شنبه، ۲۸ تیر ۹۳ - ۰۴:۲۹

حسین مهاجران روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا، افزود: متاسفانه میوه با کیفیت در دست دلالان است چرا که…

حسین مهاجران روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا، افزود: متاسفانه میوه با کیفیت در دست دلالان است چرا که از ساعت 22 فعالیت خود را در میدان میوه و تره بار آغاز می کنند و فروشندگان میدان نیز میوه مورد نیاز خود را از این دلالان خریداری و تامین می کنند.

وی اظهار داشت: بارفروشان بر این باورند که دلالان از همکارانشان هستند و می توانند روی هر کیلوگرم میوه 500 تومان سود ببرند، این درحالیست که این گروه سودهایی بیش از 1500 و 2000 تومان روی هر کیلوگرم میوه به جیب می زنند به طوری که در میدان اصلی توزیع میوه و تره بار احتمال دارد یک نوع میوه با چند قیمت متفاوت عرضه شود، به طور مثال یک نوع گیلاس از 6 تا 12 هزار تومان تومان عرضه می شود.

مهاجران معتقد است، اگر دلالان از صنف بارفروشان هستند، پس باید در صنف بارفروشان جای گرفته و بابت سودی که دریافت می کنند، مالیات بپردازند.

رئیس اتحادیه فروشندگان میدان میوه و تره بار تعداد فعلی بارفروشان فعال در این بخش را 800 نفر برشمرد و گفت: در حال حاضر تعداد دلالان چند برابر تعداد بارفروشان یعنی بیش از چهار هزار نفر هستند که نقش مهمی در افزایش قیمت میوه و تره بار دارند.

وی، وضعیت کنونی میدان میوه و تره بار را نابسامان دانست و افزود: وقتی صنف بارفروش به جای برخورد با دلالان، به آنها مجوز فعالیت در جلوی واحدهای خود را می دهند هر روز حضور دلالان و واسطه ها در این صنف پررنگ تر می شود.

وی اضافه کرد: در واقع دلالان در ازای سود بالایی که به جیب می زنند، مالیاتی هم به دولت نمی پردازند و تمام درآمدشان سود خالص است حال اگر این گروه به صنف بارفروشان بپیوندند، علاوه بر افزایش درآمد مالیاتی دولت نرخ میوه نیز برای مصرف کنندگان کاهش می یابد.

وی، یکی از راه های برون رفت از این مشکل را ساماندهی میدان میوه وتره بار و حذف دلالان عنوان کرد و اظهارداشت: بهتر است دلالان جذب صنف بارفروشان شوند؛ همانگونه که در سالهای 62، 63 و 66 دلالان مجوز فعالیت نداشتند مجبور شدند با خرید واحد، مشارکت و گرفتن کارگر جذب این صنف شوند و از این طریق بازار میوه و تره بار ساماندهی شد.

وی گفت: هم اکنون نظارت و برخورد با دلالان در میدان میوه و تره بار با سازمان تعزیرات حکومتی، سازمان نظارت و بازرسی، اتاق اصناف و اتحادیه فروشندگان میدان میوه وتره بار کشور است که امیدواریم با تشدید نظارت ها بتوانند وضعیت میدان میوه و تره بار کشور را ساماندهی کنند که امروز سازمان تعزیرات اقدامات مطلوبی را در این زمینه آغاز کرده است.

وی از دولت خواست برای متعادل سازی بازار میوه و جلوگیری از ضرر مصرف کنندگان برنامه حذف دلالان و ساماندهی میدان میوه و تره بار کشور را مدنظر قرار داده و تدابیر مناسبی را در این خصوص اتخاذ کنند.

اقتصام(4)9186**1558

انتهای پیام /*

ارتباط با سردبير:
newsroom@irna.ir

تماس بی واسطه با مسئولین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.