چهارشنبه، ۲۱ خرداد ۹۳ - ۰۷:۱۶

به گزارش خبرنگار مهر، هفته چهارم رقابتهای لیگ جهانی والیبال روز جمعه آغاز می‌شود و تیم ملی ایران در نخستین بازی خانگی خود…

به گزارش خبرنگار مهر، هفته چهارم رقابتهای لیگ جهانی والیبال روز جمعه آغاز می‌شود و تیم ملی ایران در نخستین بازی خانگی خود میزبان برزیل است. تیم کشورمان در حالی بازی‌های دور برگشت را برگزار می‌کند که هفته گذشته در خاک برزیل چهار امتیاز ارزشمند را از تیم اول رنکینگ جهانی کسب کرد. پیروزی 3 بر صفر شاگردان کواچ، به ناکامی 20 ساله تیم‌های آسیایی مقابل برزیل پایان داد.

ایران و برزیل در شرایطی به مصاف یکدیگر می‌روند که هر دو تیم انگیزه‌های زیادی برای کسب پیروزی دارند. برزیل تمامی دیدارهای خانگی خود را برگزار کرد که از شش مسابقه قبلی خود تنها 5 امتیاز کسب کرد و بعد از ایتالیای 15 امتیازی در رده دوم جدول رده‌بندی گروه A ایستاده است. این بدترین شروع شاگردان برناردو رزنده در سال‌های اخیر بوده است.

طلایی پوشان برزیل که باید هر شش بازی باقی مانده خود را خارج از خانه برگزار کنند، برای زنده نگه داشتن شانس صعود خود به مرحله نهایی این مسابقات چاره‌ای جز پیروزی در زمین تیم ایران ندارند اما باید دید این تیم با تجربه توان بازیابی زودهنگام خود را دارد یا خیر؟

اما در آنسوی میدان تیم ایران قرار دارد که نشان داد بی‌جهت لقب پدیده والیبال جهان در سال 2013 را به خود اختصاص نداد. اگرچه این تیم برابر ایتالیا نتوانست همه توانایی خود را به کار گیرد و با کم تجربگی هر دو بازی را به لاجوردی‌پوشان واگذار کرد ولی در هر دو بازی برابر برزیل شایسته کسب برد بود و به حق 4 امتیاز ارزشمند را در خانه تیم اول رنکینگ جهانی کسب کرد.

بازی در ورزشگاه 12 هزار نفری به طور حتم شرایط را برای تیم ایران بهتر خواهد کرد و بازیکنان کشورمان هم قبل ثابت کرده‌اند که در تهران برای هر تیمی حریف قدری خواهند بود اما اینکه به خاطر برد 0 – 3 برابر برزیل در بازی دوم بخواهند از حالا خود را برنده دیدار جمعه شب بدانند تنها موضوع نگران کننده است.

تیم ملی ایران برای اینکه راه خود را برای حضور در مرحله نهایی لیگ جهانی هموار سازد نیاز به کسب پیروزی در بازی‌های خانگی دارد و اگر این بردها 3 امتیازی باشند شرایط کاملا مطلوب خواهد بود. اسلوبودان کواچ در بدو ورود به تهران تاکید بر آن داشت که برای ادامه راه باید همان تلاشی که در بازی دوم برابر برزیل صورت گرفت را باید در تهران انجام داد چرا که وی بهتر از هر کسی می‌داند برزیل زخم خورده، دیگر چیزی برای از دست دادن ندارد و به نوعی انتحاری بازی خواهد کرد.

ایران برای تکرار برد برابر برزیل نیاز به سرویس‌هایی دارد که در بازی شنبه گذشته برابر این تیم دریافت کننده‌های حریف را به ستوه آورده بود. در خط دفاعی تیم ملی یکی از بهترین‌های جهان است و این می‌تواند نکته اتکای تیم کشورمان در دیدار جمعه شب باشد. ضمن اینکه معروف به خوبی با شهرام محمودی بازیکن پشت خط هماهنگ شده که همین عامل باعث شده بود محمودی در هر دو بازی قبل برابر برزیل امتیازآورترین بازیکن کشورمان باشد.

تیم ملی در صورتی که برزیل را 0 – 3 یا 1 – 3 شکست دهد با کسب هر 3 امتیاز بازی نه تنها بالاتر از حریف قرار می‌گیرد که امتیازی هم به برزیل نخواهد داد با این حال برد 3 بر 2 برابر این تیم هم می‌تواند ارزشمند تلقی شود چرا که از نظر معدل امتیازات تیم ایران وضعیت بهتری نسبت به این تیم دارد و با وجود دو بازی کمتر نسبت به برزیل به رده دوم جدول رده‌بندی صعود خواهد کرد. البته این در حالی رخ خواهد داد که لهستان در بازی خانگی مقابل ایتالیا هر 3 امتیاز را کسب نکند.

لهستان و ایتالیا جمعه شب در شرایطی متفاوت برابر هم صف آرایی می‌کنند. ایتالیا هر شش بازی متوالی خود را با برتری قاطعانه به پایان برد و با 18 امتیاز در صدر جدول ایستاده است. این تیم که با توجه به میزبانی در دور نهایی مدعی اصلی قهرمانی به حساب می‌آید در صورتی که برابر لهستان انگیزه‌هایش را حفظ کند و این تیم را در زمین حریف شکست دهد شرایط کاملا به سود تیم کشورمان رقم خواهد خورد.

شکست احتمالی 3 بر 2 لاجوردی‌پوشان نیز گزینه‌ای است که کواچ در معادلات خود آن را برای تیم ایران مفید ارزیابی کرده اما در صورتی که لهستان بتواند ایتالیا را 3 بر صفر یا 3 بر یک شکست دهد، در آنصورت شرایط در ادامه کار برای برای تیم ایران دشوارتر خواهد بود.

برنامه بازی‌های روز جمعه و جدول رده‌بندی گروه‌های مختلف به شرح زیر است:
گروه A:
* ایران – برزیل
* لهستان – ایتالیا

جدول رده‌بندی گروه A:
1- ایتالیا(6 بازی) 18 امتیاز
2- برزیل(6 بازی) 5 امتیاز
3- ایران(4 بازی) 4 امتیاز
4- لهستان(4 بازی) 3 امتیاز

گروه B:
* آمریکا – صربستان

جدول رده‌بندی گروه B:
1- صربستان(4 بازی) 10 امتیاز(معدل امتیاز 1.152)
2- آمریکا(4 بازی) 10 امتیاز(معدل امتیاز 1.086)
3- بلغارستان(4 بازی) 2 امتیاز(معدل امتیاز 0.905)
4- روسیه(4 بازی) 2 امتیاز(معدل امتیاز 0.884)

گروه C:
* کانادا – بلژیک

جدول رده‌بندی گروه C:
1- بلژیک(4 بازی) 10 امتیاز
2- کانادا(4 بازی) 7 امتیاز
3- فنلاند(4 بازی) 4 امتیاز
4- استرالیا(4 بازی) 3 امتیاز

گروه D:
* فرانسه – آلمان

جدول رده‌بندی گروه D:
1- فرانسه(6 بازی) 17 امتیاز
2- آرژانتین(6 بازی) 11 امتیاز
3- آلمان(6 بازی) 7 امتیاز
4- ژاپن(6 بازی) یک امتیاز

گروه E:
* جمهوری چک – هلند

جدول رده‌بندی گروه E:
1- جمهوری چک(4 بازی) 7 امتیاز
2- هلند(4 بازی) 6 امتیاز(معدل امتیاز 1.016)
3- پرتغال(4 بازی) 6 امتیاز(معدل امتیاز 0.981)
4- کره‌جنوبی(4 بازی) 5 امتیاز

گروه F:
* تونس – ترکیه
* مکزیک – کوبا

جدول رده‌بندی گروه F:
1- کوبا(3 بازی) 9 امتیاز
2- مکزیک(3 بازی) 5 امتیاز
3- ترکیه(3 بازی) 4 امتیاز
4- تونس(3 بازی) بدون امتیاز

گروه G:
* اسلواکی – پورتوریکو
* چین – اسپانیا

جدول رده‌بندی گروه G:
1- چین(3 بازی) 9 امتیاز
2- اسلواکی(3 بازی) 4 امتیاز
3- پورتوریکو(3 بازی) 3 امتیاز
4- اسپانیا(3 بازی) 2 امتیاز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.