چهارشنبه، ۳۰ مهر ۹۳ - ۰۵:۰۹

به گزارش خبرنگار مهر، حاتم سلیمانی بعد از ظهر چهارشنبه در نشست خبری با خبرنگاران از ایجاد ایستگاه پست پایانه استان کرمانشاه خبر…

به گزارش خبرنگار مهر، حاتم سلیمانی بعد از ظهر چهارشنبه در نشست خبری با خبرنگاران از ایجاد ایستگاه پست پایانه استان کرمانشاه خبر داد.

وی افزود: با تجهیز پایانه مسافرتی به دستگاه “ایکس ری” کالاهای ورودی و خروجی به استان نیز کنترل و مانع از ورود کالای قاچاق و همینطور مواد مخدر به استان می‌شویم.

سلیمانی سهولت در رساندن کالاهایی که از طریق پایانه‌های مسافرتی وارد استان می‌شود را از جمله مزایای این سرویس برشمرد و گفت: کم شدن هزینه انتقال و کاهش ترافیک از دیگر مزایای این سرویس است.

سلیمانی با بیان اینکه حتی با آمدن آی‌تی و اینترنت اقبال مردم به پست کم نشده است، گفت: در کشورهای توسعه‌یافته 30 تا 35 درصد از مرسولات پستی مربوط به خریدهای اینترنتی است و از خدمات پستی استفاده می‌کنند.

مدیرکل پست کرمانشاه، سرانه پستی کشورهای توسعه یافته را 400 تا 600 مرسوله پستی در سال اعلام کرد و گفت: متاسفانه این آمار هم‌اکنون در کشور ما کمتر از 10 مرسوله است.

وی یکی از موضوعات استان را خودپستچی‌گری مردم دانست و گفت: یکی از دلایل پایین بودن سرانه پستی استان ما و همینطور کشور این موضوع بوده و مردم خود اینکار را انجام می دهند.

سلیمانی با بیان اینکه اکنون دو باجه پیک موتوری استان بیش از دو هزار و 500 فقره خدمت در ماه ارائه می‌کنند گفت: البته در ابتدای ایجاد این ایستگاه ها چندان اقبالی در استان وجود نداشت اما هم‌اکنون بهتر شده است و  درصدد هستیم که تا پایان سال باجه‌های پیک موتوری را به هشت باجه برسانیم.

وی از  یک ایستگاه فوق‌العاده هم در محل پایانه‌های مسافرتی با عنوان “پست‌پایانه” دایر خبرداد و یادآور شد:  با ایجاد این ایستگاه دیگر بسته‌هایی که از ترمینال‌ها ارسال می‌شود، تحت کنترل این ایستگاه است به طوری که یک دستگاه ایکس‌ری در پایانه نصب می‌شود تا همه محصولات ورودی و خروجی استان کنترل و جلوی پست بسته‌های غیرقانونی و قاچاق گرفته شود.

مدیرکل پست استان کرمانشاه، با بیان اینکه یک ناحیه پستی در منطقه مسکن شهر کرمانشاه ایجاد می‌شود، گفت: هماکنون دو ناحیه پستی دیگر در شریعتی و میدان آزادی فعال است و با این ناحیه تعداد نواحی استان به سه ناحیه می‌رسد.

 وی از راه‌اندازی یک ناحیه توزیع هم در پست شهید قندی کرمانشاه خبرداد.

 سلیمانی افزود: یک باجه کارت ملی هوشمند در دو بخش پیش ثبت‌نام و ثبت‌نام در باجه‌های پستی راه‌اندازی شده و از 10 روز پیش شروع به کار کرده است.

مدیرکل پست استان کرمانشاه با اشاره به اجرای طرح G-NAF (آدرس‌دهی بر مبنای عوارض جغرافیایی) در استان اظهار داشت: برای اجرای این پروژه آدرس‌ها باید یکپارچه شود و یک بانک اطلاعاتی آدرس استاندارد و واحد بوجود بیاید.

وی افزود: تمام دستگاه‌های اجرایی هم برای ارائه خدمات خود(قبوض مختلف) از این آدرس استفاده می‌کنند که بر اساس کدپستی و نظام بلوک گردشی تهیه شده است.

سلیمانی تصریح کرد: تفاهم‌نامه این طرح بین استانداری و پست امضا شده است و  قبل از اجرا آدرس پستی همه شهروندان باید تا پایان سال به‌هنگام شود.

وی افزود:  در قصرشیرین، ثلاث باباجانی و جوانرود این بهنگام‌سازی انجام شده و در صحنه هم در دست اقدام است.

وی ساماندهی و طبقه‌بندی مشاغل  را از دیگر منافع طرح G-NAF عنوان کرد.

سلیمانی  دربخش دیگر  با بیان اینکه باجه پست مالی(پست بانک) در تمام باجه‌های پست از هفته آینده راه‌اندازی می‌شود، گفت: این باجه به عنوان بانک عامل پست هم شناخته و بیش از 50 خدمت مالی در آن انجام می‌شود.

وی از راه‌اندازی سرویس پست همراه به آدرس *193# خبرداد و گفت: این سرویس بر روی تلفن همراه قابل دسترسی است.

مدیرکل پست کرمانشاه تصریح کرد:  شهروندان می‌توانند درخواست‌های پستی خود از جمله سرنوشت مرسوله، نرخ پستی، خدمات پستی ناجا، جستجوی دفاتر پستی و… را از طریق آن پیگیری کنند.

وی گفت:  این سرویس مکمل سرویس اینترنتی کال‌سنتر است.

سلیمانی همچنین از ارائه خدمات تبلیغاتی توسط “شبکه متمرکز تبلیغات تلویزیونی در دفاتر پستی” خبر داد و عنوان کرد: باجه خدمات بیمه‌ای هم با هدف دستیابی عموم مردم بویژه در نقاط روستایی راه‌اندازی شده است.

وی افزود: باجه پست‌نت با 40 خدمت مانند ایمیل پستی، رهگیری مرسولات، خرید اینترنتی، پرداخت قبوض، ثبت نام دانشگاه و وام و … در دسترس مردم استان است.

سلیمانی  از صدور پنج میلیون و دو هزار و 206 مرسوله از استان در نیمه نخست سال خبرداد و گفت: در این مدت پنج میلیون و 959 هزار و 655 مرسوله وارد استان شده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ترتیب 7 و 20 درصد رشد داشته است.

مدیرکل پست استان کرمانشاه، سرانه مرسولات در استان در سال را پنج و دو دهم عنوان کرد و گفت:  اما سعی داریم تا پایان سال آن را به 6 درصد برسانیم.

وی افزود:  از ابتدای مهرماه تاکنون هم یک میلیون و 124 هزار مرسوله از استان صادر شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.