چهارشنبه، ۲۹ مرداد ۹۳ - ۰۷:۳۹

سلامت نیوز: رژيم گرفتن براي کاهش وزن دشوار است اما چند ماده غذايي وجود دارد که هنگام مصرف نيازي نيست ميزان کالري آن…

سلامت نیوز: رژيم گرفتن براي کاهش وزن دشوار است اما چند ماده غذايي وجود دارد که هنگام مصرف نيازي نيست ميزان کالري آن را بررسي کنيد؛ چون اين مواد غذايي، شما را چاق نمي کند.از طرفي با گنجاندن اين مواد در برنامه غذايي، نياز به رژيم گرفتن برطرف مي شود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه خراسان،محققان کره اي دريافته اند، اين مواد با تحريک ترشحات کبدي، اثر ضدچاقي روي بدن مي گذارد.

آرتيشو

اين گياه غني از فيبر است. فيبر با کند کردن روند هضم باعث سيري طولاني تر مي شود. اين گياه براي سلامت معده و روده مفيد است.

همچنين حاوي ماده مغذي غيرقابل هضم به نام پروبيوتيک Prebiotics است که باکتري مفيد در سيستم گوارشي را تقويت مي کند و نفخ معده را از بين مي برد.
ماست

کلسيم موجود در ماست، کلسترول موجود در بدن را کاهش مي دهد، در نتيجه باعث چربي سوزي و توقف روند ذخيره چربي مي شود. علاوه بر آن، پروبيوتيک مفيد در ماست براي روده و معده مفيد است. ميکروب هاي موجود در روده و معده در افرادي که وزن متناسبي دارند نسبت به افرادي که دچار چاقي مفرط هستند، فرق مي کند. عمل تخمير در ماست نسبت به شير باعث تراکم بالاتر پروتئين، ويتامين هاي B، کلسيم، پتاسيم و منيزيم مي شود.

هالوپينو

نوعي فلفل درشت و حاوي آنتي اکسيداني به نام کاپساسين است؛ اين ماده ضدالتهابي به عنوان تقويت کننده متابوليسم عمل مي کند. نتايج بررسي ها نشان مي دهد، افرادي که غذاهاي حاوي فلفل مصرف مي کنند کمتر احساس گرسنگي مي کنند و کالري بيشتري مي سوزانند. محققان طي تحقيقي دريافتند، داوطلباني که به طور منظم فلفل مصرف مي کنند، دچار کاهش وزن مي شوند و کمتر به مصرف غذاهاي چرب، شيرين و شور تمايل دارند. مصرف منظم فلفل قرمز همراه با ورزش براي سلامت فرد نتيجه خوبي خواهد داشت.

سير

اين گياه علاوه بر اين که به غذا طعم و عطر خاصي مي دهد، ماده شيميايي طبيعي آن به نام «آليسين»، چربي شکمي را نيز مي سوزاند. اين ماده شيميايي، باکتري هاي مضر موجود در سيستم گوارشي را از بين مي برد، در نتيجه نفخ کمتري ايجاد مي شود.

سيب زميني

بر خلاف تصور عموم، سيب زميني ماده غذايي لاغر کننده است. علت آن هم نشاسته مقاوم است که در روده تخمير مي شود و ماده اي به نام بوتيريت (نوعي اسيد چرب) به وجود مي آورد که باعث مي شود بدن چربي بيشتري بسوزاند.

پسته

هر يک وعده پسته از ۶گرم پروتئين و ۳گرم فيبر تشکيل شده است. پوست کردن پسته باعث مي شود وقفه اي در خوردن ايجاد شود و پوسته پسته، فرد را از مقدار پسته مصرف شده مطلع مي کند. اين امر مي تواند خوردن فرد را کنترل کند.

لوبيا

هر زماني که هوس کربوهيدرات کرديد، از بنشن ها استفاده کنيد مثلا يک پيمانه لوبيا سياه که داراي خواص ويژه اي است و ميزان فيبر و پروتئين موردنياز بدن را تأمين مي کند؛ فيبر و پروتئين در فرد سيري طولاني مدتي ايجاد مي کند.

جلبک

به نقل از سايت «Readers Digest»، مردم ژاپن پايين ترين آمار ميزان چاقي در جهان را دارند. يکي از غذاهاي اصلي آن ها نوعي جلبک غني از مواد مغذي و پروتئين به نام «واکامي» است. ترکيب اين جلبک در نمونه هاي آزمايشگاهي، باعث افزايش چربي سوزي مي شود.

انبه

اين ميوه استوايي که به طور طبيعي سير کننده است، به علت داشتن فيبر کاهش دهنده وزن است؛ از طرفي در کاهش قندخون نيز موثر است.

آواکادو

اگرچه تقريبا ۸۰درصد کالري موجود در آواکادو از چربي تشکيل مي شود، اما براي بدن بسيار مفيد است. افرادي که آواکادو مصرف مي کنند، شاخص توده بدني پايين تري دارند. افزودن اين ميوه به وعده ناهار، تمايل به خوردن را تا ۲۴درصد کاهش مي دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *