یکشنبه، ۱۱ خرداد ۹۳ - ۱۲:۵۸

تحقیق جدید از پژوهشگران انگلیسی ثابت کرد که خوابیدن در اتاقی با نور فراوان, ریسک چاقی را در خانمها زیاد میکند. و گذشته…

chaghi nur اگر می خواهید چاق نشوید هرگز در روشنایی نخوابید

تحقیق جدید از پژوهشگران انگلیسی ثابت کرد که خوابیدن در اتاقی با نور فراوان, ریسک چاقی را در خانمها زیاد میکند. و گذشته از آن  این به غیر از ریسک افزایش مبلغ هزینه قبض برق را نیز در پی دارد.وجود روشنایی در زمان خواب، ریسک چاقی را در خانمها افزایش می‌دهد. درتحقیقی که روی ۱۱۳ هزار زن در انگلستان انجام شده، پژوهشگران فهمیدند که قرار گرفتن در معرض نور در زمان شب، شاخص توده بدنی یا BMI را زیاد میکند

یافته جدید این گروه، یکی از نتایج پژوهشی است که گروهی از زنان را در تلاش برای تعیین ریشه‌های سرطان پستان به مدت ۴۰ سال تحت نظر داشت. چاقی یکی از عوامل خطرزای شناخته شده برای سرطان پستان است.

پروفسور انتونی اسوردلو از مرکز تحقیقات سرطان در لندن می‌گوید: «متابولیسم تحت تاثیر ریتم‌های چرخشی در بدن قرار می‌گیرد که با خواب، بیداری و قرار گرفتن در معرض نور ارتباط دارند. ارتباطی که ما در تحقیق خود بین قرار گرفتن در معرض نور در شب و چاقی مشاهده کردیم، بسیار عمیق است. در این مرحله هنوز ما نمی‌توانیم بگوییم دلیل این رابطه چیست، اما نتایج این پژوهش مسیر جالبی را برای تحقیقات بعدی باز می‌کنند».

یکی از نویسندگان مقاله به نام دکتر امیلی مک‌فادن می‌گوید: «به دلیل اینکه همه داده‌ها همزمان جمع‌آوری شدند، نمی‌توان اظهار نظری راجع به توالی رخدادها داشت، اما این رابطه‌هایی که ما مشاهده کردیم، با تحقیق قبلی که رابطه بین قرار گرفتن در معرض نور و متابولیسم را آزمایش می‌کرد، سازگار است؛ و بررسی بیشتری نیاز است».

هزینه این تحقیق توسط موسسه خیریه‌ای تامین می‌شود که کارش تحقیق راجع به سرطان پستان است. دکتر متیو لام، محقق ارشد این مرکز می‌گوید: «این یافته‌ها موجب افزایش اعتبار نتایج تحقیقات پیشین روی حیوانات می‌شوند که بررسی کرده بودند چطور قرار گرفتن در معرض نور، رفتار دوره‌ای و متابولیسم همه می‌توانند به یکدیگر مربوط باشند. هنوز خیلی زود است که بگوییم خوابیدن در تاریکی از چاقی جلوگیری می‌کند، اما این ارتباط قطعا جالب خواهد بود».

یافته‌های این تحقیق در ژورنال آمریکایی Epidemiology منتشر شده است.

منبع- خبر آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.