شنبه، ۰۶ اردیبهشت ۹۳ - ۰۲:۲۰

به گزارش ایرنا، آنان درنشست شورای گفت وگوی بخش خصوصی با دولت دراستان بوشهر با اشاره به مشکلات خود برای صادرات و واردات…

به گزارش ایرنا، آنان درنشست شورای گفت وگوی بخش خصوصی با دولت دراستان بوشهر با اشاره به مشکلات خود برای صادرات و واردات کالاها از مبادی گمرکی این استان خواستار توجه دولت برای آسان سازی امور و برطرف کردن تشریفات زاید موجود در این زمینه شدند.

یکی از تجار شهرستان کنگان از نبود پایانه صادراتی مجهز دراین شهرستان انتقاد کرد و گفت: بی توجهی به این شهرستان درچند سال گذشته در این زمینه سبب شده تا از 300 فروند لنج فعال در بندرهای این شهرستان فقط 30 فروند باقی بماند و مابقی شناورهای خودر را دیگر نقاط بفروشند.

علی صفایی افزود: با وجود این که تنها اسکله چند منظوره صیادی و تجاری بندرکنگان سابقه ترخیص خودرو و اقلام مهم دیگر در دو دهه گذشته داشته است اما در چند سال گذشته با لغو این مجوزها درعمل این بندر کم رونق شده است.

وی پیشنهاد کرد: هم اکنون یک اسکله برای صادرات ال ان جی ( گاز مایع ) در این شهرستان وجود دارد که اگر این اسکله دراختیار تجار کنگانی برای صادرات و واردات کالا قرار گیرد، با توجه به داشتن آبخور 11 متری مناسب و ظرفیت پهلو گیری همزمان سه کشتی زمینه رونق این بندر را صدور مجوزهای لازم ترخیص انواع کالاها فراهم آورد.

یکی از بازرگانان شهرستان دیر استان بوشهر نیز بیان کرد: وضعیت گمرک و زیرساخت های بندری شهرستان دیر نسبت به کنگان بدتراست طوری که فعالیت های تجار این شهرستان در وضعیت رقت باری قرار گرفته است.

خسرو امینی افزود: تجار این شهرستان از نماینده عالی دولت در استان بوشهر می خواهند که با افزایش تعداد کارمندان، ارزیابان و امکانات ترخیص کالا در کنار افزایش سالن های انبار کالا و در نهایت ارتقای گمرک این شهرستان جانی تازه به کالبد نیمه جان تجارت شهرستان دیر بدمد.

بازرگان بوشهری نیز از به روز نبودن سیستم های نصب شده در گمرک این بندر به عنوان مرکز استان انتقاد کرد و گفت : بدون ورود به این سیستم ها در عمل ثبت و اظهار کالا مقدور نیست در حالی که به دلیل مشکلاتی که در این زمینه وجود دارد با اتلاف شدید زمان حتی تا سه هفته برای ثبت کالا در سیستم رو به رو هستیم.

رضا فرح زاده اظها رکرد: بندر بوشهر به دلیل سخت گیری یکی از بخش های انتظامی توانایی نگهداری و دپو کالاها در انبارهای خصوصی را ندارد و بازرگانان ناچار می شوند کالاهایشان را به انبارهایی در تهران بفرستند که در نهایت به ضرر استان خواهد بود.

یکی دیگر از فعالان اقتصادی و بازرگانی بوشهر گفت: به دلیل حاکم بودن بافت و ساختار سنتی بر گمرک ایران مشکلات اجرایی نیز دراستان ها از جمله بوشهر حاکم است که سبب شده کارکرد تجار دربندرهای این استان با مشکلات گسترده ای رو به رو شود.

ندیر پورجم افزود: هم اینک فضای جدی درکار مدیریت گمرک بوشهر به چشم می خورد که پیشنهاد می شود با توجه به رویکرد مناسب تجار برای صادرات و واردات کالاها از این بندر بخشی از امور بندری و گمرکی برای آسان سازی فرایند کارها که مورد تایید بانک مرکزی است، برون سپاری شود.

وی ادامه داد: تجربه برون سپاری فعالیت ها درموسسه استاندارد استان بوشهر به عنوان بازوی جدی گمرک برای ارائه مجوز ترخیص کالا با انتخاب چندین آزمایشگاه همکار سبب شده است که بخش عمده ای از تجار و بازرگانان سایر استان ها بوشهر را به عنوان پایانه ترخیص کالاهایشان انتخاب کنند که در رونق بیش از پیش این بندر موثر واقع شود.

پور جم بیان کرد: براساس موافقت نامه گمرک ایران و سازمان استاندارد که در دولت گذشته تحقق نیافت استان بوشهر می تواند در بین استان های بندری پیش گام برای اجرای مفاد آن باشد.

وی اضافه کرد: در صورت اجرایی شدن بندهای آن امکان ترخیص کالا در گمرک با وجود داشتن نماینده اداره استاندارد از اتلاف وقت جلوگیری و در کم ترین زمان محقق شود.

بازرگان دیگر بوشهری عضو اتاق بازرگانی بوشهر اظهارکرد: با تاخیر انجام شده توسط اداره بندر و گمرک بوشهر در صدور قبض کانتینری تجار ناچار به پرداخت جریمه می شوند که با توجه به مبلغ به نسبت بالای این جریمه ها سبب تضییع حقوق آنها می شود.

محمد جعفر فرح زاده افزود: به دلیل تخلفاتی که در چند سال گذشته در گمرک بوشهر اتفاق افتاده است رویکرد گمرک ایران نسبت به بوشهر منفی است که ضرورت این ابهام زدایی بشدت احساس می شود.

ناظر گمرک های استان و مدیرکل گمرک بوشهر اظهار کرد: گمرک بوشهر پس ازتهران و بندر شهید رجایی به عنوان سومین گمرک کشور از روز 28 اسفند سال جاری مجهز به سامانه اظهار کالا از راه دور شده است که نشان دهنده اعتماد گمرک ایران به بوشهر پس از اتقاقات گذشته است.

احمد پورحیدر اضافه کرد: هر چند با ایجاد هر سامانه خدمت رسان وجود مشکلات در روزهای اولیه طبیعی به نظر می رسد اما در این مدت زمان کوتاه حدود 85 درصد از مشکلات موجود در این سامانه اظهار کالا از راه دور برطرف شده است و با برنامه ریزی های انجام شده تا پایان اردیبهشت این مشکلات به صفر می رسد.

وی اضافه کرد : تا بهمن سال گذشته حدود 98 درصد اظهارنامه ها در مسیر قرمز قرار داشت که با این سیستم جدید و بر اساس آخرین زمان سنجی از سیستم فقط 62 درصد قرمز، 17 درصد سبز و مابقی زرد هستند.

پورحیدر یادآورشد : وقتی کالایی در سیستم قرمز قرار می گیرد بدین معناست که نه تنها توسط اصناف باید مورد تایید قرار گیرد بلکه باید پلمپ کانتینرنیز باز و کالا از نزدیک بازرسی شود.

وی بیان کرد : مبنا را در این سیستم بر اعتماد بر بازرگانان قرار داده ایم و به دنبال کاهش مسیر قرمز هستیم تا دیگر پلمپی از کانتینرها باز نشود.

ناظر گمرک های استان و مدیر کل گمرک بوشهر گفت: در گمرک های این استان افرادی با شخصیت و دارای جایگاه قانونی با پرداخت حقوق بیت المال اقدام به داد و ستد و ترخیص کالا می کنند اما افراد محدودی که جوان نیز هستند بدون این که کالایی را اظهار کنند با دور زدن قانون به دنیال ترخیص کالا هستند که می تواند در آینده منشا ایجاد مشکلاتی برای گمرک شوند.

وی با اعلام این که گمرک دستگاه حاکمیتی است که عملکرد آن براساس وظایف محوله تعریف می شود اظهارکرد: یک سری از فعالیت های گمرک های استان بوشهر که حاکمیتی است قابلیت برون سپاری ندارد اما بخشی از فعالیت های آن خارج از این چارچوب را می توان برون سپاری کرد.

استاندار بوشهرگفت: برای رونق بیشتر بخش تجارت این استان، روزهای پنجشنبه برای اداره بنادر و دریانوردی و گمرک های استان به عنوان یک روز کاری با گذاشتن شیفت های مناسب فعال می شود و در دیگر روزها هفته نیز کار اداری به شکل دو شیفت انجام می شود.

مصطفی سالاری افزود: یکی از وظایفی که بر عهده دفتر اقتصادی استانداری به همراه اتاق بازرگانی بوشهر گذاشته شده استخراج فرایندها در گمرک های این استان و استفاده از تجربیات سایر استان های موفق برای تسریع در امور گمرکی است.

وی پیشنهاد کرد: گمرک بوشهر با هماهنگی سازمان متبوعش و با نظارت دقیق، آن دسته از فعالیت های خدماتی که قابلیت واگذاری به بخش خصوص دارد را احصا و زمینه را برای برون سپاری مهیا کند.

استاندار بوشهر درباره افزایش تعرفه بخشی از کالاهای اساسی گفت: مجری سیاست های دولت دراستان بوشهر هستیم و اگر در این زمینه افزایش تعرفه ای انجام شود به دلیل نگاه دولت به حمایت از محصولات داخلی است.

سالاری با اشاره به اعتماد گمرک ایران به بوشهر بیان کرد: پس از ایجاد مشکلاتی درچند سال گذشته درگمرک بوشهر، اعتماد به استان از سوی مسوولان گمرک ایران بیشتر شده است و با همکاری تجار انتظار می رود این روند بهتر شود تا فعالان این بخش برای گرفتن خدمات با مشکلات کمتری مواجه شوند.

وی درباره پایین بودن سرعت اینترنت و تاثیر برعملکرد تجاری در گمرک گفت: روز چهارشنبه هفته گذشته در نشست دولت الکترونیک تصمیم های خوبی در این زمینه گرفته شده است که اگر مفاد آن انجام شود بخشی از مشکلات اینترنت استان حل می شود.

هم اکنون 11 بندرتجاری فعال در استان بوشهر وجود دارد.

درسال گذشته بیش از 21 میلیون تن کالا به ارزش 15 میلیارد و 800 میلیون دلار از طریق گمرک های استان بوشهر به خارج کشور صادر شده است.

همچنین دراین مدت یک میلیون و 695 هزار تن کالا به ارزش 3.9 میلیارد دلار از طریق گمرک های استان بوشهر وارد کشور شده است. ک/4

7203/539

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.