یکشنبه، ۱۷ دی ۹۶ - ۰۱:۲۴
باروری ابر

در طول خشکسالی آب کم است، اما آیا باروری ابر برای بارندگی در مناطقی مشخص ، آب مورد نیاز آن منطقه را فراهم خواهد…

در طول خشکسالی آب کم است، اما آیا باروری ابر برای بارندگی در مناطقی مشخص ، آب مورد نیاز آن منطقه را فراهم خواهد کرد؟ باروری ابر به عنوان متداول‌ ترین و بهترین روش برای تعدیل آب و هوا، افزودن مواد به داخل یک ابر با هدف تقویت تشکیل و رشد شناخته می‌شود. که البته آزمایش های انجام گرفته در زمینه باروری ابر نشان می‌دهد که ممکن است بتوان به صورت مصنوعی بارندگی ایجاد کرد. در ادامه با میهن پست همراه شوید.

اگر چه فرایند باروری ابر شرایط خاص خود را می طلبد اما باید دانست که بارش زمانی رخ می‌دهد که قطره‌ های فوق العاده سرد آب ، آن هایی که هنوز مایع هستند اما در دمای کمتر از نقطه انجماد معمول صفر درجه سانتیگراد هستند، بلور(کریستال) یخ را تشکیل می‌دهند و البته در این هنگام قطرات آب برای معلق ماندن در هوا بسیار سنگین شده‌اند، سپس سقوط می‌کنند و اغلب در راه خود ذوب شده و به شکل باران به زمین می‌ریزند.

باروری ابر

بلورهای یخ در ابرهای سرد (بیشتر حجم ابر در دمای زیر صفر درجه سلسیوس است) و رشد قطره‌های درون ابرهای گرم (بیشتر حجم ابر دارای دمای بالای صفر درجه سلسیوس است) و در نتیجه افزایش بارش برف یا باران می‌باشد.

به عبارت دیگر باروری ابر روشی جدید برای تاثیرگذاری بر روی ابرهای طبیعی است که در آن با استفاده از مواد شیمیایی، آب بیشتری از ابر به شکل باران یا برف گرفته می‌شود.

باروری ابر

بیشترین عواملی که در باروری ابر برای تولید باران سرد و طرح‌ های باروری ابرها برای تقویت بارش برف به کار می‌روند یدیده نقره و یخ خشک دی‌اکسید کربن منجمد هستند.

البته عواملی دیگر مانند گازهای مایع، به عنوان مثال نیتروژن مایع نیز می‌توانند برای بارور کردن ابرها در این دسته مورد استفاده قرار گیرند.

حتی در مناطق خشک، هوا معمولا دارای مقداری آب است. می‌توان از این مورد استفاده کرد و کریستال یخ را توسط بارور کردن جو با مواد شیمیایی نظیر یدید(آنیون عنصر ید) نقره یا یخ خشک، تشکیل داد.

آنها برای افزایش میزان بارندگی، هسته را تحریک می‌کنند که مقدار آب درون هوا در اطراف ذرات تحریک شده کریستال شود و به شکل یخ درآید.

بارور کردن می‌تواند توسط هواپیما یا به سادگی با اسپری کردن از زمین انجام شود. اما آیا در از بین بردن خشکسالی یا افزایش مداوم بارندگی موثر است؟

سخت است که راجع به این موضوع با قطعیت نظر بدهیم. از آنجایی که اغلب این موارد مربوط به آب و هوا و شرایط اقلیمی است، انجام یک آزمایش کنترل شده غیرممکن است. بنابراین، در مناطقی که بارش افزایش پیدا کرده است، نمی‌توانیم بدانیم که اگر ابرها بارور نشده بودند هم باران می‌آمد یا خیر.

در این میان سایت ساینتیفیک امریکن می‌نویسد، باروری ابر و دیگر طرح‌های تعدیل آب و هوا در طول سال‌های اخیر مورد بحث بوده است. اما آنها چگونه کار می‌کنند؟ و آیا واقعا می‌توان ادعا کرد که باروری ابر باعث ایجاد یک طوفان می‌شود که راجع به این موضوع از آرلن هوگینز، متخصص باروری ابر و پژوهشگر در زمینه علوم جوی در موسسه تحقیقات کویر در رنوی نوادا پرسیده شد که بنابر گفته‌های او ابرها ، چه در فصل تابستان و چه در زمستان، در بارش خیلی موثر نیستند و در واقع بخشی از یک طوفان است که در بارش ابرها موثر است.

در زمستان، مشکل این است که کریستال یخ به اندازه کافی وجود ندارد. اگر قطرات در فرم مایع بارش کنند، به طور کلی تبخیر می‌شوند. ایده این است که ذرات یخ ساز را اضافه کنید.

یکی از چیزهایی که در ابتدا کشف شد این بود که ساختار یدید نقره بسیار شبیه یخ است. ساختار شبکه در سطح مولکولی بسیار بسیار نزدیک یخ است و البته فراموش نشود که اکتشافات اولیه بارور کردن ابرها در دهه 1940 با موادی مانند یدید نقره صورت گرفت.

آقای هوگینز در مورد تجربیات خود از بارور کردن ابرها این چنین گفت؛ تجربیات اولیه من استفاده از باروری ابر در کاهش بارش تگرگ بود. این کار در شمال شرق کلرادو انجام شد.

این کار به یک پروژه تحقیقاتی تبدیل شد که تگرگ و رعد و برق چگونه کار می‌کنند. شواهد بسیار اندکی وجود داشت که بارور کردن ابر باعث کاهش تگرگ شد، اما بعدها در افزایش بارش برف در سیرا نواداس و کوه‌های یوتا به موفقیت دست یافتیم.

ما در بعضی موارد قادر به نظارت بر زنجیره‌ای از حوادث با هواپیما بودیم. در حال حاضر ما در حال مطالعه برف واقعی برای غلظت ردیابی مواد بارور کننده به منظور بررسی تاثیر این پروسه هستیم.

روش باروری ابرها

اکتشافات اولیه بارور کردن ابرها در دهه 1940 با موادی مانند یدید نقره صورت گرفت.

وی در مورد آینده باروری ابرها گفت: بستگی به جایی که هستید و استدلال پشت آن دارد. اگر شما در حال تلاش برای افزایش بارندگی و یا بارش برف برای تامین آب هستید، اضافه کردن 10 درصد نیز می‌تواند بسیار مفید باشد.

به عقیده “هوگینز” چین اگر دچار خشکسالی است، نمی‌تواند با این روش به موفقیت چندانی برسد، چرا که با کمبود ابر مواجه است.

بهترین زمان باروری ابرها زمانی است که شاخص‌های بارش نرمال یا بالاتر از نرمال باشند. بنابراین می‌توانید آب اضافی را در یک مخزن برای زمانی که در خشکسالی هستید، ذخیره کنید. اما مطمئنا شما را از خشکسالی خارج نخواهد کرد.

در آخر نیز در پاسخ به اینکه آیا باروری ابرها روشی غیرطبیعی است، گفت: این نگرانی‌ها عمدتا از مکان‌هایی است که هرگز پیش از این باروری ابر را اجرا نکرده‌اند.

مشکل غیرطبیعی نامیدن آن این است که انسان از زمانی که برای اولین بار به این سیاره پا گذاشته یا حداقل از زمان شروع سوزاندن سوخت‌های فسیلی، اقلیم را در مقیاس بسیار بزرگتر از پروژه‌های باروری ابر دستخوش تغییر کرده است و در این میان نیز بارور کردن ابرها با موفقیت در کشورهای استرالیا، فرانسه، اسپانیا و ایالات متحده آمریکا انجام شده است.

در امارات متحده عربی، این تکنیک با ایجاد 52 توفان در صحرای ابوظبی انجام شد، در حالی که چین از این تکنولوژی به طور معکوس استفاده کرد تا بازی‌های المپیک پکن در سال 2008 تحت تاثیر شرایط بارانی قرار نگیرد و البته باید گفت که تحقیقات اخیر نشان می‌دهد که این کار به حدی که قبلا تصور می‌شد، موثر نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.