شنبه، ۰۷ تیر ۹۳ - ۰۵:۴۲

رییس کل دادگستری ایلام با هشدار نسبت به پدیده زمین خواری در مرکز استان، گفت: در چند نقطه از مناطق حاشیه ای ایلام…

رییس کل دادگستری ایلام با هشدار نسبت به پدیده زمین خواری در مرکز استان، گفت: در چند نقطه از مناطق حاشیه ای ایلام پدیده زمین خواری رواج یافته است.

فارس نوری روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: «هانیوان» یکی از مناطق شاهد زمین خواری است و برخی افراد سودجو با فروش زمین های این محل به افراد ناآگاه سبب ایجاد مشکلات می شوند.

وی اظهار کرد: بسیاری از خریداران این زمین ها، روستاییان هستند که بدون داشتن اطلاع لازم و با هدف مهاجرت به شهر، زمین ها را خریداری کرده و سپس با مشکل مواجه می شوند.

رییس کل دادگستری ایلام بیان کرد: زمین های این منطقه و برخی مناطق دیگر شهر ایلام از سوی برخی افراد سودجو در حال تصاحب است که این موضوع باعث بروز و توسعه پدیده حاشیه نشینی و ایجاد سکونتگاه های غیر رسمی شده است.

وی افزود: پدیده زمین خواری به عنوان یکی از جرایم رایج استان در این مناطق سبب بروز و رشد اخلاق و رفتارهای ناهنجار اجتماعی و جرایم متعدد شده است.

نوری ادامه داد: زمین خواری در ایلام موجب تخریب و وارد شدن آسیب به زیرساخت های شهری و ساخت منازل غیر استاندارد و غیرمجاز در بستر رودخانه های این مناطق شده که با کمترین رانش زمین و دیگر حوادث طبیعی ویران می شود.

وی گفت: دستگاه قضایی در برخورد با زمین خواران اهتمام و شدت عمل جدی دارد و اشخاصی که در این جرم مشارکت دارند به حبس و دیگر مجازات محکوم خواهند شد.

رییس کل دادگستری ایلام بیان کرد: اگرچه شورای حفاظت از حقوق بیت المال و زمین های ملی در استان فعال است و در این زمینه اقدام های قانونی انجام داده، اما نیاز است با این پدیده برخورد شدید و قاطع انجام شود.

رشد حاشیه نشینی و مهاجرت گسترده از روستاها به شهر 220 هزار نفری ایلام یکی از مسائل و مشکلات حوزه اجتماعی مرکز استان است.

رواج آسیب های اجتماعی، ترکیب نامتجانس ساختار و تخریب زیرساخت های شهری، رواج منازل غیراستاندارد، فقر، محرومیت، رشد بزه و جرائم از عواقب پدیده حاشیه نشینی است.

روند مهاجرت روستاییان به ایلام در دو دهه گذشته باعث افزایش حدود دو برابری جمعیت این شهر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.