بازگشت کپسول دراگون با سرنشینانش
بازگشت کپسول دراگون با سرنشینانش

بازگشت کپسول دراگون با سرنشینانش با موفقیت

بازگشت کپسول دراگون با سرنشینانش این روزها در حالی خبر ساز شده که این پروژه می تواند سرآغازی برای سفرهای در دسترس تر فضایی برای همه شود. در ادامه با ما همراه شوید.

کپسول دراگون شرکت اسپیس ایکس به همراه دو سرنشین خود با موفقیت روی زمین فرود آمد. موفقیت اولین ماموریت سرنشین‌دار شرکت “اسپیس ایکس” ناسا را نسبت به پروازهای فضایی انسان خوشبین ساخت.

در این ماموریت که “دمو-۲”(Demo-۲) نام داشت، “داگلاس جی. هارلی”(Douglas G. Hurley) و “روبرت ال. بهنکن “(Robert L. Behnken) در تاریخ ۳۰ ماه مه به فضا اعزام شدند و پس از گذراندن بیش از دو ماه در ایستگاه فضایی بین المللی، با موفقیت در خلیج مکزیک فرود آمدند.

“جیم برایدنستاین”(Jim Bridenstine) در بیانیه مطبوعاتی پس از فرود دراگون گفت: امروز پیروزی بزرگی رقم خورد اما این تازه آغاز راه است. وی ادامه داد، ما در حال ورود به دوره جدیدی از پروازهای فضایی انسانی هستیم. جایی که دیگر تنها ناسا، صاحب و مجری تمامی سخت‌افزارها نیست.

رئیس ناسا افزود، ما قرار است یکی از مشتری‌های بازار تجاری برای پروازهای انسانی به مدار پایین باشیم. بهنکن، یکی از فضانوردان ماموریت، این سفر را “کاملا یک ادیسه” نامید. “ایلان ماسک” بنیانگذار اسپیس ایکس گفته بود که برای موفقیت کامل ماموریت دعا کرده است.

بازگشت کپسول دراگون با سرنشینانش

دراگون در این ماموریت از سرعت ۲۸ هزار کیلومتر بر ساعت در مدار، به ۵۶۰ کیلومتر بر ساعت در مرحله ورود مجدد و در نهایت ۲۴ کیلومتر بر ساعت رسید تا در آب فرود آید.

با اتمام موفقیت آمیز ماموریت آزمایشی “دمو-۲”، قرار است ماموریت “کرو-۱” در ماه سپتامبر ارسال شود. ماموریت کرو- ۱ اسپیس ایکس، اولین پرواز “عملیاتی” همراه با خدمه فضاپیمای کرو دراگون و دومین پرواز مداری همراه با خدمه خواهد بود.

ناسا و همکاران بین‌المللی آن به صورت رسمی تعیین کردند که فضانوردان در بهار ۲۰۲۱ میلادی با ماموریت “کرو-۲” (Crew-۲) شرکت اسپیس ایکس به فضا می‌روند. این ماموریت، دومین پرواز عملیاتی فضاپیمای “دراگون” شرکت اسپیس ایکس را رقم خواهد زد.

با فرود این دو تن به زمین، مسئولان اسپیس ایکس بازگشت به زمین را به آن‌ها تبریک گفته و بابت پرواز در ماموریت اسپیس ایکس تشکر کردند. هارلی در پاسخ گفت: این ماموریت واقعا برای ما یک افتخار و مزیت بود.

بازگشت کپسول دراگون با سرنشینانش

پس از بررسی‌های پزشکی توسط فردی که به سختی در قرنطینه بوده است، بهنکن و هارلی با یک بالگرد روانه هوستون شدند. هارلی در مراسم جشن بازگشت خود در مرکز فضایی جانسون گفت: اینکه ما اولین کسانی هستیم که با دراگون پرواز کردیم، باورنکردنی است.

این فضانوردان مورد استقبال گروه کوچکی از مقامات و اعضای خانواده خود قرار گرفتند که همگی ماسک زده بودند. از جمله این افراد ایلان ماسک بود که به دلیل این موفقیت احساساتی شده بود و اظهار داشت، امروز خبر از آغاز دوران جدیدی در اکتشافات فضایی دارد. من خیلی مذهبی نیستم ولی برای این ماموریت دعا کرده بودم.

این کارآفرین میلیاردر در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت: وقتی سفرهای فضایی به اندازه سفرهای هوایی متداول شود، آینده تمدن بشری رقم خواهد خورد.

بازگشت کپسول دراگون با سرنشینانش

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا نیز ضمن تمجید از این ماموریت نوشت: بسیار خوب است که فضانوردان ناسا پس از یک ماموریت دوماهه با موفقیت به خانه بازمی گردند. از همه متشکرم. بازگشت کپسول دراگون با سرنشینانش

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*