سه شنبه، ۲۳ اردیبهشت ۹۳ - ۰۸:۰۹

به گزارش سرويس بين‌ الملل باشگاه خبرنگاران “رابرت آینهورن” در گفتگو با رادیو فردا درباره توافق جامع و نهایی بر سر پرونده هسته ای…

به گزارش سرويس بين‌ الملل باشگاه خبرنگاران “رابرت آینهورن” در گفتگو با رادیو فردا درباره توافق جامع و نهایی بر سر پرونده هسته ای ایران و امکان توافق تا 20 جولای گفت:اینجا دو موضوع مطرح است. اینکه آیا دستیابی به توافق در کل ممکن است؟ و یا اینکه توافق در فرصت شش ماهه تا بیستم ژوئیه ممکن است یا خیر؟ به نظرم با توجه به اختلافات زیادی که در رویکرد طرفین در حال حاضر وجود دارد، نهایی کردن توافق تا پایان مهلت شش ماهه‌ای که توافق ژنو مقرر کرده، بسیار مشکل خواهد بود. در نتیجه اگه توافق تا آن زمان دست نیاید، طرفین باید برای تمدید مهلت برای گفت‌وگو و شرایط آن به نتیجه برسند. من فکر می‌کنم هر دو طرف ‌‌نهایت تلاش خود را خواهند کرد تا در مهلت شش ماهه اول به نتیجه برسند، آن‌ها انگیزه‌های زیادی هم برای این کار دارند، اما کار زیادی باید انجام دهند و با توجه به اختلاف نظر‌ها این کار بسیار سختی خواهد بود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت:دو طرف مذاکره کننده تا کنون بر سر رآکتور آب سنگین اراک توافق نکرده اند.

آینهورن درباره مذاکره بر سر موشک های بالستیک ایران گفت:تهران تمایلی به گفت‌وگو در این مورد ندارد. آن‌ها می‌گویند مذاکره برای توافق درباره برنامه هسته‌ای است و نه توانایی دفاعی ایران و ایران می‌گوید موشک‌های بالستیکی که می‌خواهد در اختیار داشته باشد برای حمل کلاهک هسته‌ای نیست. در نتیجه ایران در مقابل گنجاندن این موضوع در توافق مقاومت خواهد کرد. اما برای اینکه طرفین به بن‌بست نرسند، می‌توان گفت که این موضوع در توافق گنجانده نشود، اما ایران به عنوان یک قدم اعتماد ساز، برای مدتی (مثلا ۵ سال) آزمایش موشک‌های قوی‌تر از آنچه که تا کنون آزمایش کرده را متوقف کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.