چهارشنبه، ۲۴ اردیبهشت ۹۳ - ۰۳:۳۸

مسابقات جام جهاني کشتي فرنگي در شرايطي از صبح فردا به ميزباني ايران و در سالن هفتم تير تهران آغاز مي‌شود که فرنگي‌کاران…

مسابقات جام جهاني کشتي فرنگي در شرايطي از صبح فردا به ميزباني ايران و در سالن هفتم تير تهران آغاز مي‌شود که فرنگي‌کاران کشورمان بايد بدون محمد بنا به ميدان بروند.

به گزارش تسنيم، تيم ملي کشتي فرنگي کشورمان که طي هفته‌هاي گذشته با حواشي بسيار زيادي مواجه بوده اگرچه در آخرين فرصت‌ها شاهد بازگشت المپيکي‌ها به اردو بوده با اين حال يکي از شانس‌هاي اصلي رسيدن به عنوان قهرماني است.

تيم کشتي فرنگي کشورمان که اکنون محمد نوربخش را عنوان مربي ارشد بالاي سر خود مي بيند در گروه دوم اين رقابت‌ها با کره جنوبي، ارمنستان ، آذربايجان و فنلاند هم‌گروه است و به نظر مي‌رسد با توجه به ترکيب کامل تيم کشورمان کار چندان سختي براي صعود نداشته باشد.

با توجه به اينکه قاسم رضايي خيلي ديرتر از ساير نفراتي که اردو را ترک کرده بودند به خانه کشتي بازگشت، ممکن است مورد استفاده قرار نگيرد، هرچند رضايي آمادگي خود را به کادرفني اعلام کرده و بايد منتظر ماند و ديد که آيا در نهايت او در ترکيب نهايي مورد استفاده قرار خواهد گرفت يا خير؟

آذربايجان و کره جنوبي دو رقيب نه چندان قدرتمند

در گروه ايران کره جنوبي ترجيح داده با تمام قوا راهي تهران شود. کره‌اي‌ها با بهره‌گيري از نفرات اول و دوم خود و استفاده از قهرمانان المپيک و جهان به نظر مي‌رسد چندان دنبال صعود به عنوان تيم اول نيستند و اين تيم بيشتر دنبال آن است تا قهرمانان اصلي اين کشور با قهرمانان کشورمان سرشاخ شده تا بدين ترتيب مربيان اين تيم ميزان آمادگي نفرات‌شان را پيش از بازي‌هاي آسيايي و جهاني بسنجد.

بي‌ترديد رقابت فرنگي‌کاران کشورمان و فرنگي‌کاران کره اي در سبک وزن مي‌تواند بسيار ديدني باشد. جايي که حميد سوريان، اميد نوروزي، سعيد عبدولي و فرشاد عليزاده حضور دارند. البته جدا از تيم کره تيم آذربايجان نيز با مربي و کشتي‌گيران خارجي خود راهي تهران شده تا از اين فرصت استثنايي براي ميدان دادن به برخي از نفرات دوم خود استفاده کند.

آذري‌ها البته به برخي از کشتي‌گيران سرشناس خود استراحت داده‌اند اما با اين حال جمشيد خير آبادي اميد زيادي دارد که در غيبت بنا از به هم ريختگي تيم ايران بهترين استفاده را برده و به نتيجه برسد. ارمني ها و فنلاند نيز هرچند تيم هاي خوبي به حساب مي آيند اما آنچنان نمي تواند براي ايران خطرساز باشند.

همه در انتظار تقابل ايران و روسيه در فينال

همان‌گونه که تيم ايران کار چندان سختي براي صعود از گروه دوم ندارد در سوي مقابل نيز تيم روسيه کار آساني براي صعود از گروه اول دارد. روس‌ها تنها ترکيه را به عنوان رقيب اصلي خود مي‌بينند و آمريکا نيز در گروه اول نمي‌تواند چندان خطرساز باشد. در چنين شرايطي تيم‌هاي ايران و روسيه به احتمال فروان بايد فينال اين رقابت‌ها را مقابل يکديگر برگزار کنند و همچون چند سال اخير ديدار جذابي را رقم بزنند.

ناگفته نماند فينال احتمالي ايران و روسيه جنبه انتقامي هم براي ايران دارد چرا که سال گذشته در ورزشگاه آزادي برابر همين تيم روسيه شکست خورد و با رسول جزيني و در غياب بنا نايب قهرمان شد. اکنون نيز روس‌ها با تمام قوا و ميدان دادن به نفرات اول خود که عناوين قهرماني در جهان و المپيک را نيز دارند به تهران آمده‌اند تا بار ديگر قدرت خود را به تيم ايران ديکته کنند.

به هر شکل نهمين دوره مسابقات جام جهاني کشتي فرنگي در حالي در سالن هفتم تير برگزار مي‌شود که تيم ايران پيش از اين 3 بار توانسته عنوان قهرماني جام جهاني را به دست آورد و سال گذشته نيز در غياب نايب قهرمان اين مسابقات شود.

ترکيب ايران

اگرچه تيم کشورمان براي اين مسابقات تاکنون ترکيبش را به طور رسمي اعلام نکرده اما تا حدودي مشخص شده که کدام نفرات قرار است براي ايران روي تشک بروند.

در وزن نخست حميد سوريان دارنده 6 مدال طلاي جهان و المپيک حضور دارد. محمد نوربخش پسر مربي ارشد تيم مليهم که در جام يادگار امام (ره) به محسن حاجي‌پور باخته به وي ترجيح داده شده است.

در وزن 66 کيلوگرم اميد نوروزي دارنده مدال طلاي جهان و المپيک روي تشک خواهد رفت. افشين بيابانگرد نيز دومين کشتي‌گير اين وزن است.

در وزن 71 کيلوگرم سعيد عبدولي براي نخستين بار در اين وزن به ميدان خواهد رفت. عبدولي که در جام يادگار در وزن 75 اول شده اکنون به يک وزن پايين‌تر آمده تا آمادگي خود را به رخ رقبا بکشد. برومند اصلان نيز ديگر کشتي‌گير جوان اين وزن است.

در 75 کيلوگرم فرزاد عليزاده به همراه هادي عليزاده حضور دارند. حضور قهرمان کره‌اي جهان کيم و ولاسوف روس در اين وزن کار را براي هر 2 کشتي‌گير بسيار سخت مي‌کند و به نظر مي‌رسد آنها کار بسيار سختي را برابر اين رقباي خود داشته باشند.

در 80 کيلوگرم حبيب اخلاقي و مهدي محمدي حضور دارند. اخلاقي به يک وزن پايين‌تر آمده و هرچند مشکل اضافه وزن ندارد اما باز هم کار سختي را برابر رقبا خواهد داشت. البته کادرفني نيم نگاهي هم به يوسف قادريان داشت اما به نظر مي‌رسد در نهايت فرصت به محمدي داده شده که به يک وزن بالاتر آمده است.

در 85 کيلوگرم طالب نعمت‌پور دارنده مدال طلاي جهان حضور دارد. جدا از نعمت‌پور، داود اخباري هم در اين وزن حضور دارد. نعمت‌پور در اين مدت آمادگي خوبي کسب کرده و به نظر مي رسد يکي از نقاط قوت تيم ايران باشد. البته اخباري نيز هر چند موفقيتي نداشته اما مي‌تواند در کنار نعمت‌پور در برخي از ديدارهاي نه چندان حساس به ميدان برود.

در وزن 98 کيلوگرم داود عابدين‌زاده و مهدي علياري 2 گزينه‌اي هستند که مي‌توانند در ترکيب تيم ايران قرار گيرند. علياري و عابدين‌زاده 2 گزينه با تجربه اين وزن هستند. در هر حال نسبت به ساير اوزان اين وزن پاشنه آشيل تيم کشورمان است.

در 130 کيلوگرم نيز بشير باباجان زاده که مدال برنز جهان را در اختيار دارد به همراه بهنام مهدي‌زاده حضور دارند. هر 2 کشتي‌گير سنگين وزن کشورمان جزو نفرات خوب کشورمان هستند که مي‌توان روي بردهاي آنها حساب باز کرد. باباجان‌زاده در اين سال‌ها نشان داده که در جام جهاني نقطه قوت تيم ملي ايران به حساب مي‌آيد.

در هر حال بايد منتظر ماند و ديد که آيا تماشاگران پرشور ايراني که دوست دارند پس از مدت‌ها قهرماناني مثل سوريان و نوروزي را در يک ميدان داخلي مشاهده کنند سالن هفتم تير را پر خواهند کرد يا خير؟ البته تجربه ثابت کرده که سالن 12 هزار نفري نيز براي اين جماعت کشتي دوست کوچک است. آيا آنها بزرگي کشتي فرنگي ايران را در سالني کوچک به تماشا خواهند نشست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.