جمعه، ۱۶ خرداد ۹۳ - ۰۵:۱۶

با گذشت هفته ها از آغاز سال جدید، هنوز قیمت خودرو جزو کالاهایی است که تا کنون برای قیمت گذاری تصمیم گیری خاصی…

استفاده نمایندگان از رانت دولتی برای جمع کردن رأیبا گذشت هفته ها از آغاز سال جدید، هنوز قیمت خودرو جزو کالاهایی است که تا کنون برای قیمت گذاری تصمیم گیری خاصی نشده است. این عامل باعث سردرگمی بازار خودرو شده و افزون بر ایجاد رکود در این بخش، باعث بالا رفتن بهای خودرو در بازارهای مصرف نیز شده است.

با گزارش «تابناک»، عوامل گوناگونی در این رفتار شورای رقابت و خودروسازی ها دخیل است؛ از یک سو، کاهش تولید خودرو عرضه این محصول را در بازار کاهش داده و باعث ایجاد نوعی بازار سیاه کرده است و از طرف دیگر به دلیل بالا بودن قیمت خودرو، قشرهای متوسط قادر به خرید این خودروها نیستند.

از سوی دیگر، خودروسازها نیز قیمت تمام شده خودرو را بیشتر از قیمتی که به بازار باید عرضه شود، می دانند و بر این باورند که شورای رقابت باید قیمت خودرو را افزایش دهد تا خودروسازها بتوانند از عهده هزینه های خود برآیند.

واقعیت این است که در سال های گذشته برای تقویت صنعت خودرو کشور، کار خاصی نشده و همه کارهای صورت گرفته، به گونه ای بوده که فقط هزینه ها را بالا برده؛ برای نمونه، خودروسازها برای فروش محصولات خود در خارج از کشور با دریافت وام های بانکی با سود بالا، قصد حضور در کشورهای منطقه را داشتند؛ اما نه تنها نتوانستند توفیقی به دست بیاورند، بلکه این بلندپروازی باعث تحمیل هزینه زیاد برای مصرف کننده های داخلی شد، زیرا خودروسازها برای تأمین اقساط بانکی باید بهای خودروها را افزایش دهند، این گونه رفتارها باعث بالا رفتن قیمت تمام شده خودرو شد و مجموعه این فشارها یکجا بر عهده مصرف کننده داخلی افتاد.

سید محمد بیاتیان درباره این موضوع و رفتاری که خودروسازی ها دارند، می گوید: حضور خودروسازان در بازار خودرو، منطقه  نمایشی است و اگر خودروسازی ها می توانستند حضور واقعی داشته باشند، قطعا از این بازارها سود می بردند.

عضو هیأت رئیسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس با تأکید بر اینکه کاهش قیمت خودرو منتفی است، گفت: اگر دولت و خودروسازان تعیین بهای خودرو را به بازار بسپارند، مطمئنا شاهد کاهش بهای خودرو خواهیم بود.

وی درباره احتمال کاهش بهای خودرو از سوی شورای رقابت ‌گفت: با توجه به سخنان مسئولین دولتی و خودروسازان بعید می دانم شاهد کاهش قیمت خودرو باشیم و موضوع کاهش قیمت منتفی است.

نماینده مردم بیجار و گروس در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه سازو کار نادرستی برای تعیین بهای خودرو وجود دارد، گفت: متأسفانه قیمت خودرو، دستوری و فرمایشی تعیین می شود و مؤلفه های تعیین قیمت در بازار در نظر گرفته نمی شود.

وی با اشاره به اینکه سازوکار قیمت گذاری خودرو همیشه به این صورت بوده که با آغاز سال جدید و در مقاطع زمانی خاص قیمت گذاری ها با رویکرد افزایش انجام می شود، ‌افزود: اگر دولت و خودروسازان تعیین قیمت خودرو را به بازار بسپارند، مطمئنا شاهد کاهش بهای خودرو خواهیم بود.

بیاتیان با بیان اینکه کاهش قیمت خودرو در گرو افزایش تیراژ و رقابت با خودروهای خارجی است، ‌‌افزود‌: هنگامی که تولید خودرو پایین است و تولیدی نداریم و تقاضا برای خودرو بالاست، ‌قیمت افزایش می یابد و بازار سیاه خودرو شکل خواهد گرفت و تنها عده‌ای سود خواهند برد و مصرف کننده و تولید کننده متضرر می شود.

نماینده مردم بیجار و گروس در مجلس با تأکید بر اینکه رقابت زمانی شکل خواهد گرفت که تعرفه واردات خودرو پایین آمده باشد و واردات خودرو تسهیل شود، افزود:‌ خودروسازان حرکت منطقی کیفی سازی خودرو را آغاز کرده اند؛ اما تا نقطه دلخواه فاصله زیاد است؛ هرچند دولت هم باید موانع را از پیش روی تولیدکنندگان بردارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.