دوشنبه، ۰۸ اردیبهشت ۹۳ - ۰۲:۰۷

به گزارش خبرنگار مهر، عصر امروز جلسه اتاق فکر و هم اندیشی شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر شرق استان تهران با حضور…

به گزارش خبرنگار مهر، عصر امروز جلسه اتاق فکر و هم اندیشی شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر شرق استان تهران با حضور جمعی از اصحاب فکر و اندیشه در سالن همایش های نیروی انتظامی برگزار شد.

در این جلسه اساتید دانشگاه، مدرسان حوزه علمیه، نمایندگان بهزیستی، کمیته امداد و ارگان های مسئول حضور داشتند و هر یک از اعضا راهکارهای مقابله با گسترش مصرف و توزیع مواد مخدر در سطح کشور را مورد بررسی قرار دادند.

از وظایف مهم شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر شرق استان تهران فراهم کردن زمینه مبارزه با فعالیت های مرتبط مواد مخدر، ایجاد زمینه مناسب برای مبارزه با تهدیدها، فراهم کردن زمینه لازم برای مبارزه با مواد مخدر، ایجاد زمینه های مشارکت مردم و سازمان های مردم نهاد، استفاده از امکانات حقوقی و قضایی، فراهم کردن زمینه های لازم برای شناسایی دارایی های قاچاقچیان، فراهم آوردن زمینه های علمی و مالی برای بهینه سازی برنامه ها، تهیه و تدوین جلسات شورا و برگزاری سمینارهای مختلف علمی است.

مبارزه با مواد مخدر باید در کتب درسی دانش آموزان مورد توجه قرار گیرد

حجت الاسلام سید محسن محمودی در این نشست اظهار داشت: اعتياد به مواد مخدر بخش قابل توجهي از منابع انساني، سرمايه هاي اجتماعي و اقتصادي جامعه را از بين مي برد و جرائم متاثر از اعتياد از قبيل طلاق، خودكشی، سرقت، فروپاشي خانواده ها، ضرر و زيان مالي به جامعه تنها بخشي از پيامدهاي اين پديده شوم است.

امام جمعه موقت ورامین افزود: امروز باید برای مبارزه با مواد مخدر، همیار پلیس تشکیل شود و مبارزه با این مواد افیونی از داخل مهدکودک ها شروع شده و آگاه سازی درباره مضرات مواد مخدر در کتب درسی گنجانده شود.

وی ادامه داد: همچنین رسانه ملی و اصحاب قلم و اندیشه نیز می توانند در این زمنیه به ایفای نقش بپردازند و با آگاه سازی مردم به ویژه نسل جوان، زمینه رشد و گسترش مواد مخدر در کشور ار بگیرند.

محمودی اضافه کرد: اقدامات موثر وسازنده نیروی انتظامی دربرخورد با عاملان توزیع مواد مخدروکشفیات متعدد در این زمینه توانسته بسیاری از مشکلات این معظل را کاهش دهد ولی در کنار این امر شهرداری، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی، بهزیستی و آموزش و پرورش و سایر نهادها نیز می باید وارد میدان شده و با اطلاع رسانی به موقع ، زمنیه را برای کاهش ابتلای افراد به مواد مخدر فراهم کنند.

این مسئول با اشاره به اثرات سوء مصرف مواد مخدر در جامعه به ویژه در میان نسل جوان اظهار داشت: امروز برخورد با مواد مخدر و سرکردگان باندهای قاچاق، یکی از اولویتهای مهم امنیت ملی کشور است و باید در این زمینه به صورت ساختاری و بنابر فرموده رهبر معظم انقلاب، جهادی عمل شود.

این استاد حوزه و دانشگاه گفت: امروز دشمن با ابزارهایی نظیر مواد مخدر به جنگ ملت ایران آمده و سعی دارد با آلوده کردن جوانان غیرتمند این سرزمین، زمینه سلطه بر افکار و اعتقادات آنان را به دست آورند و در این زمینه لازم است که خانواده ها بیشتر بر روی فرزندان خود نظارت کنند.

پلیس در برخورد با مواد مخدر هوشیارانه عمل می کند

محمودی تأکید کرد: باید توجه داشت که پدیده مواد مخدر پدیده ای سه وجهی است و با یک رویکرد نمی توان با آن مبارزه کرد و امروز دشمن توزیع مواد مخدر را  در کشور برنامه ریزی کرده و یک توطئه قوی را بر ضد نظام اسلامی راه انداخته است و شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر در این زمینه وظیفه سنگین و دشواری را بر عهده دارد و این شورا که دارای رویکرد اجتماعی است باید از مراکز علمی و آموزشی و فرهنگی برای پیشبرد امور بهره ببرد.

وی گفت: طبق آمارها کشفیات امسال نسبت به سال گذشته افزایش داشته که این مطلب هم باعث خرسندی است و هم نگرانی، خرسندی از این جهت که نشان می دهد نیروی انتظامی، اطلاعات، دستگاه قضایی و دیگر دستگاه ها هوشیارانه با سوداگران مرگ مبارزه می کنند.

محمودی ادامه داد: نگرانی نیز از این جهت است که ببینیم دشمن در حال سرمایه گذاری برای انحراف جوانان ماست، خانواده ها و تمامی مسئولان و مردم هوشیار باشند و نیروی انتظامی را در برخورد با سوداگران مرگ یاری دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *