یکشنبه، ۲۲ مرداد ۹۶ - ۰۹:۱۷
باتری انعطاف‌ پذیر با قابلیت چاپ بر روی پارچه

ساخت باتری انعطاف‌ پذیر با قابلیت چاپ بر روی پارچه چاپ در حالی توسط محققان دانشگاه منچستر ارائه شده است که آن ها…

ساخت باتری انعطاف‌ پذیر با قابلیت چاپ بر روی پارچه چاپ در حالی توسط محققان دانشگاه منچستر ارائه شده است که آن ها فناوری ارائه داده‌اند که یکی از بزرگ‌ ترین مشکلات مربوط به ابزارهای پوشیدنی یعنی چگونگی برق‌ رسانی به آن‌ ها را حل می‌کند. در ادامه با میهن پست همراه شوید.

ساخت باتری انعطاف‌ پذیر اگر چه برای اولین بار صورت نگرفته است اما محققان این پروژه در تلاش برای حذف نیاز به استفاده از بسته‌ های باتری که شکل و اندازه ابزارهای پوشیدنی را محدود می‌کند، دانشمندان دانشگاه منچستر سامانه‌های باتری‌مانند انعطاف‌پذیری ساخته‌اند که می‌توان آن‌ها را مستقیما روی الیاف پارچه چاپ کرد.

در این میان دستاورد ساخت باتری انعطاف‌ پذیر با قابلیت چاپ بر روی پارچه چاپ ، فرصت‌های جدیدی برای تولید الیاف الکترونیکی هوشمند مقرون به صرفه و دوستدار محیط زیست ارائه می‌دهد که قادر خواهند بود انرژی را ذخیره کرده و همزمان بر فعالیت انسانی و شرایط روحی وی نظارت کنند.

باتری انعطاف‌ پذیر با قابلیت چاپ بر روی پارچه

با این حال سیستم‌ هایی موسوم به ابرخازن‌ها سبک‌ هستند و امکان شارژ سریع را فراهم می‌کنند و تولید ابرخازن گرافن محور و انعطاف‌پذیر جدید بدین معناست که می‌توان آن را بر روی پارچه چاپ کرد. این الکترودهای چاپ شده به دلیل تعامل قوی بین جوهر و الیاف، ثبات مکانیکی بسیار مطلوبی از خود نشان داده‌اند.

فناوری ساخت باتری انعطاف‌ پذیر با قابلیت چاپ بر روی پارچه چاپ گامی مهم به سمت تولید الیاف الکترونیکی پوشیدنی ارائه می‌دهد و با توسعه بیشتر ابرخازن‌های ابداعی، می‌توان پتانسیل ابزارهای پوشیدنی را تا حد زیادی افزایش داد.

دستاورد دانشگاه منچستر کابردهای مهمی در تولید لباس‌های ورزشی نظارت کننده بر عملکرد ورزشکار، ساخت ابزارهای نظارت‌کننده بر سلامتی و قابل تعبیه در لباس و تولید گروه جدیدی از ابزارهای ارتباطی سیار خواهد داشت و البته ابرخازن انعطاف‌ پذیر جدید ، قابل شستشو بوده و این امر استفاده از آن را در تولید لباس‌های هوشمند ممکن می‌کند.

 

[highlight]منبع[/highlight]   ezonetoday

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *