پنجشنبه، ۱۲ تیر ۹۳ - ۰۳:۴۶

درمان۳ نوزاد مبتلا به ویروس HIV ،این نوید را به دیگر مبتلایان به این ویروس می دهداین دستاورد بزرگی در مبارزه علیه ایدز…

aids 1 این کودکان با بیماری HIV بهبود یافتند

درمان۳ نوزاد مبتلا به ویروس HIV ،این نوید را به دیگر مبتلایان به این ویروس می دهداین دستاورد بزرگی در مبارزه علیه ایدز محسوب می‌شود

“کودک چهارم نیز پس از دریافت همین درمان اکنون تنها دارای سطوح بسیار پائینی از ویروس است.

این یافته‌ها که قرار است در نشست ایدز ۲۰۱۴ در ملبورن اعلام شود، دستاورد بزرگی در مبارزه علیه ایدز محسوب می‌شود و دانشمندان امیدوارند این رویکرد در صورت ارائه زودهنگام بتواند به درمان منجر شود.

این روش پس از این که یک مورد مشابه منجر به درمان نوزاد مبتلایی در می‌سی‌سی‌پی شد، توسط پزشکان مورد استفاده قرار گرفت.

هنوز معلوم نشده که این کودکان چند ساله هستند اما اطلاعات بیشتر قرار است زمانی که ۱۴۰۰ هیات از نزدیک به ۲۰۰ کشور جهان در اواخر ماه ژوئیه (۲۰ تا ۲۵) در ملبورن برای به اشتراک گذاری پژوهشها و جدیدترین پیشرفتهای علمی در این حوزه گرد هم می‌آیند، ارائه شود.

به گفته پرفسور شارون لوین، از روسای نشست ایدز ۲۰۱۴، علیرغم اینکه برخی از مردم این نتایج را درمان می‌نامند، اما هنوز نمی‌توان بطور رسمی این نام را بر روی آن گذاشت.

لوین افزود: در حال حاضر پزشکان نمی‌دانند که آیا این کودکان درمان شده‌اند یا خیر. تنها راه مشاهده این است که داروهای ضد اچ‌آی‌وی کمتر گذاشته شود تا امکان عود بیماری سنجیده شود.

چهار کودک کانادایی پس از ابتلا به ویروس از طریق مادر، تحت درمان با دوزهای بسیار بالای سه داروی ضد رترو ویروسی مختلف قرار گرفتند.

پیش از این یک کودک مبتلا به اچ‌آی‌وی دیگر که در سال ۲۰۱۰ در می‌سی‌سی‌پی به دنیا آمده بود، پس از دریافت درمان زودهنگام برای اولین بار، از ویروس پاک شده و در سال ۲۰۱۳ اعلام شد که کاملا سالم است.

مادر این کودک طی زایمان متوجه ابتلای خود به ویروس اچ‌آی‌وی شد از این رو نتوانسته بود اقدامات پیشگیرانه را برای جلوگیری از ابتلای کودکش به این ویروس انجام دهد.

به گفته دانشگاه می‌سی‌سی‌پی، دکتر هانا گی، دانشیار طب اطفال و متخصص اچ‌آی‌وی،‌ سه داروی ضدرترو ویروس را برای این نوزاد تجویز کرده و این درمان را ۳۰ ساعت پس از تولد با وجود تائید نشدن ابتلای کودک به این بیماری آغاز کرد.

۲۹ روز بعد دیگر ویروسی در سیستم بدن نوزاد وجود نداشت و سپس این کودک برای ۱۸ ماه از مصرف دارو اجتناب کرد. پس از این مدت و با مراجعه مجدد مادر کودک، محققان دریافتند که بدن کودک عاری از ویروس اچ‌آی‌وی است.

اما چهار کودک کانادایی هنوز درمان خود را قطع نکرده و پزشکان نمی‌توانند تعیین کنند که آیا ویروس در زمان قطع دارو بازمی‌گردد یا خیر.

همچنین در سال ۲۰۰۹ یک مرد آمریکایی موسوم به تیموتی ری راون از یک اهداکننده مقاوم در برابر اچ‌آی‌وی نمونه مغز استخوان دریافت کرد که بعدها توسط بیمارستان برلین سالم و بدون ویروس اعلام شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.