دوشنبه، ۱۳ مرداد ۹۹ - ۰۳:۵۲
ایجاد ماهی مرکب شفاف

دستکاری ژنتیکی یک ماهی مرکب رنگی موجب شد تا دانشمندان بتوانند موفق به ایجاد ماهی مرکب شفاف شوند! آنها در حقیقت ژن رنگ…

دستکاری ژنتیکی یک ماهی مرکب رنگی موجب شد تا دانشمندان بتوانند موفق به ایجاد ماهی مرکب شفاف شوند! آنها در حقیقت ژن رنگ ساز را از بدن این ماهی پاک کردند .

برای اولین بار در تاریخ، دانشمندان با حذف یک ژن رنگساز از بدن ماهی های مرکب موفق شدند ماهی مرکب شفاف به وجود آورند. این گروه تحقیقاتی با حذف این ژن در گونه ای از ماهی مرکب به نام Doryteuthis pealeii توانستند چشمان و سلول های پوستی این ماهی را بی رنگ کنند.

آن ها برای این کار لایه ی سخت بیرونی تخم ماهی مرکب را با استفاده از یک میکرو قیچی شکافتند و شناساگرها را به جنین های ماهی مرکب تزریق کردند.

خانواده ی سرپایان که ماهی های مرکب، اختاپوس ها و سپیداج ها را دربرمی گیرد، برای محققان همواره یک معما بوده است، چون دستگاه های عصبی آن ها از توانایی استتار برخوردار است. حالا اما با این دستاورد علمی جدید حتماً می توان به بسیاری از سؤالاتی که در حوزه ی زیست شناسی در خصوص این موجودات پررمز و راز وجود دارد، پرداخت.

ایجاد ماهی مرکب شفاف

ایجاد ماهی مرکب شفاف

سرپایان بزرگ ترین مغز را در میان موجودات بی مهره دارد، یک دستگاه عصبی که قادر به استتار خود است و این توانایی ویژه را دارا است که اطلاعات ژنتیکی خود را درون آراِن‌اِی پیامرسان خود از نو کدگزاری کند. تمامی سرپایان ویژگی های نادر و جالبی دارند.

سال ها است که دانشمندان تلاش دارند پرده از رازهای این موجودات خارق العاده بردارند اما تاکنون به دلیل امکان پذیر نبودن تماشای درون ساختار بدن آن ها، موفق به این کار نشده اند.

جاشوا رزنتال، محقق دانشگاه شیکاگو می گوید این دستکاری ژنتیک این فرصت را به وجود می آورد تا بتوانیم این موجودات منحصر به فرد را با خود مقایسه کنیم و ببینیم که چه عناصری میان ما و آن ها مشترک و چه عناصری منحصر به خود آن ها است.

ایجاد ماهی مرکب شفاف

ایجاد ماهی مرکب شفاف

رزنتال و گروهش این کار را با تزریق شناساگر CRISPR-Cas به درون جنین تک سلولی ماهی مرکب انجام دادند.

البته آن ها ابتدا برای این کار با چالش رو به رو بودند چون تا وقتی که زمان بیرون آمدن ماهی از تخم فرا نرسیده باشد، یک لایه ی سخت دور جنین قرار دارد که از آن محافظت می کند.

این گروه تحقیقاتی دست به طراحی یک میکرو قیچی زدند تا با آن بتوانند سطح تخم ماهی را بشکافند و از یک سوزن کوارتز برای تزریق شناساگرها استفاده کردند.

ماهی های مرکب دستکاری ژنتیکی شده، که گویی موجوداتی متعلق به دنیایی دیگر هستند، با بدنی کاملاً شفاف به دنیا آمدند به طوری که حتی چشمان کوچک آن ها هم شفاف است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *