دوشنبه، ۲۲ اردیبهشت ۹۹ - ۱۰:۱۴
بارش شهابی اتا دلوی 2020

بارش شهابی اتا دلوی 2020 یکی از جذاب ترین پدیده های نجومی است که نباید تماشا آن را از دست دهیم. در ادامه…

بارش شهابی اتا دلوی 2020 یکی از جذاب ترین پدیده های نجومی است که نباید تماشا آن را از دست دهیم. در ادامه این مطلب از میهن پست جزئیات بیشتری از این بارش شهابی ارائه می کنیم.

زمین در مسیر گردش خود به دور خورشید در برابر سیلی از بقایای اجرام کیهانی قرار می گیرد. بارش های شهابی ای که در نتیجه ی این شرایط به وجود می آیند می توانند شب های تیره و تار زمین را روشن سازند و اگر خوش شانس باشیم شاید بتوانیم برای لحظه ای شاهد این پدیده ی زیبای نجومی باشیم. بارش شهابی اتا دلوی 2020

خوشبختانه شانس دوباره به اهالی زمین رو کرده و آسمان سیاره ی ما این روزها میزبان بارش شهابی ای به نام اتای دلوی ( s) است. این بارش شهابی که از ۱۹ آوریل (۳۱ فروردین) آغاز شده و تا ۲۸ ماه مه (۸ خرداد) ادامه دارد، هفته ی گذشته در روزهای دوشنبه و سه شنبه، چهارم و پنجم مه به اوج خود رسید.

اتا دلوی یکی از دو بارش شهابی دنباله دار هالی (Halley’s comet) است. بارش شهابی دیگر این دنباله دار، جباری (Orionids) است که در ماه اکتبر (اواسط مهر تا اواسط آبان) به اوج خود خواهد رسید. ذرات بارش شهابی اتا دلوی با سرعتی حدود ۲۳۸،۱۸۲ کیلومتر بر ساعت از آسمان عبور می کنند، به همین دلیل اتا دلوی یکی از سریع ترین بارش های شهابی محسوب می شود. این بارش شهابی از نیمکره ی جنوبی زمین بهتر قابل مشاهده است. مردم نیمکره ی جنوبی سیاره ی زمین در زمانی که بارش های شهابی به اوج خود می رسند معمولاً می توانند در هر ساعت شاهد ۲۰ تا ۳۰ بارش شهابی باشند. این میزان در نیمکره ی جنوبی تقریباً نصف است.

بارش شهابی اتا دلوی 2020

بهترین راه برای تماشای یک بارش شهابی رفتن به مکانی است که آسمان شب آن کاملاً صاف باشد. این بدان معنی است که شما باید به جایی بروید که آسمان آن کاملاً تاریک و به دور از نورهای شهری باشد. برای هر چه بیشتر کردن شانس تماشای این پدیده ی نجومی، به دنبال جایی بگردید که چشم اندازی وسیع، بدون هیچ مانعی داشته باشد که دید را مختل نسازد.

بارش های شهابی معمولاً بیشتر بعد از نیمه شب و قبل از سحر قابل مشاهده هستند.

برای تماشای آن ها بهتر است از چشم غیر مسلح استفاده کنید چون تلسکوپ ها و دوربین های دوچشمی دید را محدود می کنند. ممکن است لازم باشد نزدیک به نیم ساعت را در تاریکی بگذرانید تا چشم تان به نور کم محیط عادت کند. به خاطر داشته باشید که نور ماه و وضعیت جوی می تواند منظره ی بارش شهابی را مبهم سازد.

[highlight]منبع: nytimes[/highlight]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.