چهارشنبه، ۲۶ آذر ۹۳ - ۰۲:۱۷

به گزارش میهن پست – بلومبرگ در گزارشی بیان داشت ایران در حال عرضه نفت خام خود به مشتریان آسیایی با بیشترین تخفیف…

به گزارش میهن پست – بلومبرگ در گزارشی بیان داشت ایران در حال عرضه نفت خام خود به مشتریان آسیایی با بیشترین تخفیف طی 14 سال گذشته است.

در پی کاهش قیمت رسمی فروش نفت عربستان، ایران در حال اصلاح اختلاف قیمت نفت خود و عرضه آن به مشتریان آسیایی با بیشترین تخفیف طی 14 سال گذشته است.

چهار منبع آگاه به بلومبرگ گفتند، شرکت ملی نفت ایران قیمت رسمی فروش نفت خود به آسیا را برای تحویل در ماه ژانویه یک دلار و 80 سنت در هر بشکه کمتر از قیمت منطقه اعلام کرد. تولیدکنندگان نفت در خاورمیانه در حال رقابت با یکدیگر برای حفظ فروش خود در منطقه هستند.

به گزارش بلومبرگ، مسئولان بخش بازاریابی شرکت ملی نفت ایران از اظهارنظر در این خصوص خودداری کردند.

نفت خام سبک ایران از مارس سال 2000 میلادی که بلومبرگ پیگیری قیمت‌ فروش نفت ایران را آغاز کرد با چنین تخفیفی فروخته نشده بود.

از زمان نشست وزرای سازمان کشورهای صادرکننده نفت(اوپک) در 27 نوامبر که در آن تصمیم تثبیت تولید اتخاذ شد، بهای نفت به شدت سقوط کرده و این گمانه زنی را به وجود آورده که عربستان و دیگر اعضای اوپک مصمم هستند تولیدکنندگان نفت شیل آمریکا و دیگر تولیدکنندگان خارج از اوپک را به مشارکت در کاهش مازاد عرضه بازار مجبور کنند.

شرکت نفت عربستان سعودی با کاهش قیمت‌ها در ماه نوامبر این گمانه‌زنی را ایجاد کرد که عربستان به دنبال حفظ سهم بازار خود است.

افزایش عرضه از سوی ذخایر شیل آمریکای شمالی به همراه کاهش تقاضا در چین به عنوان دومین کشور مصرف‌کننده نفت جهان باعث شده که بازار نفت در سال جاری روند نزولی شدیدی به خود بگیرد.

تولیدکنندگان نفت در خاورمیانه به شکل روز افزونی در حال رقابت با تولیدکنندگان آمریکای لاتین، شمال آفریقا و روسیه بر سر مشتریان آسیایی هستند.

شرکت ‌آرامکو قیمت رسمی فروش نفت خود به آسیا را برای ماه آینده دو دلار کمتر از قیمت منطقه تعیین کرده است که بیشترین تخفیف از ماه ژوئن 2000 تاکنون است. آرامکو قیمت نفت خود برای مشتریان آسیایی و آمریکایی را در ماه ژانویه کاهش و برای مشتریان اروپایی بالا برد.

عراق و کویت دیگر اعضای اوپک نیز قیمت فروش نفت خود به آسیا را به ترتیب در تاریخ هشتم و دهم دسامبر کاهش دادند.

از آنجا که اطلاعات قیمت‌گذاری نفت محرمانه است، منابع آگاه که خواستند نامشان فاش نشود گفتند، ایران تخفیف فروش نفت خود برای ماه ژانویه را به خریداران آسیایی به سه دلار و 51 سنت رسانده است در حالیکه تخفیف فروش برای ماه دسامبر یک دلار و 66 سنت بود.

این کاهش قیمت، تخفیف فروش نفت سنگین ایران را به بیشترین حد از دسامبر 2008 تاکنون می رساند. عربستان نیز تخفیف فروش نفت خود را به بالاترین سطح از دسامبر 2008 تاکنون رسانده است.

منبع:isna

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *