یکشنبه، ۲۷ مهر ۹۳ - ۰۷:۳۶

رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی با اشاره به اینکه بحث پایش ایزو از اخذ آن مهمتر است، گفت: باید از…

رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی با اشاره به اینکه بحث پایش ایزو از اخذ آن مهمتر است، گفت: باید از «ایزو فروشی» در کشور جلوگیری شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه خراسان، حسن حسینی صبح امروز 27 مهر ماه در همایش روز ملی استاندارد با اشاره به اینکه در حال حاضر علاوه بر استانداردهای واحدهای تولیدی، ایزو نیز یک استاندارد برتر محسوب می‌شود، اظهار کرد: باید توجه داشت که بحث پایش ایزو از اخذ آن مهمتر است و اگر ایزو را در حوزه‌های مربوط به آن وارد کنیم موفق‌تر خواهیم بود.

وی ادامه داد: متاسفانه در حال حاضر موسسات بدون در نظر گرفتن شرایط استاندارد اقدام به ایزوفروشی می‌کنند که باید از این کار جلوگیری شود.

حسینی همچنین در خصوص دیگر مشکلات استاندارد، اظهار کرد: مدت پروانه‌های استاندارد باید از یک سال به پنج و یا حداقل سه سال افزایش پیدا کند.

رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی ادامه داد: با توجه به اینکه ریاست شورای ملی استاندارد استان بر عهده استاندار است پیشنهاد کرد جلسات این شورا حداقل چهار بار در سال برگزار شود.

وی آلمان را مهد ظهور استاندارد دانست و گفت: در سال 1917 استاندارد به صورت رسمی در آلمان مطرح شد و در حال حاضر 160 هزار نرم در استاندارد آلمان تعریف شده است.

حسینی با اشاره به اهمیت موضوع استاندارد اظهار کرد: علت مرگ و میر در حوادث طبیعی، جاده‌ای و … عدم رعایت استاندارد در ساخت و سازها است، متاسفانه عده‌ای فکر می‌کنند استاندارد فقط باید در اقلام خوراکی رعایت شود اما هر آنچه ساخته دست انسان و مورد استفاده وی است، نیاز به استانداردسازی دارد.

رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی با اشاره به اینکه باید نسبت به فرهنگ‌سازی استاندارد اقدام شود، گفت: بحث استاندارد در ایران نهادینه شده اما آن طور که باید به آن نگاه ویژه نشده و باید توجه داشت که استانداردسازی فقط وظیفه استانداردسازی نیست و تمامی دستگاه‌های مرتبط باید در این امر یاری کنند.

زمینه فعالیت استاندارد عمدتا توسط واحدهای صنعتی رقم خورد

مهندس علیرضا جمیع، مدیرکل استاندارد خراسان رضوی نیز در این همایش اظهار کرد: زمینه فعالیت استاندارد استان را عمدتا واحدهای صنعتی با اعتقاد بر تولید با کیفیت رقم زدند.

وی در خصوص اقدامات انجام شده در این سازمان طی یک سال گذشته، اظهار کرد: 82 تدوین حاصل 8200 نفر ساعت کار کارشناسی، تائید صلاحیت 39 مرکز آموزشی، 4570 مورد بازرسی از مراکز تولیدی و خدماتی و 988 نمونه برداری از مراکز تولیدی از جمله فعالیت های این سازمان طی یک سال گذشته است.

جمیع ادامه داد: سازمان استاندارد خراسان رضوی با توجه به حجم بالای وظایف نمی‌تواند تمام وظایف خود را انجام دهد و در همین راستا بخشی از امور را به بخش خصوصی واگذار کرده است، در حال حاضر 145 آزمایشگاه استاندارد به این بخش واگذار شده که این تعداد در کشور 1800 آزمایشگاه است.

مدیرکل استاندارد خراسان رضوی با اشاره به همکاری خوب بخش خصوصی با سازمان استاندارد استان، اظهار کرد: اقدامات انجام شده در این زمینه باعث شده خراسان رضوی در زمینه استاندارد خروجی خوبی داشته باشد و با وجود شرایط ویژه خراسان رضوی این اقدامات قابل توجه است.

وی در خصوص شرایط ویژه استان اظهار کرد: سالانه 25 میلیون زائر به استان مسافرت می‌کنند که این تعداد در سه سال معادل کل جمعیت ایران است و چنانچه هر زائر فقط 500 هزار تومان هزینه کند سالانه 10 هزار میلیون تومان معادل بودجه عمرانی سال گذشته کل کشور به استان تزریق می‌شود که باید از این فرصت استثنایی استفاده شود.

جمیع همچنین به لزوم تقویت آزمایشگاه‌های استاندارد موجود در استان تاکید و تصریح کرد: خراسان رضوی ظرفیت این را دارد که دومین پژوهشگاه استاندارد کشور در این استان احداث شود که امیدواریم مسئولان نسبت به اقدام این مهم توجه ویژه داشته باشند.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.