جمعه، ۲۷ بهمن ۹۶ - ۱۲:۵۲
اینترنت کودکان

اینترنت کودکان این روزها در لابه لای عدم کنترل محتوی غیر اخلاقی در اینترنت و بخصوص شبکه های اجتماعی ، لازمه ای است…

اینترنت کودکان این روزها در لابه لای عدم کنترل محتوی غیر اخلاقی در اینترنت و بخصوص شبکه های اجتماعی ، لازمه ای است که بایستی قبل از این ها در کشور راه اندازی می شد، موضوعی که وزیر ارتباطات این روزها به آن اشاره کرده و از معرفی مجری اینترنت کودک در روزهای آینده خبر داده است.

با این حال اهمیت اینترنت کودکان بسیار زیاد بوده و با توجه به نگرانی خانواده‌ های در خصوص دسترسی نامحدود فرزندان کودک و نوجوان‌ به اینترنت، راه اندازی سرویس کودک و نوجوان جز الزامات و ضرورت های این روزها کشور ما ایران خواهد بود چرا که این سرویس یعنی اینترنت کودکان بستری امن برای دسترسی کودکان و نوجوانان به محتوای جذاب و مفید فضای مجازی را فراهم خواهد آورد.

در این میان وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه طرح این وزارتخانه برای راه‌اندازی اینترنت کودکان به زودی محقق می‌شود تاکید کرده که نقش اپراتورهای مجازی در تمام مراحل این طرح دیده شده است و تا ۱۰ روز آینده نیز مجری این طرح را همراه با زمان‌بندی مشخص معرفی خواهیم کردیم تا برنامه برای حرکت آغاز شود که البته طرح ما در این باره تهیه و نهایی شده است که در حال حاضر در مرحله‌ای است که ما مجری این طرح را منصوب کنیم.

پیش از این نیز وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات دولت دوازدهم درباره برنامه‌های صورت گرفته در راستای منشور حقوق شهروندی در این وزارتخانه، حمایت از توسعه سرویس‌های بومی و توجه به توسعه سواد رسانه را از اقدامات موثر در این حوزه دانسته و تاکید کرده بود: طرح اینترنت کودکان برای کاهش آفات فضای مجازی و همچنین نرم‌افزار موبایل‌محور دولت همراه از برنامه‌هایی است که در آینده در دستور کار این وزارتخانه قرار دارد. در این راستا، گروهی از حقوقدانان و صاحب‌نظران مامور شده‌اند اقدامات لازم به این کسب و کارها را فراهم کنند و همچنین امیدواریم تا دهه فجر سامانه‌ای برای ثبت اعتراضات مردم در زمینه نقد حقوق اساسی به بهره‌برداری برسد.

البته فراموش نشود که این سرویس ها یعنی اینترنت کودکان در کشورهای پیشرفته سال ها پیش راه اندازی و در قالب موتور جستجوگر برای کودکان مورد استفاده کودکان قرار گرفته است.

اینترنت کودکان

در این میان گوگل پیشتاز این موضوع مهم است . چرا که با راه اندازی موتور گوگل برای کودکان با نام Kid Rex درواقع موتور جست و جوی سفارشی گوگل برای بچه ها است. محیط صفحه اصلی درست مانند نقاشی مدادرنگی یا مدادشمعی کودکانه است (با یک دایناسور محافظ). این موتور جست و جو از شیوه های جست و جوی اخلاقی و امن استفاده می کند و حتی المقدور سعی در نمایش تمام نتایج به شکلی فاقد مطالب نامناسب برای کودک می کند.

Kid Rex همچنین دارای یک پایگاه داده ویژه حاوی سایت های نامناسب و کلمات کلیدی هرزه است که به نمایش نتایج تمیز و عاری از آلودگی بیشتر کمک می کند.

سایت Quintura for kids توسط یاهو پشتیبانی و اداره می شود. این سایت، جست و جوی تصویر جالبی را با استفاده از کلمه کلیدی به کاربر نمایش می دهد. کافی است کودک شما کار جست وجو را با وارد کردن کلمه کلیدی در جعبه متن شروع کرده و سپس آن را با هر یک از کلمات کلیدی که موتور جست وجو به او نمایش می دهد، تغییر یا اصلاح کند.

Quintura در هر صفحه پنج نتیجه نمایش می دهد. ممکن است به این موضوع تاکنون توجه نکرده باشید، اما کلیک کردن روی آیکون های اطراف، شما را به پنج دسته جست و جو از پیش تعیین شده هدایت می کند: موسیقی، تاریخ، حیوانات، ورزشی (تفریح و سرگرمی) و بازی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *