دوشنبه، ۰۲ تیر ۹۳ - ۰۳:۳۵

به گزارش روابط عمومی قوه قضاییه ،ˈمحمدرضا پاسبانˈافزود:بازبینی آیین دادرسی کیفری، قانون مجازات اسلامی و اصلاح آن از تحولات مثبت دستگاه قضایی در…

به گزارش روابط عمومی قوه قضاییه ،ˈمحمدرضا پاسبانˈافزود:بازبینی آیین دادرسی کیفری، قانون مجازات اسلامی و اصلاح آن از تحولات مثبت دستگاه قضایی در سالهای اخیر بوده ، ضمن اینکه ارتقای نظام اداری قوه قضاییه به شیوه های مدرن الکترونیک با وجود مشکلاتی که با آن روبرو می باشد، حائز اهمیت است.

وی ادامه داد:دستگاه قضایی در زمینه مبارزه با فساد بویژه فساد اقتصادی قاطع عمل کرده و به بخشی از مطالبات جامعه پاسخ داده است.

پاسبان خاطرنشان کرد: همچنین برای ارتقاء هر چه بیشتر سطح قضایی در کشوری مانند نظام جمهوری اسلامی ایران که نماد عدالت و سلامت بوده و استفاده از مدیران علمی در مدیریت های قضایی که هم دانش حقوقی و هم تجربه لازم بویژه در زمینه مدیریت قضایی به خصوص در سطح مدیریت های اجرایی میانی داشته باشند اجتناب ناپذیر است.

وی در ادامه با اشاره به دغدغه مهم جامعه قضایی به خصوص پدیده واسطه گری در مناسبات قضایی گفت: برای حذف و ریشه کنی دلالی و واسطه گری باید تلاش کرد و برای حصول به این هدف باید دادرسی ها شفاف باشد تا جایی که به منافع عمومی و اشخاص آسیب نرسد.

این استاد دانشگاه تلاش دستگاه قضایی و همراهی آن در حفظ استقلال نهاد وکالت را موثر و راهگشا دانست و گفت: مخالفت و عدم همکاری با وجود نهاد مستقل وکالت به زیان جامعه است.

وی درباره مجازات های جایگزین حبس نیز یادآور شد:مجازات هایی غیر از حبس و زندان در همه کشورهای دنیا وجود دارد مانند اجبار به انجام فعالیت های خاص، محرومیت های اجتماعی و مشاغل خاص که افراد موظف به انجام آن می شوند.

این وکیل دادگستری گفت: تراکم بالای جمعیتی در زندان و محدودیت امکانات سبب می شود مجازات های جایگزین حبس گزینه مناسب تری باشد و در قانون مجازات اسلامی هم محرومیت های اجتماعی و جزای نقدی پیش بینی شده است البته باید یادآور شد که این جایگزین ها هم باید طوری باشند که جنبه بازدارنده داشته باشند.

وی در پایان خاطرنشان کرد:سخت گیری غیر معمول هم تبعات دیگری به همراه دارد و استفاده از رویکردهای علمی و متخصصان جامعه شناس و جرم شناس در استفاده از مجازات های جایگزین حبس بسیار تأثیرگذار است.

اجتمام (1)**9022*1580

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.