سه شنبه، ۱۳ خرداد ۹۹ - ۱۰:۱۶
ایستگاه فضایی چین

به تازگی اخبار جدیدی از ساخت و راه اندازی ایستگاه فضایی چین منتشر شده که در آن نشان می دهد تا 2 سال…

به تازگی اخبار جدیدی از ساخت و راه اندازی ایستگاه فضایی چین منتشر شده که در آن نشان می دهد تا 2 سال آینده این کشور ماژول های این ایستگاه را به فضا پرتاب می کند.

چین در حال آمادگی برای انجام ۱۱ ماموریت در ۲ سال برای ساخت یک ایستگاه فضایی است. علاوه بر این، سازمان فضایی چین در آینده نزدیک فضانوردانی را برای انجام این پروژه انتخاب خواهد کرد.

به گفته «ژو جیانپینگ»، مدیر طراحی برنامه پرواز فضایی چین اولین ماژول برای ایستگاه فضایی چین سال آینده به فضا پرتاب می‌شود. ماژول هسته «Tianhe» با استفاده از راکت «Long March 5G» اوایل سال آینده میلادی از سکوی پرتاب «ونچنگ» به فضا فرستاده می‌شود.

پس از آن فضاپیمای «شنژو» از «جیوچوان» پرواز خواهد کرد و همچنین ماموریت ارسال محموله توسط فضاپیمای «تیانژو» انجام می‌شود. پس از آن، دو ماژول آزمایشی برای اتصال به Tianhe به فضا فرستاده می‌شوند. ۱۱ ماموریت باعث اتمام ساخت ایستگاه فضایی چین تا سال ۲۰۲۳ می‌شود. این ماموریت‌ها را ارسال هسته، دو ماژول آزمایشی، ۴ سفر فضاپیمای سرنشین‌دار و ۴ پرتاب محموله تشکیل می‌دهند.

ایستگاه فضایی چین

اوایل ماه گذشته میلادی چین با موفقیت راکت Long March 5B را مورد آزمایش قرار داد، اما در ماموریت‌های آینده تنها از این راکت استفاده نخواهد شد. ماموریت‌های چین علاوه بر این موشک، از راکت‌های «Long March 2F» و «Long March 7» نیز استفاده خواهد کرد.

این کشور در ژوئیه سال جاری میلادی ماموریت مریخ «Tianwen-1» را آغاز خواهد کرد و نمونه برداشته شده از ماه توسط «Chang’e-5» نیز در فصل چهارم سال به زمین می‌رسد.

سه ماژول ارسالی که وزنی برابر با ۶۶ تن متریک دارند، میزبان ۳ فضانورد برای ۶ ماه خواهند بود. آزمایش‌هایی که چین برای این ایستگاه برنامه‌ریزی کرده در حوزه‌های اخترشناسی، داروهای فضایی، علم زندگی در فضا، بیوتکنولوژی، فیزیک سیال ریزگرانشی، احتراق ریزگرانش و فناوری‌های فضایی می‌شود.

این ایستگاه فضایی حداقل برای مدت زمان ۱۰ سال در ارتفاع ۳۴۰ تا ۴۵۰ کیلومتری زمین قرار خواهد داشت. انحراف مداری نزدیک به ۴۳ درجه خواهد بود تا امکان ورود فضانوردان از ایستگاه پرتاب جیوچوان وجود داشته باشد. تعداد ماژول‌های این ایستگاه احتمالا به ۶ مورد افزایش پیدا می‌کند.

چین قصد دارد سومین گروه فضانوردان خود را در ماه ژوئیه انتخاب کند. حداکثر ۱۸ فضانورد شامل مردان و زنان انتخاب خواهند شد. چین دو گروه قبلی فضانوردان خود را در دهه ۹۰ میلادی و سال ۲۰۱۰ انتخاب کرده بود.

[highlight]منبع: spacenews[/highlight]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *