یکشنبه، ۲۰ مهر ۹۳ - ۱۱:۰۴

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی فارس گفت: در این استان هم‌اکنون 42 هزار تن تخم‌مرغ در سال تولید می‌شود. به گزارش…

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی فارس گفت: در این استان هم‌اکنون 42 هزار تن تخم‌مرغ در سال تولید می‌شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه فارس، سیدعبدالله جزایری خاطرنشان کرد: هنوز هم با کمبود 5 هزار و 430 تن تخم‌مرغ، برای تامین نیاز داخل استان روبرو هستیم.

وی با بیان اینکه فارس استان هفتم کشور به‌لحاظ تولید تخم‌مرغ محسوب می‌شود، کل تولید کشور را سالانه 900 هزارتن عنوان و اضافه کرد: با توجه به مجوزهای صادر شده برای راه‌اندازی مراکز تولید تخم‌مرغ در فارس، امیدواریم تا پایان سال 94، در تامین نیازمان به تخم‌مرغ خودکفا شویم.

جزایری گفت: در استان فارس بالغ بر 35 واحد مرغ تخم‌گذار که ظرفیتی از 15هزار قطعه تا یک میلیون و 200هزار قطعه دارند و ظرفیت کلی آنها 2 میلیون و 740 هزار قطعه در هر دوره است.

به گفته جزایری، ایران در تولید تخم مرغ رتبه دهم دنیا و رتبه سوم آسیا و رتبه نخست خاورمیانه را به خود اختصاص داده است .

این مقام مسئول گفت: مصرف سرانه تخم مرغ در کشورهای اروپایی، ژاپن و چین 22 تا 20 کیلوگرم یا بیشتر و متوسط مصرف جهانی 10 کیلوگرم و در ایران 11 کیلوگرم است.

معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی فارس با تاکید بر سرمایه‌گذاری در بخش فرآوری تخم‌مرغ وهمچنین استفاده از تجهیزات و امکانات بهتر و تضمین بهداشت و سلامتی طیور و کاهش هزینه‌های مازاد در مرحله تولید مد نظر قرار دارد،‌ گفت: تخم مرغ در دنیا علاوه بر روش معمول‌(عرضه مستقیم) به صورت مایع پاستوریزه و پودر تخم مرغ کاملاً بهداشتی در بازار عرضه می‌شود.

کارشناس مسئول مرغ تخم‌گذار و سایر ما‌کیان معاونت بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی فارس نیز گفت: تخم‌مرغ منبع ارزشمندی از پروتئین، ویتامین و املاح ضروری است که کمتر جایگزینی برای آن وجود دارد و می‌تواند به عنوان یک ماده غذایی مهم در برنامه غذایی افراد وجود داشته باشد.

علی زارعی با بیان اینکه حدود 41 درصد تولید تخم مرغ در دنیا مربوط به چین کشورهای اتحادیه اروپا و آمریکا است، گفت: ارزش غذایی یک عدد تخم مرغ معادل 30 گرم انواع گوشت (قرمز – مرغ و ماهی)، نصف لیوان حبوبات پخته، یک چهارم لیوان انواع مغزها مانند (بادام ، پسته ، فندق، گردو …) است.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.