جمعه، ۰۹ آبان ۹۳ - ۰۶:۳۵

امام جمعه شیراز گفت: تاسوعا و عاشورا در پیش است حادثه‌ای که در جهان منحصر به‌فرد است. آنچه در عاشورا و کربلا اتفاق…

امام جمعه شیراز گفت: تاسوعا و عاشورا در پیش است حادثه‌ای که در جهان منحصر به‌فرد است. آنچه در عاشورا و کربلا اتفاق افتاد نه تا آن روز مسبوق به سابقه بود نه تا امروز حادثه‌ای به آن عظمت اتفاق افتاده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه فارس، آیت‌الله اسدالله ایمانی در خطبه‌های نمازجمعه 9 آبان شیراز گفت: این حادثه بیشترین تاثیر را در جامعه بشری به جا گذاشته و حادثه‌ای است که بیشترین دگرگونی را در دلها ایجاد کرده و طبیعی است باید چنین حادثه‌ای را به بهترین شکل منعکس کرد.

وی اضافه کرد: عزاداری ما که پر از عاطفه است باید همراه با معرفت و درک و فهم کار اباعبدالله (ع) باشد و سفارش موکد و مکرر اینکه اقامه نماز ظهر تاسوعا و عاشورا فراموش نشود. هیئات در هر خیابانی که هستند همان جا نماز را اول وقت اقامه کنند و لازم نیست به مسجد و امامزاده برسند.

ایمانی همچنین با اشاره به مصادف شدن 13 آبان امسال با روز عاشورا، تصریح کرد: 13 آبان در تاریخ ما یادآور سه حادثه بزرگ است که چهره کریه آمریکا را آنچنان که هست نشان می‌دهد. حادثه اول تبعید امام در 13 آبان 1343، حادثه دوم شهادت دانش‌آموزان ما در صحن دانشگاه تهران در 13 آبان 1357 و حادثه سوم تسخیر لانه جاسوسی توسط جوانان پرشور آن روز در 13 آبان 1358. آمریکا از سال 1332 تا امروز یعنی 61 سال به طور مداوم با مردم ما در جنگ بوده و منافع ما را غارت کرده است و قبل از آمریکا، انگلیس بود.

وی اضافه کرد: تاریخ فراموش نمی‌کند در جنگ جهانی دوم با اینکه ایران اعلام بی طرفی کرده بود سران متفقین در ایران جمع شدند و تقسیم ایران را تصویب کردند و در آن حادثه یک سوم مردم ایران بخاطر قحطی و مشکلات از بین رفتند و این بزرگترین ضربه‌ای بود که از سوی آمریکا و انگلیس و اتحاد جماهیر شوروی آن روز بر پیکر امت ما وارد شد.

امام جمعه شیراز با بیان اینکه 13 آبان روز ملی مبارزه با استکبار است، بر فراموش نکردن این روز تاکید و خاطرنشان کرد: هیئات مذهبی ما به یاد شهدای دانش‌آموز و به یاد ظلم و جنایاتی که یزید و ابن زیاد امروز بر جامعه اسلامی روا می‌دارند عزاداری خواهند کرد.

وی همچنین با اشاره به اینکه روز 14 آبان روز فرهنگ عمومی است، فرهنگ عمومی را شاکله یک ملت معنا و تاکید کرد: فرهنگ عمومی ما متخذ از ارزش‌های ملی و اسلامی است. یعنی ما به عنوان ملتی ریشه‌دار در تاریخ دارای ارزش‌ها و هنجارهایی بوده و هستیم، اسلام هم ارزش‌ها و هنجارهایی به ما آموخته و فرهنگ ما تلفیقی است از این ارزش‌ها و هنجارها. بنابراین وقتی از فرهنگ عمومی یاد می‌شود یعنی فرهنگ ملی، دینی و انقلابی، فرهنگ عزت و افتخار و آبرو، فرهنگ مقاومت و استقلال.

ایمانی گفت: برای اصلاح و تثبیت فرهنگ عمومی باید همه امکانات ما به کار گرفته شود. کتاب، فیلم، هنر، سخنرانی، صدا وسیما و هر چه که می‌تواند در مردم اثر بگذارد باید به عنوان ابزاری برای اصلاح فرهنگ عمومی مورد استفاده و بهره‌برداری قرار بگیرد.

خطیب جمعه شیراز همچنین با یادآوری اینکه 11 محرم روز تجلیل از آزادگان و مفقودین است، گفت: شهدایی که از مناطق مختلف شناسایی می‌شوند بخشی از آن مفقودین هستند. امیدواریم تجلیل لازم از آزادگان، مفقودین و شهدا و رزمندگان و خانواده آنها داشته باشیم.

امام جمعه شیراز همچنین در خصوص حرکات دشمن با هدف منزوی ساختن ایران اسلامی هشدار دارد و با بیان اینکه استکبار می‌داند ایران اسلامی منادی اسلام ناب محمدی و وحدت امت اسلامی و بیداری و آگاهی مسلمانان جهان است، به‌دنبال جدا کردن ایران از پیکره دنیای اسلام هر اقدامی انجام می‌دهند، در خصوص لزوم هوشیاری همه مسلمانان، تاکید کرد.

وی گفت: اسلام ناب یعنی اسلام مقاومت و ایستادگی. اسلام مبارزه با آمریکا. این اسلام ناب در بحرین، فلسطین، سوریه، عراق، ایران، یمن و هر کجا در مقابل استکبار مسلمانان بایستند و مقاوت کنند و این ایستادگی از روی فهم و درک باشد، حاکم است. در مقابل اسلام آمریکایی یعنی اسلام وابسته و ارتجاعی. اسلامی که بعضی از کشورهای مرتجع منطقه از آن دفاع می‌کنند. یعنی وابستگی کامل به اروپا و آمریکا.

امام جمعه شیراز خاطرنشان کرد: استکبار جهانی، وحدت امت اسلامی را هدف گرفته و با این جنگ‌های فرقه‌ای می‌خواهند وحدت امت اسلامی را بشکنند و افکار و اندیشه‌ها را از ایران اسلامی منحرف کنند، در حالی‌که امروز دنیا می‌داند جمهوری اسلامی ایران چه می‌گوید و چه می‌خواهد و دنبال چیست.

ایمانی، اقدامات اخیر در راستای تحت‌الشعاع قرار دادن امر به معروف و نهی از منکر را یکی از همین توطئه‌ها دانست و تاکید کرد: آنها می‌خواهند احساس امنیت را از مردم ما بگیرند. خدای متعال بر مردم ما منت گذاشته که به عنوان کشوری آرام و در منطقه امن‌ترین کشور هستیم، می‌خواهند این احساس آرامش را از مردم بگیرند. ما باید هوشیار بوده و در ایام تاسوعا و عاشورا مواظب مسائل مختلف باشیم.

خطیب جمعه شیراز همچنین با اشاره به قرار داشتن در هفته امر به معروف و نهی از منکر به ذکر نکاتی با توجه به دستورات قرآن کریم در خصوص این دو فریضه واجب الهی، پرداخت و گفت: قرآن مجید عامل عقب افتادگی و شکست امت‌های گذشته را مسئله ترک امر به معروف ونهی از منکر می‌داند. عامل سقوط امت‌ها این است که در برابر گناه و فساد بی‌تفاوتند.

وی اضافه کرد: قرآن مجید هنگامی که سرگذشت پیشینیان را برای درس گرفتن بازگو می‌کند می‌فرماید: بنی اسرائیل با آن همه فضیلت‌ها و ارزش‌ها و آن همه مقاماتی که در اختیار آنها گذاشته شد، مورد غضب خدا قرار گرفتند و به زبان دو پیامبر بزرگ الهی ملعون معرفی شدند به‌خاطر اینکه آنان در برابر گناه بی‌تفاوت شدند.

ایمانی ادامه داد: قرآن می‌فرماید شما بهترین هستید، حرکت و تلاش شما برای دیگران ارزشمند و راهگشاست. چون امر به معروف و نهی از منکر دارید و به دنبال آن ایمان به خدا. یعنی ایمان به خدا حاصل امر به معروف و نهی از منکر است.

وی با بیان اینکه قرآن مجید از دانشمندان یهود و نصاری به زشتی یاد می‌کند چون آنان به عنوان خواص یهود و مسیحیت اجازه دادند بدعت‌ها و سنت‌های غلط در جامعه شکل بگیرد، گفت: قرآن مجید درباره آنها می‌فرماید “چرا علمای یهود و نصاری مردم را از کلام بیجا و غلط و گناه و همچنین از حرام‌خواری باز نداشتند؟ علمای یهود و مسیحیت را سرزنش می‌کند به‌خاطر اینکه گناه را دیدند و سخنان گناه و شایعات غلط را شنیدند و موضع نگرفتند. حرام خواری، فساد اقتصادی و رانت‌خواری را دیدند و در مقابل آن سکوت اختیار کردند.

خطیب جمعه شیراز با تصریح اینکه پایداری جامعه در گرو توجه و اجرای امر به معروف و نهی از منکر است، اضافه کرد: امام حسین(ع) در نامه‌ای به برادرشان هنگامی که از مدینه خارج شدند فرموده‌اند: من برای امر به معروف و نهی از منکر قیام کردم. می‌خواهم امر به معروف انجام دهم. امام حسین(ع) دراینجا به مسئله بیعت کوفیان اشاره نکردند. امام(ع) به مسئله فشار حکومتیان برای بیعت اشاره نکردند، بلکه فرمودند فساد در جامعه پیدا شده و من می‌خواهم امر به معروف ونهی ازمنکر انجام دهم.

ایمانی تاکید کرد: اگر کوفیان دعوت نکرده بودند و یزیدیان هم امام را تحت فشار نگذاشته بودند، امام باز هم قیام می‌کردند چون فساد همه جا را فراگرفته و اساس اسلام در معرض خطر قرار گرفته بود. امام (ع) می‌فرماید تمام حرکت من برای امر به معروف و نهی از منکر است.

وی تاکید کرد: متاسفانه در جامعه امروز ما شاهدیم که این فریضه بزرگ فراموش شده و تازه امروز که می‌خواهند قوانین و مقررات اصل هشتم را تصویب کنند عده‌ای اعتراض می‌کنند که چرا درباره امر به معروف می‌خواهید قانون تصویب کنید؟ این بدبختی جامعه است. این همان روزی است که پیامبر به سلمان فرمودند روزی می‌آید که مردم از امر به معروف و نهی از منکر بازداشته می‌شوند و به منکر امر می‌کنند و معروف را نهی می‌کنند!

ایمانی گفت: امروز بعضی از این قلم‌های مزدور این راه را دنبال می‌کنند. امروز مجلس طبق وظیفه‌اش می‌خواهد قوانین اصل هشتم را تصویب کند اما مخالفان کارشکنی می‌کنند و جریان اسیدپاشی اصفهان دقیقا در راستای شکستن امر به معروف و نهی از منکر در جامعه بود.

خطیب جمعه شیراز خاطرنشان کرد: امام حسین‌(ع) اعلام می‌کند گاهی اوقات شرایطی برای اسلام پیش می‌آید که نماز، روزه، خمس، زکات، حج و.. نمی‌توانند اسلام را نگه دارند. آنجا باید جانفشانی کرد و زن و فرزند را به اسارت فرستاد تا اسلام باقی بماند و امام این راه را برای ما باز گذاشت.

ایمانی تاکید کرد: کل یوم عاشورا و کل ارض کربلا، بدین معنی است که ما در زندگی همیشه ممکن است به شرایطی برسیم که اسلام با سخنرانی و مقاله حفظ نمی‌شود و باید برای اسلام فداکاری کرد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *