یکشنبه، ۱۵ تیر ۹۳ - ۰۹:۳۰

بازار مسکن هنوز هم گرفتار رکود است ولی برخی تحلیل ها نشان می دهد وضعیت بازار طی روزهای آینده روند بهتری پیدا می…

بازار مسکن هنوز هم گرفتار رکود است ولی برخی تحلیل ها نشان می دهد وضعیت بازار طی روزهای آینده روند بهتری پیدا می کند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران، بررسي ها نشان مي دهد 31 درصد جمعيت ايران به زيرخط فقر سقوط کرده اند. شکاف قيمت خريد خانه در نقاط مختلف شهرهاي بزرگ مانند تهران نيز به 41 درصد رسيده است. براين اساس برخي تحليل گران بازار نقل مي کنند، پول کافي در اختيار مردم براي حضور در بازار مسکن وجود ندارد.

آمارها حکایت از این دارند که میزان معاملات مسکن و خرید و فروش خانه در خرداد امسال نسبت به اردیبهشت روند کاهشی داشته است. در خرداد ماه امسال 203 هزار معامله مسکن نسبت به اردیبهشت ماه که 270هزار معامله بوده صورت گرفته که نشان می دهد معاملات منعقد شده 11 درصد با کاهش روبه رو شده است. اما با این وجود حجم معاملات نسبت به خرداد ماه سال گذشته شش درصد افزایش داشته است.

براساس آمار ثبت شده در کمیسیون تخصصی املاک از 203 هزار معامله منعقد شده، حدود 120 هزار قرارداد در خرداد ماه، مربوط به خرید و فروش خانه بوده که نسبت به زمان مشابه سال قبل 6.6 درصد افزایش داشته است. اما حجم این معاملات نسبت به اردیبهشت ماه با کاهش 20 درصدی مواجه شده است. این در حالی است که سهم قرارداد اجاره خرداد ماه 72 هزار بوده است که نسبت به اردیبهشت 7 هزار مورد افزایش داشته است.

بنابراین از کل قرارداهای منعقد شده در خرداد امسال، 59 درصد متعلق به خرید و فروش خانه و 35 درصد مربوط به اجاره‌نامه‌ها بوده است. اما مقایسه تمام این اعداد نشان می دهد که بازار مسکن هر چه جلوتر می رود رکود هم پا به پایش پیش می رود.

اما مصطفی قلی خسروی، رئیس سابق اتحادیه مشاوران املاک بر این باور است که روند معاملات کاملا رو به بهبودی است و با توجه به اطلاعاتی که چند روز اخیر داشته است از جنوب تا شمال تهران همه چیز به خوبی پیش می رود.

قلی خسروی در خصوص روند معاملات تیر ماه جاری به خبر آنلاین گفت:« همیشه در فصولی از سال شایعاتی در بازار مسکن به وجود می آید. قبل از تابستان این شایعات بیشتر از گذشته اتفاق می افتد که باعث می شود عده ای از مردم و متقاضیان مسکن دست نگه دارند تا بسنجند که روند قیمت بازار مسکن به کجا کشیده خواهد شد.»

وی در مورد رکود این روزهای بازار مسکن گفت: «همین امروز صبح با مشاوران املاک در بیشتر نقاط تهران تماس گرفته ام، تقریبا همگی آن ها از شرایط موجود راضی هستند و روند بازار را مثبت ارزیابی می کنند.»

رئیس سابق اتحادیه مشاوران املاک در ادامه افزود: « اگر از نظر سیاسی مشکلی وجود نداشته باشد که خوشبختانه همه چیز حکایت از آرامش نسبی در سطح بین المللی دارد، مطمئن باشید بازار مسکن هم به سمت ثبات قیمت پیش خواهد رفت و شاهد کاهش یا افزایش قیمت ها نخواهیم بود.»

این کارشناس مسکن بازار مسکن، اوضاع معاملات در فصل تابستان را اینگونه پیش بینی کرد: «برنامه ها به خوبی در حال پیشروی است و تا نیمه تابستان و حتی پایان تابستان شاهد هیچ حرکت جهشی در قیمت ها نخواهیم بود. قیمت و حجم معاملات به آرامی در حال گام برداشتن به سمت تعادل هستند. اما به طور قطع اعلام می کنم که در قیمت ها افزایش و کاهشی در این فصل رخ نخواهد داد.»

وی افزود:« مسکن اجتماعی طرحی است که اگر آقای آخوندی آن را اجرایی کند ممکن است در کاهش قیمت ها تاثیر گذار باشد که لبته این موضوعات همه در حد اما و اگرهاست.»

با این حال آخرین بررسی ها نشان می دهد قیمت مسکن در ایران 21.49 برابر سطح درآمد سالانه یک خانوار است که از این نظر ایران در میان 120 کشور جهان رتبه 13 را به خود اختصاص داده است.

در میان ۱۲۰ کشور جهان، مردم آمریکا دارای بالاترین قدرت خرید مسکن شناخته شده اند. قیمت هر واحد مسکونی در این کشور تنها ۲.۴۱ برابر درآمد سالانه یک خانوار آمریکایی است. السالوادور نیز ضعیف ترین قدرت خرید مسکن را دارند. نسبت قیمت مسکن در این کشور به متوسط درآمد سالانه یک خانوار السالوادوری ۳۲.۳۲ برآورد شده است که بالاترین رقم در سطح جهان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.