شنبه، ۲۰ اردیبهشت ۹۳ - ۰۸:۰۴

پرونده‌ی بازنگری در حریم محوطه‌ی باستانی «سیلک» توسط معاونت میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری بار دیگر باز شد. به گزارش خبرنگار…

پرونده‌ی بازنگری در حریم محوطه‌ی باستانی «سیلک» توسط معاونت میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری بار دیگر باز شد.

به گزارش خبرنگار سرویس میراث فرهنگی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اوایل آذرماه 1391 بحث‌هایی درباره‌ی بازنگری دوباره در عرصه و حریم سیلک مطرح شد و 10 آذرماه همان سال، محسن مصلحی – سرپرست اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان اصفهان – از رسیدن به مراحل پایانی پیگیری‌ها در طرح بازنگری در عرصه و حریم سیلک براساس مطالعات دقیق باستان‌شناسی و داده‌های ماهواره‌ای خبر داد.

اما همان زمان، بسیاری از باستان‌شناسان از جمله جلیل گلشن، ناصر نوروززاده چگینی و دکتر صادق ملک شهمیرزادی این اتفاق را برای محوطه‌ی تاریخی سیلک ناگوار و اشتباه دانستند. با این وجود، امروز باز هم صحبت‌هایی درباره‌ی انجام برخی اقدامات در راستای بازنگری در حریم سیلک مطرح می‌شود.

در این‌باره، معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کشور با تأکید بر این‌که بحث بازنگری در حریم سیلک هنوز در دستور کار قرار دارد به خبرنگار ایسنا گفت: در حال حاضر یک تیم کارشناسی با هدف بررسی حریم محوطه، در این منطقه حضور دارد تا نخست حریم کنونی را بررسی و نتیجه را به شورای فنی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ارائه کند و سپس در صورت نیاز، تیم بزرگ‌تری برای بازنگری انتخاب و به محوطه‌ی سیلک اعزام شود.

محمدحسن طالبیان با اشاره بازدیدش از این محوطه‌ی تاریخی، به ساخت‌وسازهای انجام‌شده توسط اهالی بومی اشاره و اظهار کرد: انتظار داشتم عرصه‌ی تاریخی سیلک سامان‌دهی و تا حدی کنترل شده باشد؛ ولی متأسفانه این‌گونه نبود؛ ساخت‌وسازها از ارتفاع مجاز برای این محوطه بیشتر شده و مجموعه تحت تأثیر قرار گرفته است. بنابراین باید برای برطرف کردن آن پیگیری‌ها و کنترل‌های مورد نیاز انجام شود.

وی همچنین با اشاره به باند سبزی که در اطراف محوطه‌ی تاریخی سیلک قرار دارد، ادامه داد: در حال نقشه‌برداری از این باند هستیم، تا مشخص شود چه اندازه از فضای سبز محوطه هنوز تهدید به ساخت‌وساز نشده است. سپس مستندنگاری به‌صورت کامل انجام می‌شود و می‌توانیم با تعامل با شهرداری و دستگاه‌های مختلف، این باند سبز را از ساخت‌وساز نجات دهیم و اغتشاشات بصری در اطراف سیلک را برداریم.

طالبیان از بین بردن نابسامانی‌ها در سیلک را کار راحتی ندانست و اضافه کرد: با آغاز این پروژه، دست‌ کم این قضیه اهمیت دارد که سامان‌دهی سیلک را به‌طور جدی آغاز کرده‌ایم.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.