یکشنبه، ۰۴ خرداد ۹۳ - ۰۵:۴۰

به گزارش خبرنگار حقوقی و قضایی ایرنا، حجت الاسلام والمسلمین ˈغلامحسین محسنی اژه ایˈ روز یکشنبه در نشست اعضای اتاق بازرگانی ایران در…

به گزارش خبرنگار حقوقی و قضایی ایرنا، حجت الاسلام والمسلمین ˈغلامحسین محسنی اژه ایˈ روز یکشنبه در نشست اعضای اتاق بازرگانی ایران در مورد پرونده های بدهکاران بانکی افزود:پرونده های بدهکاران موضوعی است که می تواند عوارض مختلفی داشته باشد.

اژه ای افزود: پرونده های این بدهکاران بر اعتقادات، فرهنگ عمومی، اقتصاد، سیاست و همچنین بر موضوعات مختلف اجتماعی و فرهنگی تاثیر دارد.

دادستان کل کشور از اعضای اتاق بازرگانی ایران خواست تا با ارائه کمک فکری و عملی بتوانند موضوع بدهکاری را با کمترین هزینه و بیشترین بهره جمع کنند.

وی ادامه داد: اگر هم با هم اختلاف نظر داشتیم یکدیگر را تخطئه نکنیم بلکه باید تضارب افکار داشته باشیم.

محسنی اژه ای با اشاره به تفاوت افرادی که از راه خلاف و افرادی که طبق مقررات تسهیلات دریافت کرده اند، گفت: حتما کسی که با خلاف، زد و بند، پرداخت کردن رشوه و زیر پا گذاشتن قانون تسهیلات دریافت کرده و در جای خود مصرف نکرده است با کسی که طبق مقررات تسهیلات گرفته و واقعا به خاطر شرایط بازار با مشکل مواجه شده، کاملا متفاوت است.

وی ادامه داد:فردی که طبق مقررات تسهیلات دریافت کرده اما به دلیل شرایط بازار با مشکل مواجه شده نه تنها نباید او را توبیخ و برخورد قضایی و اداری داشته باشیم، بلکه باید به او کمک هم بکنیم چرا که کمک کردن سنت حسنه ای است که در بازار هم وجود داشت.

دادستان کل کشور در ادامه بر آسیب شناسی مسائل و اینکه چرا این مسائل گسترش یافته و چه کنیم که مشکلات ادامه پیدا نکند، تاکید کرد.

محسنی اژه ای گفت: همه باید دست به دست هم داده و به بانک مرکزی و بانکها برای رفع این مشکلات کمک کنیم.

وی با بیان اینکه ما نمی خواهیم بانکها لطمه ببینند و دشمن نیز از این فضا سوء استفاده کند، به ضرورت یا عدم ضرورت وجود بانکها، موسسات اعتباری و شرکتهای تعاونی اعتبار اشاره کرد و افزود:بیش از ده شعبه بانک در یک خیابان تهران مشاهده می شود ولی آیا وجود این همه بانکها ضرورت دارد؟

اژه ای با طرح سووالی ادامه داد: چند شرکت تعاونی اعتبار وجود دارد که از شرکت تعاونی مجوز گرفته اند و برخلاف تعهدات مجوزشان عمل می کنند؟

دادستان کل کشور با تاکید بر رعایت قانون، تخصصی کردن کارها و صلح و سازش درصورت امکان ، خاطرنشان کرد: برای ایجاد فضای اعتماد بیشتر، تفکیک فعالان اقتصادی که می خواهند سالم کار کنند با آنهایی که از راههای دیگر می روند و همچنین درخصوص برخی پرونده ها باید به همدیگر کمک کنیم تا با کمترین هزینه این مشکلات رفع شود.

اژه ای با مفید خواندن این نشست ها خواستار تداوم برگزاری این گونه جلسات شد.

دادستان کل کشور مساله تولید و سرمایه ملی را یک ارزش عنوان کرد و گفت: یکی از مسایل مهمی که تا حدی مورد غفلت نظام های مختلف واقع شده ، مساله ارزش تولید و ارزش سرمایه ملی است.

اژه ای دراین باره ادامه داد: نفس تولید و سرمایه ملی خود یک ارزش است که متاسفانه گاهی اوقات به ضد ارزش تبدیل شده است.

وی با بیان اینکه استقلال کشور بدون غنای کشور امکان ندارد، تصریح کرد: کشور فقیر در موضوعات مختلف نمی تواند استقلال کامل داشته باشد و زمانی می توانیم استقلال داشته باشیم که کشوری ثروتمند وغنی باشیم.

دادستان کل کشور تاکید کرد: برخی مسایل نباید فضایی در جامعه ایجاد کند که تصور شود بخشی از ثروتمندان و تلاشگران جزو خادمان ملت نیستند و متاسفانه این جفایی است که در حق این تلاشگران در جامعه صورت گرفته و می گیرد و موجب می شود این طیف از افراد مورد ظلم و اجحاف قرار بگیرند.

اژه ای سپس به موضوع فساد چه فساد سیاسی و چه مالی و اقتصادی اشاره کرد و گفت: اگر خدای ناکرده موضوع فساد در جامعه نهادینه، گسترده و پیچیده شود، مشکلات جدی در پی دارد.

به گفته اژه ای اگر فساد در جان انسان جا گرفت و ریشه دوانید ، او و جامعه اش را به تباهی می کشاند.

دادستان کل کشور تاکید کرد:اگر جایی فساد به بار بیاید، زیانش به بقیه افراد نیز می رسد چون انسانها به هم مرتبط و پیوسته هستند و اگر وارد فضا و سیستم اداری کشور شود، می تواند نظام و حتی کل جامعه را به تباهی بکشاند.

اجتمام(3)**9317**7268*1580

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *