چهارشنبه، ۰۷ خرداد ۹۳ - ۰۵:۵۲

به گزارش روز دوشنبه ایرنا، فضل الله وکیلی فرد در نشستی خبری با اشاره به برنامه های هیات مدیره شرکت برای خروج از…

به گزارش روز دوشنبه ایرنا، فضل الله وکیلی فرد در نشستی خبری با اشاره به برنامه های هیات مدیره شرکت برای خروج از مشکلات سنواتی و رشد و تعالی شرکت، افزود: فعالیت هایی جهت پوشش زیان های سال قبل، تدوین برنامه و جهت گیری استراتژیک شرکت، فعال سازی پروژه نفت قشم، فعالیت در بازار سرمایه و تعیین تکلیف شرکت های غیر سودده از اهم برنامه ها است.

وی با بیان اینکه در آستانه برگزاری مجمع عمومی سال 1393 می توانیم اعلام کنیم اکثر برنامه های تدوین شده به اجرا درآمدند، گفت: مهمترین این فعالیت ها موفقیت در پوشش زیان سال 1391 است زیرا این شرکت موفق شد تا علاوه بر پوشش زیان 138 ریالی به ازای هر سهم، سودی معادل 570 ریال را محقق سازد.

وی در بیان دستیابی به مهمترین فعالیتهایی که منجر به این سودآوری شد، به فروش شرکت نفتکاو ژرف اشاره کرد و گفت: این شرکت به دلیل وجود بدهی معوق بانکی و فشار کمبود نقدینگی، فضا برای ادامه حیات در شرایط فعلی را نداشت؛ لذا جهت فعال سازی این شرکت نقدینگی بالایی نیاز بود و شرکت سرمایه گذاری صنعت نفت به دلیل وجود پروژه ترمینال نفت قشم قادر به تأمین آن نبود.

مدیرعامل ˈونفتˈ از جمیع این مسایل به عنوان عواملی نام برد که منجر شد تا تصمیم فروش آن شرکت اتخاذ شود و ادامه داد: بطوری که با در نظر گرفتن صرفه و صلاح شرکت اصلی، نفتکاو از طریق برگزاری مزایده در اسفند ماه سال 1392 به فروش رسید و به این ترتیب از تداوم زیان دهی حاصل از عملکرد این شرکت جلوگیری شد.

وی در بیان تبدیل دارایی های غیرمولد به مولد نیز به فروش دو قطعه زمین در جاده کرج در مالکیت این شرکت قرار داشت، اشاره کرد که طبق برنامه با قیمت و شرایط مناسبی به فروش رسید.

وکیلی فرد اضافه کرد: ساختمان نیمه کاره دفتر مرکزی نیز که به علت نداشتن نقدینگی کافی و عدم حمایت شبکه بانکی، امکان تکمیل و اجرا نداشت؛ پس از کارشناسی و قیمت گذاری توسط سه کارشناس رسمی دادگستری در چارچوب آئین نامه معاملات و طی تشریفات مزایده به فروش رسید و نقدینگی مناسبی جهت استمرار فعالیتهای پروژه نفت قشم فراهم آورد.

وی در ادامه به اقدام ˈونفتˈ در سرمایه گذاری در شرکت های سرمایه پذیر بورسی اشاره کرد و گفت: بخشی از نقدینگی حاصل از فروش دارایی های غیر مولد در بازار سرمایه، سرمایه گذاری شد که این سرمایه گذاری بازده ای بیشتر از متوسط رشد شاخص به ارمغان آورد؛ بطوری که علاوه بر تأمین هزینه های جاری شرکت، منجر به سوددهی خوب شرکت شد.

مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری صنعت نفت، یادآورشد: بازرگانی فرآورده های نفتی این شرکت با ایجاد زیرساخت های مناسب که در سال قبل آغاز شده است در سال 1393 نیز با قدرت ادامه خواهد داشت.

وی تصریح کرد: مدیریت شرکت ضمن تمرکز بر اجرای پروژه های سود ده و پروژه های سرمایه گذاری نفت قشم، در خصوص تعیین تکلیف شرکتهای غیر سودده و اقدام برای واگذاری و یا انحلال آنها اقدام کرده است.

این مقام مسوول در ˈونفتˈ سود حاصل از اجرای این برنامه ها را حدودا 580 ریال برای هر سهم ذکر کرد و ادامه داد: بر این اساس هیأت مدیره شرکت قصد دارد علاوه بر پرداخت 100 ریال سود نقدی برای هر سهم، قسمت عمده سود حاصل از فروش دارایی خود را به سرمایه های مولد شرکت اضافه کرده و پیشنهاد افزایش سرمایه از طریق سود انباشته و سهام جایزه را به مجمع صاحبان سهام ارائه کند.

به گفته وی؛ ضرورت تزریق نقدینگی به پروژه پایانه نفت قشم، خرید ساختمان دفتر مرکزی متناسب با شرایط شرکت و افزایش سرمایه گذاری در بازار سرمایه، این شرکت را بر آن داشت تا اقدام به تدوین پیشنهاد طرح افزایش سرمایه کند.

وکیلی افزود: در این پیشنهاد بخشی از سرمایه مورد نیاز از طریق سود انباشته شرکت در قالب سهام جایزه تأمین می شود و مابقی آن از طریق آورده نقدی و مطالبات سهامداران تأمین خواهد شد.

اقتصام(3)9141**1558

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.