مهر، علی کردی دبیر همایش زنان کشاورز شهرستان بروجرد ظهر یکشنبه در این مراسم اظهار داشت: این همایش با هدف آشنایی زنان کشاورز با نقش گیاهان دارویی در رونق اقتصاد کشور، استفاده بهینه از آب و تاثیر زنان در رونق اقتصادی در بخشهای مختلف کشاورزی، دامپروری، زنبورداری، باغداری و…برگزار شد.

وی با بیان اینکه برگزاری این همایشها می تواند در خودباوری زنان به عنوان نیمی از تولید کنندگان جامعه موثر باشد، افزود: زنان با 50 درصد جمعیت نقش اساسی در تولید و اقتصاد کشور دارند.

کردی ادامه داد: در حال حاضر زنان 45 درصد از اقتصاد کشاورزی شهرستان بروجرد را بر عهده دارند و صادقانه تلاش می کنند تا غذای شهرستان را تامین کنند.

وی تصریح کرد: تا کنون دو هزار و 300 نفر از نظام صنفی خانه کشاورز بوجرد کارت عضویت دریافت کرده اند که 200 نفر از آنها زنان کشاورز بروجرد هستند.

نماینده خانه کشاورز شمال لرستان با بیان اینکه زنان در بخشهای مختلف نقش بسیار مهمی در ارتقاء سطح تولید را دارند، اظهار داشت: در این مراسم برای اولین بار کمیته حقوقی نظام صنفی خانه کشاورز بروجرد تشکیل و اعضاء آن معرفی خواهند شد.

سیاست اصلی دولت در سال زراعی جدید توسعه کشت گندم است

رضا امینی مدیر جهاد کشاورزی بروجرد نیز در اولین همایش زنان کشاورز شهرستان بروجرد در محل فرمانداری ویژه این شهرستان اظهار داشت: بخش کشاورزی شهرستان بروجرد از جایگاه بالایی برخورداراست به طوریکه با توجه به پتانسیل موجود و داشتن آب و هوای خوب توانسته تا حدودی در تامین نیازهای اقتصادی کشور موثر واقع شود.

وی افزود: با توجه به 430 میلی متر بارندگی در بروجرد و وجود خاک مناسب توانسته ایم هزار میلیارد تومان در سال درآمد بخش کشاورزی داشته باشیم.

وی با بیان اینکه زنان نقش موثری در تولید محصولات کشاورزی دارند، ادامه داد: در حال حاضر به دلیل داشتن شرایط اقلیمی مناسب تولید گندم، جو، ذرت و چغندر در شهرستان ارتقاء یافته و نیاز است که این پتانسیل را افزایش بدهیم.

امینی تصریح کرد: سالانه 45 هزار تن ظرفیت تولید گندم و 14 هزار تن جو و 15 هزار هکتار اراضی باغی با سالانه 90 هزار تن تولیدات باغی در شهرستان بروجرد داریم.

بروجرد بزرگترین تولید کننده گوشت مرغ در استان لرستان است

وی با بیان اینکه بروجرد بزرگترین تولید کننده گوشت مرغ در استان لرستان است، اظهارداشت: در بخش طیور نیز 170 واحد فعال مرغداری با 16 هزار تن تولید گوشت مرغ داشته و در حال حاضر زنجیره کاملی از تولید انواع طیور در شهرستان موجود است.

مدیر جهاد کشاورزی بروجرد افزود: در بخش شیلات نیز 30 واحد فعال مرزعه پرورش ماهی در شهرستان بروجرد موجود است که سالانه هزار و 300 تن گوشت ماهی تولید می کنند.

وی در بخشی دیگر از سخنانش با اشاره به مشکل کم آبی و پدیده خشکسالی در کشور و به تبع آن در شهرستان بروجرد ادامه داد: در حال حاضر بسیاری از روستاهای بروجرد مشکل کم آبی دارند و از خشکسالی رنج می برند.

امینی تاکید کرد: اگر منابع آبی از دست برود به طور قطع در سالهای آینده شرایط بدتری در زمینه خشکسالی خواهیم داشت.

وی با بیان اینکه زنان کشاورز می توانند با ارائه طرحهای نوین برای حفظ منابع آبی موجود نقش موثری داشته باشند، تصریح کرد: برخی از کشاورزان به تولید محصولات آب دوست تمایل دارند که این روش درست نیست بلکه می بایست تولید محصولات اساسی را در اولویت کار قرار بدهیم.

مدیر جهاد کشاورزی بروجرد افزود: تولید محصولات استراتژیک خودکفایی کشور را بدنبال داشته بطوریکه دولت سرمایه گذاری خوبی برای توسعه کشت گندم در نظر دارد.

وی با بیان اینکه سیاست اصلی دولت در سال زراعی جدید توسعه کشت گندم است، اظهار داشت: دولت برای توسعه کشت گندم در سال زراعی برنامه های ویژه ای دارد بطوریکه سعی می کند با این روش نیازهای اصلی کشور را تامین کند.

وی تصریح کرد: امروزه کشت سنتی جوابگوی نیاز و هزینه های مردم نیست بلکه باید به سمت اجرای کشاورزی مکانیزه برویم.

مدیر جهاد کشاورزی بروجرد در پایان یادآور شد: استفاده از انواع کودهای شیمیایی مرغوب و بذرهای اصلاح شده با کیفیت بالا می تواند تولید محصولات کشاورزی را افزایش دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.