شنبه، ۱۷ خرداد ۹۳ - ۰۱:۰۵

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از شبکه المنار، سخنرانی سید حسن نصرالله به مناسبت برگزاری مراسم بزرگداشت علامه مرحوم شیخ مصطفی قصیر…

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از شبکه المنار، سخنرانی سید حسن نصرالله به مناسبت برگزاری مراسم بزرگداشت علامه مرحوم شیخ مصطفی قصیر العاملی از علمای فقیه و مجاهد لبنان ایراد می شود که این مراسم در سالن شهید سید محمد باقر صدر در مدرسه امام مهدی(عج) آغاز شده است.

سید حسن نصرالله در ابتدای سخنان خود از مقام شیخ مصطفی القصیر و مبارزات و فداکاریهای وی در راه خداوند تمجید کرد.

وی خاطر نشان کرد باید از افرادی همچون شیخ مصطفی قصیر به عنوان الگویی برای نسلها و فرزندان خود استفاده کنیم، همانطوری که از رهبران و فرماندهان شهید خود الگوبرداری می کنیم.

دبیرکل حزب الله لبنان بار دیگر به دفاع از حضور مقاومت در سوریه پرداخت و تاکید کرد مقاومت در  میدان کشور دوست سوریه حضور پیدا کرد تا طرحی را در سطح منطقه خنثی کند که مقدسات و عناصر قدرت آن را هدف قرار داده بود، مقاومت تنها از طریق پشتوانه مردمی و عقیدتی و حمایت علما و تلاشهای بزرگی که انجام می شود، قوی و قدرتمند می شود، زیرا مقاومت متکی بر پایگاه  عظیم مردمی است نه واکنش موقت، مقاومت ریشه های محکمی در این سرزمین و تاریخ و  عقیده آن دارد.

وی در ادامه به مشکلات و معضلات معیشتی و اقتصادی لبنان اشاره و از بی توجهی دولت به آن انتقاد کرد و گفت از مسئولان می خواهم به این مسائل رسیدگی و آن را حل کنند.

دبیرکل حزب الله در واکنش به کسانی که حزب الله را به مانع تراشی در برابر انتخاب رئیس جمهوری جدید لبنان متهم می کنند، اظهار داشت ما خواهان تلاشهای طرفهای متعدد برای به سرانجام رساندن مسئله ریاست جمهوری هستیم.

وی با انتقاد از جریان 14 مارس که همچنان بر بیگانگان برای رسیدن به مقاصد سیاسی خود تکیه می کند، خطاب به این جریان گفت به روابط ایران و عربستان و مذاکرات میان دو کشور نگاه نکنید، اولا زمان آن معلوم نیست، ثانیا مشخص نیست که در آینده نزدیک چه اتفاقی رخ خواهد داد، ثالثا اگر زمانی برای مذاکرات مشخص شود، معلوم نیست درباره چه چیزی مذاکره خواهند کرد، نکته دیگر اینکه چه کسی گفته است پرونده لبنان محور مذاکرات ایران و عربستان خواهد بود. در حالی که ایران هیچ چیزی را بر همپیمانان ودوستانش  تحمیل نمی کند.

دبیرکل حزب الله لبنان خاطر نشان کرد من با صداقت تمام خواستار تلاشهای داخلی برای انجام انتخابات ریاست جمهوری و به نتیجه رسیدن آن هستم، حتی سعودیها می گویند که در این موضوع دخالت نمی کنند، در نتیجه تمام کشورهایی که در گذشته کمک می کردند، امروز مشغول هستند و من از همه طرفهای داخلی می خواهم برای تحقق این مسئله تلاش کنند.

سید حسن نصرالله گفت درخواستهای مکرری از سوی رهبران لبنانی برای امنیت و آرامش مطرح شده است، این مسئله به همکاری لبنانی ها نیاز دارد، تاکید می کنم که ما به ثبات، امنیت و آشتی ملی پایبند هستیم و از آن حمایت می کنیم، همه ما مسئولیت داریم تا برای تقویت آشتی و ثبات تلاش و همکاری کنیم.

وی افزود امنیت و ثبات به راه حل سیاسی ریشه ای نیاز ندارد، بلکه به اراده حفظ صلح و امنیت و ثبات نیاز دارد، هنگامی که اقدامات و رفتارهای تحریک آمیز به ویژه طایفه ای و مذهبی متوقف شود، تاثیر بسزایی بر موضوع  امنیت و ثبات در لبنان خواهد داشت.

نصرالله خاطر نشان کرد مهم کنار گذاشتن ادبیات و گفتمان طایفه ای است، زیرا دوری از چنین گفتمانی از مهمترین امور برای حفظ ثبات، امنیت و آرامش در لبنان است.

دبیرکل حزب الله در ادامه به موضوع سوریه اشاره کرد و گفت مهمترین حادثه ای که اخیرا رخ داد، انتخابات ریاست جمهوری در سوریه بود، حضور گسترده مردم در انتخابات، یک دستاورد و پیروزی برای سوریه و ملت آن به شمار می رود، در گذشته آمریکا و غرب تلاشهای زیادی برای جلوگیری از برگزاری انتخابات در سوریه انجام دادند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.