جمعه، ۰۷ فروردین ۹۴ - ۱۲:۲۱

به گزارش ميهن پست – ارزش معاملات آنلاین درسال ۹۲ ۳۰ هزار میلیارد تومان بود که در سال ۹۳ با کاهش ۳۳ درصدی…

به گزارش ميهن پست – ارزش معاملات آنلاین درسال ۹۲ ۳۰ هزار میلیارد تومان بود که در سال ۹۳ با کاهش ۳۳ درصدی مواجه شد و به ۲۰ هزار میلیارد تومان رسیده است. علاوه بر این نسبت قیمت به درآمد بازار دو واحد کاهش یافته و از ۷.۱ مرتبه در ابتدای سال به ۵ مرتبه در اسفند ماه رسید که این کاهش به دلیل افت قیمت‌ها و افزایش سودآوری شرکت‌ها نسبت به سال گذشته بوده است. همچنین نسبت ارزش بازار به ارزش دفتری که یکی از پتانسیل‌های رشد بازار است از ۵ مرتبه در ابتدای سال به ۳.۱ مرتبه رسیده است.

بازار سرمایه در حالی سال ۹۳ را با روندی منفی پشت سرگذاشت که فعالان این بازار امیدوارند سال ۹۴ سالی پر رونق و سودده باشد.

سال ۹۳ سال پرفراز و نشیبی برای بازار سرمایه کشورمان بود. بورس کشورمان سال گذشته را با روندی منفی پشت سرگذاشت و با کاهش شاخص و ارزش بازار مواجه شد و نگرانی هایی را برای اهالی بازار سرمایه بوجود آورد.

کاهش نرخ سود بانکی، بسته و بازگشایی نماد پالایشگاه ها در بورس، تغییرات مدیریتی و غیره همگی بر بازار سرمایه کشورمان تاثیرگذار بود و همواره این بازار را با تلاطم مواجه کرد. به طوریکه شاخص کل بورس در اولوین روزهای سال ۹۳ با روندی نزولی آغاز به کار کرد و این روند تا آخرین روزهای سال جاری هم ادامه داشت.

ارزش بازار سرمایه کشورمان در سال ۹۳ از ۳۸۶ هزار میلیارد تومان در ابتدای سال به ۲۹۰ هزار میلیارد تومان در اسفند ماه رسید و با کاهش ۲۵ درصدی مواجه شد. اما ارزش اسمی بازار از ۷۲ هزار میلیارد تومان در ابتدای سال به ۹۳ هزار میلیارد تومان افزایش یافت و با صعود ۲۱ هزار میلیارد تومانی معادل ۳۰ درصد مواجه شد.

تعداد دفعات معاملات از ۱۷ میلیون دفعه در سال ۹۲ به ۱۳ میلیون دفعه در سال ۹۳ رسید. شاخص بورس هم از ۸۹ هزار و ۱۵ واحد در ابتدای سال به ۶۵ هزار واحد در انتهای سال گذشته رسیده که معادل ۱۸ درصد کاهش یافته است.

ارزش معاملات آنلاین درسال ۹۲ ۳۰ هزار میلیارد تومان بود که در سال ۹۳ با کاهش ۳۳ درصدی مواجه شد و به ۲۰ هزار میلیارد تومان رسیده است. علاوه بر این نسبت قیمت به درآمد بازار دو واحد کاهش یافته و از ۷.۱ مرتبه در ابتدای سال به ۵ مرتبه در اسفند ماه رسید که این کاهش به دلیل افت قیمت‌ها و افزایش سودآوری شرکت‌ها نسبت به سال گذشته بوده است. همچنین نسبت ارزش بازار به ارزش دفتری که یکی از پتانسیل‌های رشد بازار است از ۵ مرتبه در ابتدای سال به ۳.۱ مرتبه رسیده است.

حال با ورود به سال ۹۴ این سئوال از سوی فعالان و اهالی بازار سرمایه مطرح است که آیا باز هم افت ها در سال جاری ادامه خواهد داشت یا اینکه سال ۹۴ سال مثبتی برای سرمایه گذاران بورسی خواهد بود.

دولتمردان امسال برای نجات بورس از وضعیت نزولی، جلساتی را تشکیل دادند و راهکارهایی را ارائه کردند، اما هیچ یک از آنها منجر به بهبود وضعیت بورس نشد. در یکسال گذشته فضای روانی و نگرانی در بازار سرمایه به دلیل افت آن وجود داشت که با تشدید کاهش قیمت نفت، تغییرات نرخ سنگ آهن و نرخ بهره این وضعیت تشدید شد.

موضوع پالایشی‌های حاضر در بورس و بسته بودن نماد آنها به منظور کیفی سازی، مسئله دیگری بود که البته تدابیر جدیدی برای آن اعلام شد و در آخرین روزهای سال ۹۳ با بازگشایی نمادهای پالایشگاهی بازار سرمایه با افت شدیدی مواجه شد.

به هر حال بورسی‌ها به دنبال ایجاد ابزارسازی‌ها و نهادسازی‌های جدیدی هستند تا بتوانند بازار سرمایه را دوباره متعادل کنند، بازار سرمایه ای که وضعیت وخیم آن، باعث شد که مجلسیان کارت زردی به وزیر اقتصاد در سال ۹۳ بدهند.

مدیران بورسی اذعان می‌کنند که به دنبال رفع فضای یأس‌آلود حاکم بر بورس هستند و تمام دستگاه‌ها و حتی دولت از معاون اول گرفته تا وزاء و سایر مسئولان و حتی بانکی‌ها به دنبال بهبود این شرایط می گردند. حال با ورود به سال ۹۴ باید منتظر ماند ودید که واکنش بازار چه خواهد بود؟

منبع: مهر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *