شنبه، ۲۶ مهر ۹۳ - ۱۱:۱۵

نماینده مردم تفرش، آشتیان و فراهان در مجلس با اشاره به بازگشت کارخانه کبیرریس فراهان به چرخه کار گفت: حمایت از بخش خصوصی…

نماینده مردم تفرش، آشتیان و فراهان در مجلس با اشاره به بازگشت کارخانه کبیرریس فراهان به چرخه کار گفت: حمایت از بخش خصوصی در اولویت کاری مجلس قرار دارد.

عباس صلاحی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه مرکزی، با اشاره به بازدید از شرکت کبیرریس فراهان و رفع موانع زیست‌محیطی این کارخانه اظهار کرد: کارخانه کبیرریس که یک شعبه نیز در شهرستان تفرش دارد و به تولید کیسه‌های سیمان و گچ و اقلام نساجی اشتغال دارد، پس از رفع موانع زیست‌محیطی فعالیت خود از سرگرفت.

وی با بیان اینکه در این مجموعه بیش از دو هزار کارگر و کارمند مشغول فعالیت هستند، گفت: تولید کیسه‌های پلاستیکی توسط این کارخانه مورد قبول وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان محیط زیست کشور نبود به همین دلیل رئیس سازمان محیط زیست کشور خواستار تمهیداتی برای رفع این مشکل شد.

صلاحی تصریح کرد: با توجه به اینکه کیسه‌های پلاستیکی زمان بسیار زیادی برای تجزیه نیاز دارد، پیشنهاد شد که از کیسه‌های کاغذی که تجزیه‌پذیر است، استفاده شود، در صورتی که استفاده و تولید این کیسه‌های پلاستیکی مقرون به صرفه‌تر است. همچنین استفاده از کیسه کاغذی در حمل و نقل سیمان و گچ ضایعات بسیاری به همراه دارد.

وی با تأکید بر اینکه تولید کیسه‌های کاغذی نیازمند کاغذ گراف است که 80 درصد آن از خارج وارد کشور می‌شود، افزود: با توجه به اینکه 60 تا 65 درصد کیسه‌های پلاستیکی کشور توسط مجموعه کبیرریس تولید می‌شود و کارگران بسیاری در این کارخانه مشغول کار هستند، رایزنی با وزارت صنعت و محیط زیست و همچنین دفاعی که از این مجموعه صورت گرفت منجر به از سرگیری فعالیت آن مشروط به رفع موانع زیست‌محیطی و بازیافت تولیدات شد.

نماینده تفرش، آشتیان و فراهان در مجلس با بیان اینکه دامن زدن به مشکلات این کارخانه و تعطیل شدن آن به واسطه شیطنت برخی از افراد صورت گرفت، اضافه کرد: از سوی دیگر به واسطه رکودی که در کشور حاکم بود و همچنین کاهش صادرات به عراق تلاش بر این بود که به واسطه حمایت از چرخه تولید احیای این کارخانه با در نظر گرفتن الزامات زیست‌محیطی انجام شود.

وی عنوان کرد: با تهمیداتی که صورت گرفته است تولیدات کارخانه به مانند گذشته انجام خواهد شد اما، نکته قابل توجه بازیافت این کیسه‌هاست که در حال حاضر در شمال کشور بازیافت و در صنعت خودروسازی استفاده می‌شوند که علاوه بر درآمدزایی و حفظ محیط زیست، اشتغالزایی را نیز به همراه دارد.

صلاحی با اشاره به تغییر رویه شرکت‌های تولیدکننده مواد پلیمری و پتروشیمی گفت: این شرکت‌ها با ایجاد تعییر در ساختار کاری خود کمک خواهند کرد که کیسه‌ها زودتر تجزیه شود.

وی با بیان اینکه ظروف یکبار مصرف و تجزیه نشدن آنها همچنان مقوله‌ای قابل تأمل است، گفت: افرادی با دامن زدن به مشکل تولید کیسه های پلاستیکی در این کارخانه سعی در تعطیلی آن داشتند که خوشبختانه با تلاش‌های صورت گرفته این شیطنت‌ها به نتیجه نرسید و این کارخانه بار دیگر به چرخه تولید کشور بازگشت. البته بهسازی عملکرد کارخانه زمان خواهد برد و به مرور سالم‌سازی تولیدات نیز به انجام می‌رسد.

این عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با اشاره به وجود شهرک‌های صنعتی در این سه شهرستان که اغلب صنایعی غیرآلاینده هستند و از شرکت آواپزشک در آشتیان از جمله آنهاست، افزود: فعالیت این شرکت هیچ‌گونه آلایندگی به همراه ندارد و در راستای توسعه شهرستان، اشتغالزایی، ایجاد درآمد و صادرات مؤثر عمل می‌کند و لازم است از صنایع این چنینی حمایت‌های لازم صورت گیرد.

وی با تأکید بر اینکه تلاس ما در مجلس ایجاد زمینه سرمایه‌گذاری در شهرستان‌ها و حمایت از تولید و رفع موانع است، تصریح کرد: طبق تصمیمات مجلس 10 درصد از تسهیلات صندوق توسعه ملی به کشاورزی و گردشگری اختصاص یافته است تا با بهره کم چرخه تولید کشور بیش از پیش رونق داشته باشد.

صلاحی اظهار کرد: حمایت از بخش خصوصی در شهرستان‌ها از اولویت‌های کاری ماست و شرکت کبیرریس با سابقه تولید بالا و تلاشی که در جهت افزایش اقلام تولیدی خود دارد، باید مورد حمایت قرار گیرد، چراکه تک‌محصولی بودن یک کارخانه مشکلاتی را به بار خواهد آورد.

وی خاطرنشان کرد: با حمایت از کارخانه‌های این چنینی می‌توان حتی تولید انواع پارچه، جین و چادر مشکی تقویت شده و درآمدزایی و اشتغالزایی نیز برای شهرستان ایجاد شود.

‌انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *