چهارشنبه، ۱۷ اردیبهشت ۹۹ - ۰۴:۵۰
بادگیر چپقی سیرجان

این بار در بخش گردشگری میهن پست سفری داریم به بادگیر چپقی سیرجان که به عنوان متفاوت ترین بادگیر جهان شناخته می شود….

این بار در بخش گردشگری میهن پست سفری داریم به بادگیر چپقی سیرجان که به عنوان متفاوت ترین بادگیر جهان شناخته می شود. در ادامه با ما همراه شوید.

بادگیر از مظاهر و نشانه های تمدن ایران است. بادگیر چپقی سیرجان در کرمان تنها بادگیر متفاوت نسبت به دیگر بادگیرهای جهان از نظر معماری می‌باشد که برای خانه سید علی اصغر رضوی طراحی و اجرا شده است. در ادامه همراه ما باشید تا این بادگیر را بیشتر بشناسیم و دلیل معماری عجیب آن را متوجه شویم.

بادگیر چپقی سیرجان در استان کرمان قرار دارد، سید محمد شجاعی آن را در زمان پهلوی اول با الهام از هواکش‌های کشتی بنا نهاد. وی در راه بازگشت از سفری که با کشتی طی می‌کرد، متوجه خنک بودن استراحتگاه کشتی می‌شود که علت آن را در معماری خاص دودکش‌های کشتی می‌یابد. او با تلفیق از این ایده به فکر ساختن بادگیری به شکل دودکش‌های کشتی در شهر خود افتاد که جهت خنک نگه داشتن داروهای منزل طبیبی مورد استفاده قرار گرفت.

بادگیر با شبکه های هندسی منظم آن که در زیرش قرار دارد، بر روی فضاهای مستطیل شکل شمالی – شرقی قرار گرفته که هوای اطراف را با عبور از کانال های تهویه به درون فضاهایی که در واقع تابستان نشین خانه هستند، هدایت می‌کند. هم اکنون این بادگیر به عنوان نماد شهرستان سیرجان معروف است.

باهم در میهن پست تصاویری از بادگیر چپقی سیرجان را تماشا خواهیم کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *