شنبه، ۲۰ اردیبهشت ۹۳ - ۰۴:۵۴

به گزارش خبرنگار ایرنا، ˈمجتبی اکبریˈ روز جمعه در جمع مردم گرگان در بین الصلاتین افزود: در این کنگره که بهمن ماه امسال…

به گزارش خبرنگار ایرنا، ˈمجتبی اکبریˈ روز جمعه در جمع مردم گرگان در بین الصلاتین افزود: در این کنگره که بهمن ماه امسال برگزار خواهد شد، 70 کشور حضور خواهند داشت.

وی اظهار کرد: با توجه به وجود دبیرخانه دائمی ربات های نجاتگر کشور در گلستان، میزبانی این کنگره بین المللی با مشارکت فدراسیون جهانی صلیب سرخ، برعهده این استان گذاشته شد.

وی یادآور شد: همچنین به مناسبت هفته هلال احمر اولین مانور رباتیک استان در منطقه کبودوال علی آباد برگزار می شود.

به گفته وی، بدون شک این مانور مقدمه ای برای برگزاری هرچه بهتر کنگره بین المللی رباتیک خواهد بود و برای هرچه باشکوه تر برگزار شدن این کنگره دست نیاز به سوی مسئولین جهت همکاری بیشتر دراز می کنیم.

اکبری در خصوص ربات های نجاتگر گفت: این ربات های نجاتگر برای جستجو و کمک رسانی به حادثه دیدگان در آوار، سیلاب و آتش سوزی ساخته شده اند.

وی خاطرنشان کرد: یکی از عرصه های استقلال جوانان در عرصه ساخت ربات امداد و نجات است، گلستان جوانانی دارد که ربات پهپاد، زیر دریایی و ربات نجاتگر انسان در کوهستان را ساخته اند و پرداختن به این ظرفیت ها یک ضرورت به حساب می آید.

مدیر عامل جمعیت هلال احمر گلستان افزود: تعاون، همکاری، کرامت انسانی، محبت و کمک به همه انسان ها، رهبری گروه های داوطلبی و همچنین توانمندسازی جوانان و داوطلبین و اعضای هلال احمر، از ارزش های سازمانی ما در جمعیت می باشد.

وی تصریح کرد: کمک به آسیب پذیرترین و نیازمندترین افراد جامعه، تربیت نیروی انسانی متبحر و متخصص در هلال احمر به منظور حضور در حوادث و سوانح برای کمک رسانی و در کنار مردم بودن، از وظایف می باشد.

به گفته اکبری، با استفاده از ظرفیت های مردمی این وظیفه را بر خود می دانیم و برعهده خواهیم گرفت و دست نیاز به سوی مردم دراز می کنیم تا مردم به کمک ما بیایند.

وی با اشاره به نامگذاری سال جاری، مبنی بر ˈسال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادیˈ گفت: جمعیت هلال احمر استان به عزم ملی در راستای این نامگذاری از سوی مقام معظم رهبری توجهی ویژه خواهد داشت.

مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان گلستان اظهار کرد: مدیریت جهادی در این مجموعه وجود دارد زیرا جمعیت هلال احمر همواره کار جهادی انجام می دهد و از تمام ظرفیت های مردمی خود استفاده می کند.

اکبری افزود: اولین وظیفه ما در جمعیت شناسائی استعدادها بود که از سال های گذشته این مهم صورت گرفته و آمارها نشان می دهد که این استان با توجه به حضور همه مردم، داشتن ظرفیت های اقلیمی مختلف و داوطلبان و امدادگران همراه ما، دارای استعدادهای بسیار خوبی است.

وی یادآور شد: با داشتن این ظرفیت ها و استعدادها، استان گلستان، فرماندهی بسیاری از عملیات های بزرگ ملی را برعهده گرفته، بطوری که در زلزله آذربایجان، به عنوان اولین استان وارد منطقه شد و مدیریت عملیاتی در منطقه زلزله زده ورزقان را برعهده گرفت.

وی از وجود 90 هزار داوطلب امدادگر 18 تا 29 سال در این جمعیت خبرداد و گفت: این افراد با تلاش های شبانه روزی و وافر خود، بدون داشتن هیچ چشمداشتی به درجات مختلفی از امدادگری رسیده اند و علاوه بر این تعداد، هفت هزار نجاتگر تخصصی و نیروی ماهر و متبحر در استان وجود دارد که در بخش های عملیاتی مختلف مورد استفاده قرار خواهند گرفت و این آمار در سال 1389، تنها 123 نفر نجاتگر متخصص بود.

مدیر عامل جمعیت هلال احمر گلستان افزود: براین اساس، اکنون در هر شهرستان، 20 تیم امداد و نجات تخصصی آماده هستند تا در صورت بروز هرگونه حوادث بلافاصله در کمترین زمان ممکن وارد عملیات شوند.

اکبری یادآور شد: میزان متوسط زمان رسیدن به منطقه و حضور در صحنه های امداد و نجات در کشور برای تیم های امداد و نجات 9 دقیقه است، اما نیروهای استان گلستان با تلاش و تمرین های مستمر این میزان را به 6 دقیقه در استان کاهش داده اند.

18 تا 24 اردیبهشت ماه، هفته جهانی صلیب سرخ و هلال احمر نامگذاری شده است.

7467/579

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *