یکشنبه، ۰۳ فروردین ۹۹ - ۰۹:۰۹
بازسازی صدای ناله مومیایی 3 هزار ساله

دانشمندان در اقدامی جالب بازسازی صدای ناله مومیایی 3 هزار ساله را با اسکن تارهای صوتی و چاپ ماکت آن را انجام و…

دانشمندان در اقدامی جالب بازسازی صدای ناله مومیایی 3 هزار ساله را با اسکن تارهای صوتی و چاپ ماکت آن را انجام و در اختیار رسانه ها قرار دادند. در ادامه با میهن پست همراه شوید.

در این روش دانشمندان ابتدا دستگاه صوتی مومیایی را اسکن نموده و سپس ماکت آن را با چاپ سه بعدی ساختند آنها سپس ماکت را به یک حنجره الکترونیکی وصل کردند. صدای حاصل که یک صوت واحد می‌باشد گرچه ممکن است در روز کمی ناامید کننده باشد اما شنیدن آن هنگام کاوش یک مقبره اصلاً جالب نخواهد بود.

همه افراد صدای منحصر به فردی دارند که بیشتر به دلیل تفاوت در اندازه و شکل اجزای مختلف دستگاه صوتی است. اگر ظرافت‌های بخش‌های مختلف دستگاه صوتی را بتوان به صورت مصنوعی بازتولید کرد، از لحاظ تئوریکی صدای هر کسی قابل بازسازی خواهد بود.

بازسازی صدای ناله مومیایی

در این مطالعه جدید محققان انگلیسی و آلمانی موفق شدند فقط این کار را با بازسازی صدای ناله مومیایی 3 هزار ساله انجام دهند. این مومیایی که نسیامون (Nesyamun) نام دارد در دوران حیات خود یک روحانی مصری بسیار مشهور بود، و تقریباً حدود ۲۰۰ سال پس از کشف به یکی از تحصیل کرده‌ترین مومیایی‌های جهان تبدیل شد.

بازسازی صدای ناله مومیایی

به لطف فرآیند مومیایی کردن خوب، بافتهای نرم دستگاه صوتی پس از سه هزار سال به خوبی حفظ شده‌اند. محققان از حنجره و گلوی نسیامون سی تی اسکن تهیه کردند که این امر به آنها امکان اندازه‌گیری ابعاد دستگاه صوتی را داد. از این طریق آنها توانستند یک مدل کامپیوتری سه بعدی از دستگاه صوتی مومیایی ایجاد کرده و سپس ماکت سه بعدی واقعی را چاپ کنند. هنگامی که این ماکت به حنجره مصنوعی متصل شد، که اغلب برای ترکیب گفتار مورد استفاده قرار می‌گیرد، تیم توانست بخشی از صدای نسیامون را تولید کند.

هر چند بازسازی صدای ناله مومیایی 3 هزار ساله فقط ناله‌ای کوتاه است و شبیه حرف زدن واقعی نیست اما تنها صدایی است که اکنون نسیامون می‌تواند بسازد. این امر به این دلیل است که شکل دستگاه صوتی او بعد از مرگ تغییر نموده و نمی‌تواند کلمات کامل را تولید کند. متأسفانه این تیم می‌گوید که بازسازی گفتار مومیایی امکان‌پذیر نیست زیرا سایر بافت‌های نرمی مانند زبان و سقف دهان نتوانستند آزمایشات را به خوبی تحمل کنند.

منبع : newatlas

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.