سه شنبه، ۲۴ دی ۹۲ - ۱۱:۳۸

بازیکن تیم فوتبال جوانان ایران که در لیگ سوئد بازی می‌کند و در تورنمنت روسیه برای نخستین مرتبه فرصت حضور در یکی از…

بازیکن تیم فوتبال جوانان ایران که در لیگ سوئد بازی می‌کند و در تورنمنت روسیه برای نخستین مرتبه فرصت حضور در یکی از تیم‌های ملی ایران را بدست آورد، کار کردن با دوستی‌مهر و مهدوی‌کیا را افتخار بزرگی دانست. وی همچنین گفت: ایرانی‌ام و به بازی در تیم‌های پایه سوئد پاسخ منفی دادم.

به گزارش خبرنگار مهر، “ماهان بغدادی” که متولد ۱۹۹۵ است، ۱۸۰ سانتی‌متر قد دارد و عضو تیم “واسالوند” شهر استهکلم سوئد است، نخستین ایرانی شاغل در فوتبال اروپاست که فرصت حضور در یکی از تیم‌های پایه کشور را بدست آورده است.

بغدادی که پدر و مادرش ایرانی هستند و از سال ۲۰۰۰ برای زندگی به سوئد رفته‌اند، فوتبالش را از ۱۰ سالگی و با حضور در لیگ برتر نونهالان این کشور آغاز کرد و ۲ سال پیاپی بهترین گلزن مسابقات بود. بعد از آن با پیشنهاد باشگاه لیدینگو به تیم نوجوانان این باشگاه پیوست و بعد از یک سال درخشش به تیم جوانان نیز راه یافت و همراه با تیم جوانان این باشگاه در لیگ برتر سوئد بازی کرد.

عنوان آقای گلی و بهترین بازیکن تورنمنت گلاسکو سیتی کاپ در ۱۵ سالگی هم از جمله افتخارات این جوان ایرانی در سال دوم حضور در رده جوانان است. ماهان در سال سوم به تابی، تیمی که ۷ ملی پوش جوانان سوئد را در اختیار داشت، رفت و توانست با به ثمر رساندن ۳۴ گل بهترین گلزن مسابقات شود.

وی که به عنوان گران‌ترین بازیکن رده امید، به تیم امید باشگاه واسالوند پیوست و همزمان در دو رده جوانان و امید بازی می‌کند، بعد از رفع مصدومیت و از نیم فصل دوم در لیگ برتر امیدها به میدان رفته که در ۵ دیدار ۵ گل برای تیمش به ثمر رسانده است.

“ماهان بغدادی” پس از حضور در تورنمنت روسیه به همراه تیم فوتبال جوانان ایران، در گفتگو با خبرنگار گروه ورزشی خبرگزاری مهر، به سوالاتی در خصوص وضعیت خود، تیم فوتبال جوانان و آینده‌ بازیگری‌اش پاسخ داد:

* خبرگزاری مهر – گروه ورزشی: حضور در تیم جوانان، این تجربه جدیدی در زندگی‌ات بود…

– ماهان بغدادی: تجربه خوب و فراموش نشدنی بود زیرا برای نخستین بار فرصت حضور در اردوی یکی از تیم‌های ملی ایران را بدست آوردم. یکی از آرزوهایم حضور در تیم‌های ملی ایران بود  که خوشحالم به آن رسیدم. ضمن اینکه واقعا تجربه بزرگی بود و چیزهای جدیدی را یاد گرفتم.

* در این مسابقات ۴ بار آنهم به عنوان بازیکن تعویضی برای تیم جوانان بازی کردی، این موضوع دلیل خاصی داشت؟

– این نظر کادرفنی بود و به آن کاملا احترام می‌گذارم اما در همین زمانیکه در اختیارم قرار می‌گرفت، سعی کردم عملکرد خوبی داشته باشم و خوشبختانه دو گل زدم. البته باید بیشتر تلاش کنم و در تمرینات بهتر ظاهر شوم تا بتوانم در آینده شانس حضور در ترکیب اصلی را بدست آورم.

* فکر می‌کنی توانستی رضایت کادرفنی را جلب کنی تا در اردوهای بعدی هم دعوت شوی؟

–  ۳ روز پیش از آغاز مسابقات به روسیه رسیدم و در تمرینات گروهی شرکت کردم. با توجه به اینکه نخستین تجربه حضورم در تیم ملی بود و با سایر نفرات نیز هماهنگ نبودم، فکر می‌کنم عملکردم خوب بود. البته نفرات حاضر در تیم مدت‌ها کنار هم بازی کرده و با هم هماهنگ بودند، به همین دلیل باید برای هماهنگی بیشتر با سایر بازیکنان، نیاز است بیشتر با آنها تمرین کرده و یا در بازی‌های دوستانه کنارشان قرار بگیرم.

* با توجه به اینکه در سوئد زندگی می‌کنی، مشکلی برای حضور در اردوهای تیم ملی در تهران نداری؟

– اگر دعوت شوم، هیچ مشکل برای آمدن و رفتن از ایران ندارم.

* کار کردن با علی دوستی‌مهر و مهدی مهدوی‌کیا را چگونه دیدی؟

– علی دوستی‌مهر جزو موفق‌ترین مربیان فوتبال پایه ایران است که با تیم نوجوانان در دو جام جهانی موفق بوده است. بسیاری از بازیکنان امروز تیم ملی و ستاره‌های لیگ ایران، شاگرد این مربی بودند. همچنین این افتخار بزرگی برای من بود که در تیمی شرکت کردم که مهدی مهدوی‌کیا مدیر فنی آن است. آقای مهدوی‌کیا از بزرگان فوتبال ایران بوده که ۸ سال در اروپا بازی کرده است و تمرین کردن با او اتفاق بسیار مهم و تجربه بسیار خوبی است.

* آینده تیم فوتبال جوانان را چطور می‌بینی، آیا این تیم می‌تواند به جام جهانی صعود کند؟

– تیم جوانان ایران هم کادرفنی و هم بازیکنان خوبی دارد و قطعا می‌تواند عملکرد خوبی در مسابقات قهرمانی جوانان آسیا داشته باشد. من دلم روشن است که تیم جوانان می‌تواند به جام جهانی صعود کند.

* عملکرد این تیم در تورنمنت روسیه را چطور ارزیابی کردی؟

– تیم ایران حداقل می‌توانست جزو سه تیم برتر جام قرار بگیرد. ما دو بازی اول را با پیروزی‌های بسیار خوبی پشت سر گذاشتیم اما متاسفانه در بازی با اسلواکی بدشانسی آوردیم و باختیم. باور کنید تیم ایران از تیم‌هایی که در رده‌بندی بالاترش قرار گرفت، بهتر بود اما در فوتبال گاهی دچار چنین بدشانسی‌هایی می‌شوید.

* چه اهدافی برای آینده فوتبالی‌ات در نظر گرفته‌ای؟

– می‌خواهم مانند بسیاری از بازیکنان مطرح فوتبال، پله پله جلو برم. اول در تیم جوانان، سپس در تیم امید و بعد از آن به تیم بزرگسالان بروم. در رده باشگاهی هم دوست دارم در تیم‌های مطرح اروپایی بازی کنم. البته چند تیم باشگاهی در اسکاتلند، انگلیس، هلند و چند کشور دیگر پیشنهاداتی را در گذشته و حضور در برخی از تورنمنت‌های اروپایی به من داده‌اند.

* چندی پیش بحث حضورت در تیم استقلال مطرح شده بود؟

– نه بحث عقد قرارداد با استقلال صحت نداشت زیرا می‌خواهم فوتبالم را در اروپا ادامه دهم.

* این خبر درست است پیشنهاد حضور در تیم‌های ملی پایه جوانان سوئد را رد کردی؟

– بله زیرا من ایرانی‌ام نه سوئدی. وقتی به تیم ملی نوجوانان سوئد جواب منفی دادم، رسانه‌های این کشور شایعاتی را علیه من مطرح کردند اما با آقای گل شدن، پاسخ آنها را دادم.

* و در خبرها آمده بود اریکسون و لیونبرگ هم از عملکردت تمجید کرده‌اند؟

– در تورنمنت‌هایی که با تیم‌های باشگاهی‌ام در آنها شرکت کردم، بازی‌ام را دیده بودند و حتی لیونبرگ به من لقب رعد و برق ایرانی را داد. در همان تورنمنت‌ها بود که به من پیشنهاد بازی در تیم‌های پایه سوئد را دادند که من هم اعلام کردم، ایرانی‌‎ام و تنها برای تیم‌های ملی ایران بازی‌ خواهم کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.