یکشنبه، ۲۱ اردیبهشت ۹۳ - ۰۸:۳۶

به گزارش خبرنگار مهر، سورنا ستاری شنبه شب در مراسم اختتامیه دهمین دوره جشنواره ملی فن‌آفرینی شیخ بهایی در هتل عباسی اصفهان اظهار…

به گزارش خبرنگار مهر، سورنا ستاری شنبه شب در مراسم اختتامیه دهمین دوره جشنواره ملی فن‌آفرینی شیخ بهایی در هتل عباسی اصفهان اظهار داشت: برای توسعه بخش فناوری ایران در زمان کوتاه مدت با دو مشکل اساسی روبرو هستیم که مشکل نخست فرهنگی است.

وی با اشاره به اینکه اکنون شاهد ورود مفاهیم جدیدی مانند فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان در اقتصاد نفتی هستیم، افزود: اکنون دنیا جواب انشای سال های کودکی خود را درباره این که “علم بهتر است یا ثروت” دریافت کرده و به خوبی می داند که برخلاف دیدگاه قبلی پژوهش منبعی درآمدزا است.

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به ضرورت تبدیل اقتصاد نفتی به اقتصاد مبتنی بر دانش گفت: بر این مبنا نیازمند اصلاح برخی دیدگاه های فرهنگی هستیم چرا که به طور مثال قانون به اساتید دانشگاه اجازه داده است که شرکت دانش بنیان تأسیس کنند اما این مسئله هنوز برای مسئولان دانشگاه ها جا نیفتاده است.

وی با اشاره به اینکه اساتید دانشگاه مرتبط با صنعت برای این امر بر بقیه ارجح هستند اما همچنان به این قشر از افراد ظلم می شود، گفت: مطابق قانون پارک های علم و فناوری و مراکز رشد دارای معافیت مالی و گمرکی هستند که این مسئله برای شرکت های دانش بنیان از سال جاری اعمال می شود.

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به اینکه بازاریابی برای شرکت های دانش بنیان مهم ترین دغدغه ماست، بیان داشت: موافق ممنوعیت واردات به کشورمان نیستیم چراکه اگر شرکت های ما در رقابت با دیگر شرکت های خارجی باید یاد بگیرند که به جای باختن در زمین خودی به گونه ای عمل کنند که کل بازار کشور را در اختیار داشته باشیم چراکه در این صورت صادرات ما نیز رشد می کند.

وی ادامه داد: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری آمادگی دارد که به دانشگاه ها برای توسعه دانش و فناوری در راستای رفع مشکلات استان مانند آلودگی هوا، مشکل آب و غیره کمک کند.

فرجی دانا اضافه کرد: از بنیاد ملی نخبگان نیز این انتظار را داریم افراد نخبه در این گونه جشنواره ها را شناسایی کرده و به آنها در راستای تجاری سازی اختراعاتشان کمک کنند.

وی در ادامه با اشاره به اینکه جشنواره ملی فن آفرینی شیخ بهایی یکی از با سابقه ترین جشنواره های کشور است، تاکید کرد: شالوده حرکت شرکت های دانش بنیان بر این مسئله استوار است که زمانی که فردی تصمیم گرفت که دیگر کارمند دولتی نباشد و کارآفرینی کند با وام های کم بهره و طولانی مدت و معافیت های مالی به وی کمک کند چراکه دیگر کمک مستقیم دولت به وی موثر نیست.

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری با تقدیر از شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان بیان داشت: امیدواریم این شهرک گستره فعالیت های خود را در محدوده شهرک متمرکز نکند و به کل استان گسترش دهد تا با اراده جمعی در این راستا نهادینه اقتصاد دانش بنیان در کشور عمل کنیم.
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.