یکشنبه، ۰۸ تیر ۹۳ - ۰۵:۳۲

به گزارش خبرنگار باشگاه خبرنگاران بندرعباس عباس نوروزی افزود : هرچند این مجسمه ها در گذر زمان تغییراتی را بر خود پذیرفته اند و متناسب…

به گزارش خبرنگار باشگاه خبرنگاران بندرعباس عباس نوروزی افزود : هرچند این مجسمه ها در گذر زمان تغییراتی را بر خود پذیرفته اند و متناسب با شرایط سیاسی و اقتصادی تغییر شکل داده اند اما حقیقت آنها هیچگاه دچار تغییر نشده است.

وی گفت : اُشتُروک به معنای شتر می باشد و مجسمه این شتر گاهی با سوار و گاهی بی سوار ساخته می شد و نقش ها و رنگ های بکار رفته در آن نیز متناسب با شرایط زمان دچار تغییر شده است.

مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری هرمزگان افزود : جنس اُشتُروک از خاک رُس و گل می باشد که توسط یک سفالگر و یک نقاش ساخته می شود که ظرافت بکار رفته در رنگ ها و نقش های این مجسمه کار دست و سلیقه دست بانوان می باشد.

نوروزی گفت : اُشتُروک برای مورخان و باستان شناسان دارای اهمیت تاریخی و باستانی می باشد زیرا شکل مجسمه و طرح های تزئینی آن بیانگر هویت ، وضعیت اقتصادی ، فرهنگی و سیاسی مردم منطقه می باشد .

وی افزود : سعی داریم در آینده صنایع دستی و به خصوص اشتروک را در بسته بندی های مناسب به بازار عرضه کنیم تا هم جذابیت بیشتری برای خریدار و هم جنبه اقتصادی بهتری برای هنرمند تولید کننده داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.