چهارشنبه، ۰۸ دی ۹۵ - ۰۱:۰۸
باریک‌ ترین سیم جهان

باریک‌ ترین سیم جهان در دانشگاه استنفورد در حالی تولید شده است که این سیم با کوچکترین بخش‌های الماس که به عنوان الماسواره شناخته…

باریک‌ ترین سیم جهان در دانشگاه استنفورد در حالی تولید شده است که این سیم با کوچکترین بخش‌های الماس که به عنوان الماسواره شناخته می شود ، ساخته شده است . این سیم می تواند جریان برق با عرض تنها  سه اتم را نیز منتقل کند . برای مشاهده توضیحات بیشتر با میهن پست همراه شوید .

دانشمندان دانشگاه استنفورد طی یک پروژه علمی که ممکن است دنیای آِنده را متحول کند اقدام به ساخت باریک‌ ترین سیم جهان کرده اند . این دانشمندان معتقداند که سیم تولید شده با روش جدید می تواند در لباس های آینده که احتمالا برق تولید خواهد کرد ، ساخت مواد ابررسانا که اتلاف انرژی بسیاری پایینی دارند و دستگاه‌های اپتوالکترونیک کاربرد زیادی داشته باشد .

اما جالب است بدانید که باریک‌ ترین سیم جهان با استفاده از الماسواره تولید شده است . الماسواره‌ها برای اولین بار در نفت چکسلواکی شناسائی و از آن جدا شدند ، ماده ای که در ۱۹۳۳ کشف شد آدامنتانر، معادل یونانی الماسر، نامیده شد.

بنابراین ساختار ملکولی محکم ، پایدار و گران قیمت الماس با افزایش هیدروژن به آن در مقیاس کوچک خواص ویژه ای از خود نشان داد و بعدها با ظهور فناوری نانو گونه هیدروکربنی الماس واره‌ها به عنوان ملکول های بنیادی شهرت ویژه یافت. بعد از آن این ماده در چاههای نفت خلیج مکزیک و سپس خلیج فارس و مخزن گازی خانگیران در استان خراسان در ایران یافت شد. شرکت‌های نفتی بزرگی چون شورون تگزاکو از سال ۲۰۰۵ موفق به سنتز این ماده به صورت مصنوعی شدند.

بنابراین و به دلیل ارزش اقتصادی و کاربردهای بالقوه فراوان این ماده به عنوان آجر ساختاری در تولید بسیاری از مواد شیمیایی و دارویی و استفاده از خواص فیزیکی ویژه آن در کاربری‌های نوری و الکترونیکی در پنج سال اخیر تلاش زیادی در پژوهش‌های مرتب با نفت و منابع هیدروکربوری در دنیا پیرامون چگونگی استحصال و تخلیص این مواد صورت گرفته است.

دانشمندان برای ساخت باریک‌ ترین سیم جهان ملوکول های بسیار کوچک را جداسازی کرده و یک اتم سولفور به هر کدام پیوند دادند ، الماسواره  ها نیز به سولفور متصل شده و در نهایت یون‌ های مس چسبیده و اجزای نانوسیم را ایجاد کردند . نیروی متصل کننده اجزا در این سیم نانو در حقیقت همان نیروی واندروالسی است .

[highlight]منبع : newatlas[/highlight]

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.